Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dr Andrzej Ryś, dyrektor ds. systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności w KE, był gościem pierwszego spotkania on-line z cyklu „Środy o zdrowiu z Komisją Europejską”, realizowanego przez dziennikarzy portalu Serwis Zdrowie we współpracy z KE. Głównym tematem rozmowy była tworzona właśnie struktura - Europejski Urząd ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia (określana angielskim akronimem HERA).
Zdaniem dr. Rysia dzięki działaniom tego urzędu naukowcy będą mieli lepsze narzędzia do przewidywania kolejnych pandemii.
"To jedna z tych rzeczy, które HERA ma poprawić – przygotowanie do pandemii" – podkreślił.
Przyznał, że eksperci nie przewidzieli skali kryzysu, jakim okazała się pandemia COVID-19, ani tego, że nadejdzie tak szybko po poprzedniej pandemii grypy AH1N1.
"Mam nadzieję, że będziemy lepiej wiedzieć, jak działać, że ta wiedza się będzie zwiększała. Po drugie będziemy mieli badania, które przygotują do ewentualnej reakcji, np. przetestowanie pomysłów na szczepionki, stworzenie wersji (...) przygotowanej do produkcji. Tak było w przypadku poprzedniej pandemii, że szczepionki były w jakimś sensie przećwiczone w sensie produkcji szczepionek na ptasią grypę. I wtedy nowy wirus – grypa AH1N1, zwana świńską – został >>podmieniony<< i szczepionka mogła być szybko przygotowana" – wyjaśnił.
Pierwsze propozycje powołania nowej struktury w UE pojawiły się w listopadzie 2020 r.
"Wynikały z doświadczeń, jakie UE i kraje członkowskie zebrały między styczniem a listopadem ubiegłego roku" – zaznaczył.
A były to doświadczenia takie, że kluczową sprawą okazał się dostęp do danych z różnych krajów UE.
"Przykładem mogą być dane o obłożeniu łóżek na intensywnej terapii. W większość krajów europejskich nie było dostępu online w czasie rzeczywistym do takich informacji" – mówił dr Ryś.
Kolejny problem to wykorzystanie tego rodzaju danych do podejmowania decyzji o wprowadzaniu konkretnych restrykcji na danym obszarze.
Dzięki nowej strukturze ma być też zwiększona moc produkcyjna UE jeśli chodzi o leki, szczepionki czy środki ochrony osobistej. Ponadto HERA ma wspierać m.in. proces opracowywania w UE nowych antybiotyków i szczepionek. Chce też zapobiegać niedoborom innych ważnych leków.
"Unia nie będzie budowała fabryk, ale może kontraktować fabryki gotowe do produkcji. (…) - Według naszych analiz w Europie jest około 300 producentów szczepionek i leków, którzy mogliby brać udział w takim systemie" – dodał.
Dużą częścią działań HERA jest wspieranie badań i rozwoju. W efekcie jest zatem szansa na rozwój i dodatkowe wsparcie także dla wielu polskich producentów oraz instytucji.
"W ramach tzw. inkubatora HERY przekazaliśmy już pewne środki dla krajów członkowskich na sekwencjonowanie wirusów. Polscy naukowcy też biorą w tym udział, badają jakie warianty pojawiają się w populacji" - informuje dr Andrzej Ryś.
Dr Andrzej Ryś przypomina, że tylko na działanie HERA Unia Europejska zagwarantowała jak dotąd 6 mld euro, ale de facto pieniędzy na realizację różnych działań w ramach Europejskiej Unii Zdrowotnej będzie dużo więcej – dodatkowo będzie można pozyskiwać finansowe wsparcie UE także z funduszy strukturalnych, tzw. planu odbudowy, etc.
Warto zatem śledzić strony internetowe i komunikaty odpowiednich unijnych instytucji, gdyż z czasem będą organizowane i ogłaszane kolejne przetargi i konkursy związane z realizacją wspomnianych działań.
"Potencjał Europy w tym zakresie jest olbrzymi, wyzwaniem jest go zebrać i wykorzystać" – podkreśla dr Andrzej Ryś, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, że wszystkie kraje członkowskie UE mogą mieć istotny wpływ na decyzje i działania nowo utworzonej struktury, poprzez aktywność w jej Radzie.
Filary Europejskiej Unii Zdrowotnej
Przypomnijmy, że HERA to inicjatywa wpisująca się w szerszy projekt - Europejskiej Unii Zdrowotnej. Innymi ważnymi inicjatywami związanymi z tym projekem są także m.in.:
- rozszerzenie zakresu zadań Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA) w celu zapewnienia lepszego nadzoru oraz szczegółowych analiz i wytycznych naukowych do wykorzystania na wypadek kryzysu i w trakcie kryzysu,
- realizacja Strategii Farmaceutycznej dla Europy, której głównym celem jest modernizacja ram regulacyjnych sektora farmaceutycznego oraz wspieranie badań naukowych i rozwoju technologii, które najlepiej zaspokajają potrzeby pacjentów,
- realizacja Europejskiego Planu Walki z Rakiem, który ma na celu zapobieganie chorobom nowotworowym oraz zagwarantowanie wysokiej jakości życia pacjentom, osobom wyleczonym, ich krewnym i opiekunom.
Na koniec warto jeszcze przypomnieć w kontekście Europejskiej Unii Zdrowotnej, że innymi ważnymi jej elementami, zresztą już od dłuższego czasu obowiązującymi w całej UE, są różne akty prawne, w tym m.in.: dyrektywa tytoniowa, regulacje rynku farmaceutycznego i rynku wyrobów medycznych, dyrektywa o czasie pracy czy też dyrektywa dotycząca praw pacjentów do transgranicznych usług zdrowotnych.
Justyna Wojteczek, Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl
Źródła:
Webcast Serwisu Zdrowie PAP dotyczący Europejskiej Unii Zdrowotnej, zrealizowany we współpracy z przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, w ramach cyklu „Środy o Zdrowiu z Komisją Europejską”, który odbył się 6 października 2021 r.
Oficjalna strona internetowa Unii Europejskiej.
Strona internetowa Parlamentu Europejskiego.
Źródło informacji: Serwis Zdrowie
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.10.2021, 08:45 |
Źródło informacji | Serwis Zdrowie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych