Newsletter

Wiceprezes PGNiG: transformacja z użyciem gazu zapewni szybką redukcję emisji CO2

08.09.2021, 09:21aktualizacja: 08.09.2021, 09:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/T. Klepczyński
PAP/T. Klepczyński
Sposobem na szybką redukcję emisji CO2 w Polsce jest transformacja energetyczna przy użyciu gazu – ocenił we wtorek w Karpaczu wiceprezes PGNiG Robert Perkowski. Zwracał przy tym uwagę, że Polska posiada nowoczesną infrastrukturę przesyłową.

Na panelu dot. Europejskiego Zielonego Ładu, który odbył się pierwszego dnia Forum Ekonomicznego, Perkowski przekonywał, że polska transformacja energetyczna powinna być oparta na gazie.

„Na dzień dzisiejszy, moim zdaniem, bardzo ryzykowne byłoby stwierdzenie, że całą energię wytwarzaną w naszym kraju należałoby oprzeć na energii pozyskiwanej ze słońca i wiatru. Wydaje się, że konkretnie w naszym przypadku sposobem na szybką redukcję emisji CO2, ale też innych gazów cieplarnianych, jest transformacja z użyciem gazu ziemnego” – zaznaczył wiceprezes PGNiG.

Podkreślił przy tym, że w Polsce mamy nowoczesną, cały czas rozbudowywaną infrastrukturę przesyłową. W tym kontekście wymienił kilka inwestycji, m.in. rozbudowywany terminal LNG w Świnoujściu i nowy korytarz dostaw gazu Baltic Pipe, który umożliwi transport surowca z Norwegii do Polski, a także do użytkowników w sąsiednich krajach.

Perkowski zauważył też, że opierając transformację energetyczną na gazie w dużej mierze moglibyśmy czerpać z kompetencji, które w kraju już mamy. W jego ocenie konwersja mniejszych i średnich ciepłowni oraz elektrociepłowni z węgla na gaz mogłaby być niemal w całości oparta na kompetencjach krajowych.

Zdaniem wiceprezesa PGNiG, nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że gazem jesteśmy w stanie w bardzo krótkim czasie uzyskać dużą redukcję emisji. „Gaz tak naprawdę emituje o połowę CO2 mniej w porównaniu z węglem, a dodatkowo nie emituje pyłów zawieszonych” – zauważył.

Perkowski zwrócił też uwagę, że w dyskusji publicznej najczęściej mówi się o transformacji energetycznej w kontekście wytwarzania wyłącznie energii elektrycznej, tymczasem problem jest szerszy – obejmuje też energię grzewczą, co w krótkim a nawet średnim okresie uniemożliwi OZE całkowite zastąpienie paliw kopalnych.

We wtorek w Karpaczu rozpoczęła się XXX edycja Forum Ekonomicznego. Przez trzy dni konferencji odbędzie około 400 paneli dyskusyjnych i prezentacji, a także wiele wydarzeń towarzyszących. W debatach uczestniczą politycy, naukowcy, a także przedstawiciele świata nauki czy kultury z Europy, Azji Centralnej i USA. Hasłem tegorocznego kongresu jest „Europa w poszukiwaniu przywództwa”.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.09.2021, 09:21
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ