Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje:
Bezrobocie we wrześniu br. niższe niż przed miesiącem
Dobre wieści z rynku pracy. Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu br. wyniosła – według szacunków – 5,6 proc. To mniej niż jeszcze miesiąc wcześniej. W tym czasie o prawie 25 tys. zmniejszyła się także liczba zarejestrowanych bezrobotnych. Szacowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu br. wyniosła 5,6 proc. To o 0,2 pkt. proc mniej niż w sierpniu br. i o 0,5 pkt. proc. mniej niż we wrześniu 2020 r.
– Najlepszy wynik odnotowano w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia we wrześniu br. wyniosła 3,3 proc. To doskonały wynik. W żadnym województwie bezrobocie nie przekroczyło 9 proc. i to bardzo dobra wiadomość – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Bezrobocie spada
Począwszy od marca br. poziom bezrobocia rejestrowanego w Polsce systematycznie spadał. Według wstępnych danych w końcu września 2021 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 936 tys. osób bezrobotnych. W porównaniu do stanu z końca sierpnia br. liczba ta zmniejszyła się o 24,8 tys. osób, czyli o 2,6 proc. To oznacza, że tempo spadku było niemal 2-krotnie silniejsze niż miesiąc wcześniej i ponad 6-krotnie silniejsze niż we wrześniu 2020 r. W rejestrach bezrobotnych w końcu września br. było o 87,7 tys. (czyli o 8,6 proc.) mniej bezrobotnych niż w końcu września 2020 r.
Więcej ofert pracy
We wrześniu br. – według wstępnych danych – pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 121,9 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 5,3 tys. (4,6 proc.) więcej niż w sierpniu br. i o 10,4 tys. (9,4 proc.) więcej niż we wrześniu 2020 r.
Nowoczesne narzędzie do poszukiwania pracy
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało aplikację mobilną dla osób szukających pracy. Z aplikacji będzie można skorzystać bezpłatnie, znajdziemy w niej informacje o ofertach pracy oraz wydarzeniach publikowanych przez powiatowe urzędy pracy.– W ten sposób odpowiadamy na potrzeby przede wszystkim osób poszukujących pracy i samych urzędów pracy. Środowisko było zgodne, że taka aplikacja jest potrzebna – ułatwi i przyśpieszy proces poszukiwania pracy i rekrutacji pracowników – mówi minister Marlena Maląg.
W aplikacji dostępne będą wszystkie informacje na temat ofert pracy – każdego dnia w Centralnej Bazie Ofert Pracy dostępnych jest ponad 80 tys. wolnych miejsc pracy. Do tego osoba poszukująca pracy otrzyma m.in. powiadomienia o nowych ofertach, szkoleniach czy targach czy z poziomu aplikacji zapisze w kalendarzu ważne terminy dotyczące rekrutacji.
– Tych udogodnień jest dużo więcej, a nasze doświadczenia z cyfryzacją usług – czy to wnioskowanie drogą online o przyznanie świadczenia wychowawczego, czy też z aplikacją mObywatel, z poziomu której dostępna jest m.in. Karta Dużej Rodziny pokazują, że to dobry, a wręcz konieczny kierunek zmian – podkreśla szefowa MRiPS.
Jak dodaje, unowocześnienie publicznych służb zatrudnienia to jeden z głównych celów resortu rodziny, a uruchomienie aplikacji ePraca jest krokiem w tym kierunku.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mmu/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.10.2021, 13:54 |
Źródło informacji | MRiPS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |