Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Europosłowie udali się do Słowenii, aby podsumować sytuację w zakresie praworządności

13.10.2021, 13:16aktualizacja: 13.10.2021, 13:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Premier Słowenii Janez Jansa w PE; European Union 2021 - Source EP
Premier Słowenii Janez Jansa w PE; European Union 2021 - Source EP
Delegacja Parlamentu Europejskiego udała się do Słowenii, aby podsumować sytuację w zakresie praworządności, wolności mediów i walki z korupcją. Europosłowie pozostaną w Lublanie do 15 października.

Siedmiu posłów z Komisji Wolności Obywatelskich i jeden z Komisji Kontroli Budżetowej weźmie udział w spotkaniach z szeroką listą przedstawicieli państwa, społeczeństwa obywatelskiego i mediów.

Program europosłów obejmuje rozmowy m.in. z organizacjami pozarządowymi, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, naukowcami, dziennikarzami i organizacjami zajmującymi się wolnością prasy, Naczelnym Prokuratorem Krajowym i byłym prezesem Stowarzyszenia Prokuratorów Słowenii, urzędnikami Ministerstwa Sprawiedliwości, przedstawicielami Komisji ds. Zapobiegania Korupcji, członkami Zgromadzenia Narodowego, przewodniczącym Krajowej Rady oraz prezesami Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Obrachunkowego.

Podczas wizyty eurodeputowani mają poruszyć ze swoimi rozmówcami kwestie związane z wartościami UE, w tym wolnością mediów i działaniami antykorupcyjnymi, a także nominacją słoweńskich prokuratorów delegowanych do Prokuratury Europejskiej.

W skład delegacji nie weszli polscy eurodeputowani.

Parlament Europejski zwracał w przeszłości uwagę na publiczne ataki premiera Słowenii Janeza Jansy na dziennikarzy, a zwłaszcza na krajową agencję prasową STA i pojawiają się doniesienia o ingerencji politycznej w pracę dziennikarzy.

W liście otwartym z października 2020 roku 22 słoweńskich redaktorów naczelnych ostrzegło, że „są bezpośrednio poddawani kłamstwom, insynuacjom, manipulacjom i zniewagom ze strony rządzących, począwszy od najwyższych szczebli rządu”.

W lipcu br. Słowenia przejęła rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE.

Kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.10.2021, 13:16
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ