Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiPS: Opieka wytchnieniowa. Rusza nabór wniosków do przyszłorocznej edycji programu (komunikat)

08.10.2021, 17:19aktualizacja: 08.10.2021, 17:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje:

Codzienna opieka nad osobą z niepełnosprawnościami to wielkie wyzwanie. To właśnie z myślą o odciążeniu opiekunów powstał program "Opieka wytchnieniowa". – Właśnie rozpoczyna się nabór wniosków do przyszłorocznej edycji programu, zachęcam samorządy do dołączania. Wspólnie możemy poprawić jakość życia wielu osób – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Codzienna opieka nad bliską osobą z niepełnosprawnościami to spore obciążenie. Wymaga często całkowitego podporządkowania swojego dziennego rozkładu zajęć, całego życia właśnie opiece.

– To z kolei wiąże z ciągłym obciążeniem psychofizycznym, a często także rezygnacją z udziału w życiu społecznym, zawodowym, zaniedbaniem własnego zdrowia, całkowitą rezygnacją z osobistych aspiracji – mówi wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Jak podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, program "Opieka wytchnieniowa" powstał właśnie po to, by odciążyć członków rodzin lub opiekunów poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.

– Cieszę się, że mogę ogłosić start naboru wniosków do przyszłorocznej edycji programu "Opieka wytchnieniowa". Gorąco zachęcam samorządy do dołączania, nie mam wątpliwości, że wspólnie możemy realnie poprawić jakość życia wielu osób, naprawdę odmienić ich codzienność – podkreśla minister Marlena Maląg.

W ramach przyszłorocznej edycji programu usługami opieki wytchnieniowej planowane jest objęcie co najmniej 3 tys. osób. Budżet to 60 mln zł.

Na jakie wsparcie z programu można liczyć?

Gmina/powiat otrzymuje wsparcie finansowe w zakresie świadczenia usługi opieki wytchnieniowej, zarówno w ramach pobytu dziennego, jak i pobytu całodobowego dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Kto może złożyć wniosek?

O dofinansowanie wniosku w ramach programu mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, szczebla gminnego lub powiatowego. Wnioski należy składać do właściwego wojewody. Gmina/powiat może otrzymać wsparcie finansowe na koszty realizacji usług opieki wytchnieniowej w wysokości nawet do 100 proc. kosztów. Wnioski można składać do 22 października br.

Jak było do tej pory

W edycji 2020 wnioski na środki finansowe z programu „Opieka wytchnieniowa” złożyło prawie 360 jednostek samorządu terytorialnego, a wsparciem objętych zostało ponad 3 tys. osób z niepełnosprawnościami.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ozk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.10.2021, 17:19
Źródło informacji MRiPS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ