Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Centrum Informacyjne Senatu informuje:
Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że 8 września br. Komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Budżetu i Finansów Publicznych jednogłośnie opowiedziały się za wprowadzeniem poprawek do nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
Senatorowie zdecydowali m.in. o skreśleniu przepisów, które przewidują objęcie małżonka prezydenta RP i żon byłych prezydentów obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym, a także zwiększenie wysokości wynagrodzeń członków Państwowej Komisji Wyborczej. W ocenie Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu zostały one dodane w trakcie sejmowych prac nad projektem ustawy i wykraczają poza jego materię, a tym samym są niezgodne z konstytucją. Pozostałe zaakceptowane przez komisje zmiany mają charakter legislacyjny.
Podczas dyskusji dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski odniósł się do kwestii zarobków wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, które również są regulowane przedmiotową ustawą. Jak zauważył, wynagrodzenia te są na poziomie z 2000 r. W jego ocenie ustawa nie rozwiązuje problemu wynagrodzeń pracowników samorządowych pochodzących z wyboru. Jak zaznaczył, związek od lat postuluje, aby wysokość tych wynagrodzeń była ustalana w ustawie, a nie w rozporządzeniu. Przypomniał, że obniżka pensji samorządowców w 2018 r. o 20% odbyła się właśnie poprzez zmianę rozporządzenia.
Ustawa o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany w zakresie wynagrodzeń prezydenta RP i byłych prezydentów, radnych, pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, jak np. marszałkowie województw, członków PKW i komisarzy wyborczych. Zgodnie z nowelą, wynagrodzenie prezydenta będzie się składało z wynagrodzenia zasadniczego, odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej i dodatku funkcyjnego, odpowiadającego 4,2-krotności kwoty bazowej. Oznacza to 40-procentowy wzrost wynagrodzenia prezydenta. Ustawa określa również maksymalną wysokość miesięcznych diet dla radnych, która ma odpowiadać 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej. Oznacza to 60-procentowy wzrost diet dla radnych. Tak samo wzrosnąć ma maksymalna wysokość wynagrodzenia pracowników samorządowych. Ich maksymalne wynagrodzenie nie będzie mogło przekroczyć 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kos/ par/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.09.2021, 19:36 |
Źródło informacji | CIS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |