Newsletter

Pierwsza superdzielnica w Wiedniu

09.09.2021, 11:00aktualizacja: 09.09.2021, 11:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

supergraetzel-luftbild © MA 19 7 MA 41  Stadt Wien
supergraetzel-luftbild © MA 19 7 MA 41 Stadt Wien
Więcej zieleni i wolnej przestrzeni publicznej, mniejszy ruch uliczny. Wzorem Barcelony czy Berlina także austriacka stolica, Wiedeń, planuje swoją pierwszą superdzielnicę, która ma zapewnić lepszą jakość życia mieszkańcom. Ratusz chce zaangażować w przygotowania wiedeńczyków i uwzględni strategiczne cele miasta.

Koncepcja tzw. superdzielnicy, która zyskała światową uwagę głównie dzięki Barcelonie, wkrótce pojawi się w Wiedniu. Koalicja rządząca miastem ujawniła plany realizacji pierwszego pilotażowego projektu superdzielnicy, na południu miasta w 10. dzielnicy Wiednia, Favoriten, na granicy Gudrunstraße – Leebgasse – Quellenstraße – Neilreichgasse. Obszar ten oferuje idealne warunki dla projektu pilotażowego. Na wiedeńskiej mapie ciepła w całości wykazuje wysokie obciążenie cieplne, dlatego pilnie potrzebne są tu środki chłodzące. Obszar ten jest również gęsto zaludniony i dlatego potrzebuje więcej otwartych przestrzeni w bezpośrednim otoczeniu mieszkalnym.

Z Barcelony na cały świat i do Wiednia

Kierownictwo miasta znalazło inspirację głównie w Barcelonie, ale także np. w Berlinie, gdzie nazwa Kiezblocks pojawia się w odniesieniu do powstających superdzielnic. W Wiedniu będzie to „Supergrätzl”. Podstawowa koncepcja pozostaje niezmieniona. Superdzielnice to określone, dające się wyodrębnić obszary w mieście, składające się z dostępnego dla pieszych, wyciszonego od ruchu ulicznego małego centrum, które zyskują przy tym wysoką jakość życia. Zapobiega się zmotoryzowanemu ruchowi tranzytowemu, natomiast zachęca się do ruchu pieszego i rowerowego, a transport publiczny jest zoptymalizowany na zewnętrznych obrzeżach dzielnicy. Poprzez reorganizację przestrzeni ulicznej można również wdrożyć działania na rzecz adaptacji do zmian klimatu i swobody poruszania się.

Wolna przestrzeń zyskuje atrakcyjną formę, najczęściej z nowymi meblami miejskimi i zielenią, ale także z nowymi nawierzchniami czy ogródkami przydomowymi. 

Jednocześnie wiedeński „Supergrätzl” będzie odzwierciedlał strategiczne cele wiedeńskiego planowania urbanistycznego, którego priorytety to: skupienie się na współżyciu społecznym, wspieranie lokalnych społeczności, więcej zieleni oraz elementy chłodzące w walce ze zmianami klimatycznymi.

Podobnie jak w przypadku innych zmian w przestrzeni publicznej, urzędnicy miejscy chcą zaangażować w planowanie mieszkańców i lokalne społeczności. Miasto we współpracy z dzielnicą 10. przygotowuje jesienią pierwsze spotkanie informacyjne. Przygotowania obejmą również fazę testową, po której nastąpi przygotowanie faktycznego wdrożenia projektu od 2022 roku.

Źródło informacji: Eurocomm-PR
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.09.2021, 11:00
Źródło informacji Eurocomm-PR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii