Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Jesteśmy zaskoczeni tak ogromną frekwencją. Zawodowi sportowcy, pasjonaci biegania, rodziny z dziećmi, ludzie najrozmaitszych zawodów oraz obywatele różnych krajów, wszyscy oni uprzytomniają nam, że bieganie jest dla wszystkich. Ten rodzaj spędzania wolnego czasu, ta forma aktywności fizycznej nie zna ani wiekowych, ani narodowościowych, ani zawodowych granic” – mówi Anna Czerwińska, prezes Fundacji Festiwal Biegów.
W tę sobotę po raz kolejny ruszył Bieg 7 Dolin na 100 km im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, objęty patronatem Marszałka Sejmu. Niezależnie od zajętego miejsca, każdy, który go ukończy, może czuć się zwycięzcą. Również w tym roku nie brakowało uczestników - na listach startowych mieliśmy 477 osób. Start odbył się o godzinie 2:30 w nocy z piątku na sobotę. Najlepszy czas miał Kamil Leśniak z Torunia, który pokonał całą trasę w 9 godzin 29 minut i 43 sekundy.
Drugi, sobotni bieg w Piwnicznej-Zdroju, to Bieg 7 Dolin na 61 kilometrów. Punktualnie o godzinie 6, niemal pięciuset biegaczy wystartowało z pokrytego jeszcze mgłą Miasteczka Biegowego na Nakle. 61 kilometrów to również bardzo wymagający dystans. Do mety zawodnicy w komplecie dobiegli dopiero w godzinach wieczornych. Pół godziny wcześniej, a więc o 5.30 na tym samym dystansie wystartowali biegacze w ramach Iron Run.
Punktualnie o godzinie ósmej trzydzieści w Piwnicznej-Zdroju rozpoczęły się Górskie Mistrzostwa Polski w Nordic Walking.
„To konkurencja, w której może wystartować absolutnie każdy. Trasa jest urozmaicona, pagórkowata. Zostanie poprowadzona ścieżkami na zboczu góry Kicarz, ale to nie tylko uphill, czyli wędrówka nieustannie w górę. Trasa poprowadzi uczestników trochę w górę, troszkę w dół. Start i meta oczywiście w naszym Miasteczku Biegowym na Nakle w Piwnicznej-Zdroju” - mówił Marek Tokarczyk, dyrektor sportowy Festiwalu Biegowego.
Oprócz rywalizacji na trasach wyznaczonych w Miasteczku Biegowym w Piwnicznej, zawodnicy konkurowali też m.in. w Nowym i Starym Sączu. O godzinie 11 sportowcy biorący udział w biegu „Sądecka Dycha Newagu” wyruszyli na trasę. Start zaplanowano z Ołtarza Papieskiego w Starym Sączu. Meta zlokalizowana była natomiast w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu. Zwycięzcą wśród mężczyzn został Michał Karbowiak. Sportowiec może pochwalić się znakomitym czasem, który wyniósł – 30:01. Najlepszą kobietą była Valentina Veretska (34:40).
Oprócz tego drugiego dnia Festiwalu odbyły się Bieg Kobiet, Biegi Dzieci, Sądecki Bieg Parkowy, Bieg na 3 kilometry oraz Nocny Bieg Rodzin na 5 km.
Jak co roku Bieg Przebierańców cieszył się wielkim zainteresowaniem podczas Festiwalu Biegowego. W tej konkurencji nie liczył się czas, tylko inwencja twórcza. Zawodnicy dali z siebie wszystko. W tłumie biegaczy można było zobaczyć smoki, dziki, rycerzy, wiedźmy, czarownice, królewny i wiele innych postaci. Jurorzy nie mieli łatwego zadania. W kategorii indywidualnej pierwszą nagrodę przyznano Bernadecie Piechowskiej. Drugie miejsce zajęła Anna Sołtysik, a trzecie Lucyna Ciszczoń.
W trakcie Festiwalu Biegowego odbywała się też inna rywalizacja - na pyszne regionalne potrawy i wypieki. Główna nagroda w konkursie kulinarnym „Tradycyjna Potrawa Sądecka” trafiła do Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich „Nasza Ziemia Zagorzyn”. Najlepszą potrawą w tegorocznym konkursie okazała się Kapuśniorka z grzybami. Konkursowe jury obradujące pod przewodnictwem dr Zenona Szewczyka doceniło trud wszystkich kół startujących w tym smakowitym kulinarnym konkursie. Nagrodami pieniężnymi zostały wyróżnione jeszcze dwa inne koła. Drugie miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Wola Krogulecka - Kudłate kluski, Trzecie miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Powroźnik - Bajśle z barszczem.
Leszek Mieczkowski założyciel i dyrygent Sądeckiej Orkiestry Kameralnej i zarazem naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej to jeden z widzów Festiwalu Lachów i Górali. Przyjechał do Miasteczka Biegowego do Piwnicznej-Zdroju specjalnie po to, aby przyjrzeć się występom 50 zespołów uczestniczącym w imprezie. W trakcie imprezy można obejrzeć całe wesele góralskie, zobaczyć jak świętowali i żyli nasi przodkowie. I gwarantujemy, że to widowisko, które oglądać mogą z równą przyjemnością całe rodziny. Na Festiwalu wystąpiły m.in. takie zespoły jak Kapela "BŁANKOWIANY" (GÓRALE Czarni), Zespół Regionalny ROŻNOWSKA DOLINA z Rożnowa (LACHY Północne), Góralski , Zespół WATRA z Czarnego Dunajca (GÓRALE Podhalańscy), Zespół Regionalny ECHO JAWORZA z Ptaszkowej (LACHY / POGÓRZANIE), Zespół Regionalny PODHALE – grupa spiska z Jurgowa (GÓRALE Spiscy), Węgierski zespół foklorystyczny „Bartók Néptáncegyesület”, Zespół Regionalny GORCE z Kamienicy (GÓRALE Sądeccy), Węgierski zespół folklorystyczny „Értéket tisztán Egyesület”, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca PIĄTKOWIOKI z Piątkowej (LACHY Sądeckie), Rumuńskie zespoły folklorystyczne „CODRULEŢUL” i „FLORI DE CODRU”, Zespół Regionalny PRZYSZOWIANIE z Przyszowej (LACHY Sądeckie), Zespół Regionalny BYSTRY POTOK z Kacwina (GÓRALE Spiscy), Zespół Regionalny KOWALNIA ze Stróż (POGÓRZANIE), Zespół Regionalny DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju (GÓRALE Czarni).
Równolegle do biegów w drugim dniu festiwalu była kontynuowana realizacja programu merytorycznego Salonu Przemysły Turystycznego. Na terenie Miasteczka Biegowego odbyły się panele dyskusyjne, w trakcie których były poruszone m.in. takie tematy jak perspektywy turystyki sportowo-rekreacyjnej po pandemii, znaczenie JST dla rozwoju nowoczesnej turystyki, wykorzystanie unijnych funduszy na dostosowanie usług turystycznych do nowej rzeczywistości, polska żywność oraz zalety drobiu w zdrowej diecie, szlaki turystyczne i kulturowe jako sposobu na budowę nowoczesnego produktu turystycznego, turystyka pielgrzymkowa po pandemii COVID-19, marketing miejsca w pandemicznych realiach.
Źródło informacji: Fundacja Festiwal Biegów
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.09.2021, 13:05 |
Źródło informacji | Fundacja Festiwal Biegów |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Bez imienia, bez twarzy, z wielką misją - nowy projekt w sieci
W polskim internecie pojawiła się nowa, anonimowa postać, która działa w cieniu, ale z jasnym celem - szerzenie dobra w wyjątkowy sposób. Nie szuka rozgłosu, ale jej działania mogą zmienić to, jak patrzymy na wsparcie i empatię. Czy internet jest gotowy na coś takiego?- 19.12.2024, 13:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Biuro Prasowe kampanii „Dobro nie potrzebuje twarzy”
-
Image
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”: każdy powinien mieć łatwy dostęp do apteki PAP
Według danych Rejestru Aptek i GUS około 1,8 mln Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie. Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zachęca do międzyśrodowiskowego dialogu z myślą o pacjentach – to główny wniosek konferencji pt. „Apteka dla Pacjenta - nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem - wiele perspektyw”.- 19.12.2024, 11:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Rugby na polskiej wsi - Rebel Kocmyrzów-Luborzyca
- 18.12.2024, 12:31
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Klub Rebel Kocmyrzów-Luborzyca