Newsletter

Nauka i technologie

Naukowcy z UWr rekonstruują szkielet Stefanii, kopalnego nosorożca

29.09.2021, 08:00aktualizacja: 29.09.2021, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pracownicy Zakładu Paleozoologii UWr rekonstruują szkielet nosorożca kopalnego, nazywanego Stefanią. W tej chwili koncentrują się na złożeniu czaszki. "Jesteśmy na końcowym etapie stawiania naszego nosorożca z powrotem na nogi" - mówią.

O końcowym etapie rekonstrukcji poinformował serwis Nauka w Polsce-PAP Uniwersytet Wrocławski.

"Jesteśmy na końcowym etapie stawiania naszego nosorożca z powrotem na nogi. Wszystkie kości po żmudnym i długotrwałym procesie zostały ostatecznie oczyszczone, wypreparowane, zakonserwowane. Zdarzały się kości zachowane w stanie idealnym, są również elementy są bardzo delikatne, jak np. czaszka. Teraz próbujemy zrekonstruować czaszkę. Do współpracy zaprosiliśmy artystę-rzeźbiarza, który pomoże nam połączyć te elementy w całość. Czaszka była bardzo silnie zdeformowana, zmiażdżona" - mówi uczestnik tych prac, doktor weterynarii Adam Kotowski.

Paleozoologom z UWr w rekonstrukcji czaszki nosorożca Stefania pomaga artysta-rzeźbiarz Wojciech Iłenda.

Naukowcy z UWr przypominają, że na Ziemi żyje obecnie jedynie pięć gatunków nosorożców, z czego trzy są krytycznie zagrożone wyginięciem. Kiedyś gatunków nosorożca było wiele. Żyły także na terenie obecnej Polski.

"Obecnie na ziemiach polskich mamy do czynienia z pozostałościami wielu gatunków tych zwierząt" - mówi prof. Krzysztof Stefaniak, kierownik Zakładu Paleozoologii na Wydziale Nauk Biologicznych UWr. Rekonstrukcja to element szerszych prac - w Zakładzie Paleozoologi realizowany jest bowiem projekt naukowy poświęcony wielu aspektom życia kopalnego nosorożca, który dotyczy okazu zwanego Stefanią. Jego szczątki naukowcy odkopali prawie w całości w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego.

"W tej chwili koncentrujemy się na złożeniu czaszki nosorożca. Wcześniej uważano, że ten gatunek nosorożca żywi się głownie trawą. Okazało się, że nasza Stefania żywiła się także pędami – więc żyła w lasach. Inny gatunek, nosorożec włochaty, odżywiał się np. liśćmi. W wyniku zmian klimatycznych Stefania wyginęła ok 40 000 lat temu, a nosorożec włochaty ok. 10 000 lat temu. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy do wyginięcia przyczyniły się tylko zmiany klimatyczne, czy także działalność człowieka. Dziś nie możemy dopuścić do tego, by wyginęło te kilka gatunków nosorożca, które jeszcze pozostały na świecie. Musimy je uratować" - mówi prof. Stefaniak.

PAP

zan/ agt/

Źródło informacji: Nauka w Polsce

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.09.2021, 08:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii