Newsletter

Skuteczne przepisy, najlepsze produkty i edukacja kluczowe w walce z szarą strefą

08.09.2021, 15:57aktualizacja: 08.09.2021, 16:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/S. Leszczyński (2)
Fot. PAP/S. Leszczyński (2)
„Spadek skali szarej strefy w grach hazardowych to efekt nowelizacji ustawy z 2016 roku oraz skutecznej pracy krajowej administracji skarbowej” - ocenił Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego w ramach dyskusji o walce z szarą strefą na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Jednocześnie zwrócił uwagę na konieczność edukacji i zwiększania świadomości graczy.

Jak tłumaczył Cieślik, koronawirus wpłynął na funkcjonowanie Totalizatora Sportowego w dwóch obszarach. Ze względu na pandemiczne restrykcje zdecydowano się na zamknięcie sieci legalnych, stacjonarnych salonów gier, co automatycznie spowodowało wzrost liczby punktów działających niezgodnie z prawem.

Prezes zarządu Totalizatora Sportowego zaznaczył też, że równolegle odnotowano znaczący wzrost liczby użytkowników platform internetowych Total Casino oraz Lotto.pl. Nastąpiła zatem częściowa migracja graczy z kanału naziemnego do kanału internetowego. Niestety pandemię i wzrost znaczenia technologii online wykorzystała też szara strefa.

Zdaniem Olgierda Cieślika wykorzystano w tym celu głównie nieświadomość samych graczy. Podmioty działające w szarej strefie mogą kusić reklamami swoich usług, podszywając się nawet pod te, które działają zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Dlatego tak ważna jest edukacja i uświadamianie użytkowników o konsekwencjach uczestnictwa w nielegalnych grach hazardowych.

W trakcie panelu przedstawiono wyniki raportu o szarej strefie gier hazardowych online w Polsce w latach 2017-2021 oraz prognozę do roku 2026. Wynika z niego, że za sprawą kluczowej nowelizacji ustawy o grach hazardowych udział nielegalnych operatorów online spadł z 79,7 proc. w 2016 roku do 25,6 proc. w 2020 roku.

Jednocześnie prognozy wskazują, że przy założeniu niezmienionych warunków regulacyjnych przychody z legalnych źródeł będą w kolejnych latach rosnąć szybciej niż przychody nielegalnych operatorów. Szara strefa nadal może jednak liczyć na korzyści rzędu kilkuset milionów złotych rocznie i dużą bazę klientów w Polsce (około miliona osób).

Kamil Wyszkowski, przedstawiciel i prezes UN Global Compact Network Poland chwalił dotychczasowe zmiany w ustawie o grach hazardowych, które według danych UNGC ograniczyły skalę szarej strefy do poziomu około 18 proc. Postulował jednocześnie o włączenie sektora finansowego w walkę z szarą strefą oraz budowanie świadomości wśród graczy.

Magdalena Rzeczkowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej opisała szereg skutecznych narzędzi KAS służących do walki z szarą strefą oraz współpracę z Totalizatorem Sportowym. Zasugerowała konieczność zmiany prawa w celu zapobiegania reklamie nielegalnego hazardu.

Na wysoką korelację między poziomem obrotu bezgotówkowego i zmniejszaniem się szarej strefy zwrócił uwagę Robert Łaniewski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. Klucza do rozwiązania problemu upatrywał w regulacjach, które uszczelnią płatności w sektorze e-commerce.

Łukasz Łazarewicz, prezes Związku Pracodawców Przemysłu Rozrywkowego i Gier poruszył temat nie do końca etycznych praktyk niektórych największych korporacji hazardowych operujących na rynkach globalnych i trudności w przekonaniu konsumentów, że takie podmioty nie działają zgodnie z polskim prawem. Tu również wskazano konieczność dalszych zmian legislacyjnych, takich jak możliwość wprowadzenia systemu licencji dla dostawców usług operatorom na rynku gier i zakładów.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.09.2021, 15:57
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ