Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Zbigniew Kuźmiuk: zakaz chowu klatkowego szansą dla drobniejszych gospodarstw

07.09.2021, 15:50aktualizacja: 07.09.2021, 16:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Unijne przepisy, które wprowadzą zakaz chowu klatkowego, mogą być szansą dla drobniejszych gospodarstw – ocenia europoseł Zbigniew Kuźmiuk (EKR/PiS).

Przed wakacjami Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do delegalizacji klatek dla zwierząt hodowlanych w całej Unii Europejskiej do 2027 r. Rezolucja w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej” została przyjęta zdecydowaną większością głosów; poparło ją aż 558 eurodeputowanych.

Zbigniew Kuźmiuk w rozmowie z EuroPAP News zwrócił uwagę, że nowe unijne regulacje mogą być szansą dla mniejszych producentów.

„Mówi się tutaj o roku 2027, więc to jest odpowiedni czas, żeby się do tego przygotować. I rzeczywiście to jest także szansa dla tych drobniejszych gospodarstw, bo w oczywisty sposób te wielkie fermy likwidowały lokalną produkcję zwierzęcą” - skomentował.

Po przyjęciu rezolucji unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, deklarował, że Komisja Europejska popiera tę inicjatywę i w najbliższym czasie przedstawi swoje propozycje legislacyjne w tym zakresie.

„Najbardziej dotkliwy problem to chów klatkowy kur niosek, także w Polsce 80 proc. chowu jest właśnie w tym systemie” – wskazał w rozmowie z EuroPAP News Janusz Wojciechowski.

Jak podkreślił, chodzi zarówno o względy etyczne, jak i gospodarcze. Według niego intensywny chów przemysłowy prowadzi w Polsce niewiele ponad 400 gospodarstw, zajmując 80 proc. produkcji.  

„Musimy popierać rolnictwo zrównoważone, zrównoważoną produkcję, zrównoważony chów zwierząt, dlatego będzie wsparcie dla właśnie takich zrównoważonych, ekologicznych metod chowu. To jest właściwy kierunek” – powiedział Janusz Wojciechowski. „Te gospodarstwa, które będą odchodziły od tej intensywnej metody chowu, będą oczywiście otrzymywać rekompensaty, będą otrzymywać pomoc na to, żeby się przestawić na inne metody” – dodał.

Autorem i pomysłodawcą inicjatywy "Koniec Epoki Klatkowej" jest międzynarodowa organizacja Compassion in World Farming, która rozpoczęła formalny proces zmierzający do wprowadzenia zakazu hodowli klatkowej w UE we wrześniu 2018 roku. Z kolei przeciwni planom likwidacji chowu klatkowego drobiu są rolnicy zrzeszeni w unijnej organizacji Copa-Cogeca. Ich zdaniem zmiana sposobu chowu kur pociągnie za sobą kolejne koszty, dlatego wymaga długiego okresu przejściowego.

aba/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 07.09.2021, 15:50
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ