Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Podpisanie porozumienia ze związkami zawodowymi służb mundurowych (komunikat)

24.09.2021, 17:51aktualizacja: 24.09.2021, 17:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

Podczas dzisiejszego (24 września br.) briefingu prasowego poinformowano o podpisaniu porozumienia pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a związkami zawodowymi służb mundurowych. – Przekazujemy funkcjonariuszom dobre informacje. Osiągnęliśmy porozumienie, które w sposób istotny polepszy ich sytuację finansową – powiedział minister Mariusz Kamiński. O podpisaniu porozumienia poinformował także wiceminister Maciej Wąsik oraz w imieniu strony związkowej Rafał Jankowski – przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

– Chcę bardzo podziękować przedstawicielom wszystkich związków zawodowych, które są głosem funkcjonariuszy. Ten głos chcemy zawsze słyszeć jako kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji – powiedział minister Mariusz Kamiński. – To jest służba związana z ryzykiem osobistym. Funkcjonariusze przysięgają, że będą działali na rzecz bezpieczeństwa, w imię obrony obywateli, z narażeniem własnego zdrowia i życia. Ta służba musi być godziwie wynagradzana – podkreślił szef MSWiA.

Jak przyznał minister Mariusz Kamiński, negocjacje były czasami trudne, ale doprowadziły w efekcie do bardzo dobrego porozumienia. Szef resortu zapowiedział także kolejną edycję ustawy modernizacyjnej dla służb. – Przez najbliższe 4 lata ponad 10 miliardów złotych zostanie zainwestowane w bezpieczeństwo Polaków, bezpieczeństwo państwa polskiego i w rozwój naszych formacji – ogłosił. W przyszłym tygodniu ma zostać przedstawiona perspektywa rozwoju poszczególnych formacji na najbliższe lata.

Wzrost uposażeń w służbach MSWiA, dalsza modernizacja i rozwój poszczególnych formacji

Szczegóły podpisanego porozumienia przedstawił podczas briefingu prasowego wiceminister Maciej Wąsik. – Osiągnięte dziś porozumienie ze związkami zawodowymi służb mundurowych podległych MSWiA przewiduje podwyżkę uposażeń dla funkcjonariuszy od 1 stycznia 2022 roku w kwocie 677 zł brutto, to jest 500 zł „na rękę” – powiedział wiceszef MSWiA. Kwota ta zawiera nagrodę roczną i kwotę waloryzacji o 4,4 proc. W przypadku wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w latach 2023-2025, funkcjonariusze otrzymają podwyżki uposażeń na poziomie tego wzrostu.

– Przyjęliśmy także rozwiązania, które umożliwią podwyżki dla 64 tysięcy funkcjonariuszy Policji, 11 tysięcy funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i 9 tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej – powiedział wiceminister Maciej Wąsik. Chodzi o propozycję dotyczącą awansów w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach. Oznacza to, że szef MSWiA wyda rozporządzenia, na podstawie których funkcjonariusze dotychczas zaszeregowani w grupie 2 zostaną automatycznie przeniesieni do grupy 3. Z kolei funkcjonariusze z 3 grupy otrzymają awanse do grupy 4, a ci z grupy 4 do 5. Zmiany dotyczące funkcjonariuszy, którzy aktualnie są zaszeregowani w grupach 2-4 wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku. Natomiast osoby zaszeregowane w grupie 5 będą przenoszone do grupy 6 na przestrzeni czterech lat (co roku 25 proc. funkcjonariuszy, zaczynając od 1 stycznia 2022 r.).

Zapisy porozumienia przewidują także zniesienie limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz wprowadzenie możliwości awansowania do wyższych grup uposażenia zasadniczego. Ponadto w projekcie nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2021 przewiduje się utworzenie dodatkowego funduszu motywacyjnego w wysokości 6 proc. planowanych na rok 2021 uposażeń. W 2022 r. utworzony zostanie fundusz nagród w wysokości 2,7 proc. planowanych na rok 2022 uposażeń.

Strona rządowa i społeczna zgodziły się również, że istnieje potrzeba powołania zespołu, składającego się z przedstawicieli MSWiA, związków zawodowych oraz kierownictwa poszczególnych formacji. Zespół zajmie się analizą ustaw pragmatycznych pod kątem modyfikacji zasad naliczania dodatku służbowego i funkcyjnego oraz tzw. dodatku stażowego. Chodzi o wypracowanie rozwiązań zachęcających funkcjonariuszy do pozostania jak najdłużej w służbie. Zespół zajmie się również analizą świadczeń socjalnych i mieszkaniowych w poszczególnych służbach.

Najpóźniej do 1 marca 2022 roku wejdzie w życie zmiana w zakresie artykułu 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Chodzi o zmianę zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. Nowe przepisy są realizacją wcześniejszych uzgodnień ze stroną związkową.

Związkowcy: w ministerstwie jest prowadzony dialog

– Będziemy pracować, nie będziemy wyłamywać otwartych drzwi, bo drzwi do gabinetów ministrów mamy otwarte. W tej chwili trwa w tym ministerstwie dialog, byłoby nierozsądne z tego nie korzystać. My ze sobą rozmawiamy. Myślę, że prędzej niż później przyniesie to jeszcze lepszy skutek, niż te zapisy zawarte w naszym porozumieniu ­– powiedział podczas briefingu prasowego Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Szef związku zawodowego Policjantów zabrał głos w imieniu całej strony związkowej.

W briefingu prasowym wzięli także udział wiceminister Paweł Szefernaker, wiceminister Błażej Poboży oraz przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych podległych MSWiA: Marcin Kolasa – przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krzysztof Oleksak – przewodniczący Związku Zawodowego Strażaków „Florian”, Bartłomiej Mickiewicz – przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” oraz Paweł Borek – zastępca przewodniczącego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mchom/ jann/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.09.2021, 17:51
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ