Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Parlament Europejski ogłosił finalistów Nagrody im. Sacharowa 2021

18.10.2021, 11:49aktualizacja: 18.10.2021, 11:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2014 - EP
© European Union 2014 - EP
Afgańskie kobiety, boliwijska polityk Jeanine Anez i rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny to finaliści przyznawanej przez Parlament Europejski Nagrody im. Sacharowa 2021 za wolność myśli.

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli jest przyznawana co roku osobom i organizacjom broniącym praw człowieka i podstawowych wolności od 1988 roku. Nazwano ją na cześć sowieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa. Nagroda pieniężna wynosi 50 tys. euro.

W 2020 r. nagroda została przyznana białoruskiej opozycji za obronę demokracji w kraju. Tegoroczni finaliści Nagrody Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa, którzy zostali wybrani na wspólnym posiedzeniu parlamentarnych komisji Spraw Zagranicznych i Rozwoju, to: reprezentowane przez 11 obrończyń praw człowieka afgańskie kobiety, boliwijska polityk Jeanine Anez oraz rosyjski aktywista i więzień polityczny Aleksiej Nawalny.

Po ogłoszeniu finalistów, 20 października br. przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli i liderzy grup politycznych wybiorą zwycięzcę. Ceremonia wręczenia Nagrody im. Sacharowa odbędzie się 15 grudnia w Strasburgu.

Afgańskie kobiety

Pod rządami poprzedniego reżimu talibów kobiety były skazane na przymusowe małżeństwa, w Afganistanie odnotowywano wysoką śmiertelność przy porodzie, niski poziom umiejętności czytania i pisania, kobiety zmuszano do testów na dziewictwo, nie mogły też podróżować bez mężczyzny.

Po niedawnym powrocie talibów do władzy kobiety zostały ponownie wykluczone z rządu i edukacji, a ich prawa i wolności są zagrożone. Kobiety nominowane za odważną walkę o równość i prawa człowieka to:

- Shaharzad Akbar - przewodnicząca Afgańskiej Niezależnej Komisji Praw Człowieka (AIHRC),

- Mary Akrami - szefowa Sieci Kobiet Afgańskich,

- Zarifa Ghafari - burmistrzyni miasta Majdan Shar od 2018 r.,

- Palwasha Hassan - aktywistka i dyrektorka Centrum Edukacji Afgańskich Kobiet (AWEC),

- Freshta Karim - założycielka mobilnej biblioteki i orędowniczka edukacji i nauki,

- Sahraa Karimi - pierwsza kobieta prezes państwowej afgańskiej wytwórni filmowej,

- Metra Mehran - orędowniczka wzmacniania pozycji kobiet i edukacji oraz współzałożycielka Ruchu Feminine Perspectives,

- Horia Mosadiq - działaczka na rzecz praw człowieka i praw kobiet,

- Sima Samar - obrończyni praw człowieka, była minister ds. kobiet i była przewodnicząca Afgańskiej Niezależnej Komisji Praw Człowieka,

- Habiba Sarabi - członkini zespołu negocjacyjnego Islamskiej Republiki Afganistanu,

- Anisa Shaheed - reporterka polityczna.

Jeanine Anez

Boliwijska polityk. Została tymczasową prezydent w listopadzie 2019 r., po domniemanym oszustwie wyborczym dokonanym przez urzędującego prezydenta Evo Moralesa. W listopadzie 2020 r., po wolnych i uczciwych wyborach, nastąpiło pokojowe przekazanie władzy. Jednak 13 marca 2021 r. została aresztowana pod zarzutem „terroryzmu, działalności wywrotowej i spiskowania”. Oskarżona o planowanie zamachu stanu przeciwko Moralesowi, od tego czasu przebywa w więzieniu.

Aleksiej Nawalny

Aleksiej Nawalny to rosyjski polityk opozycyjny, działacz antykorupcyjny i główny przeciwnik polityczny prezydenta Putina. Znany za pośrednictwem swojego bloga LiveJournal, YouTube i Twittera, gdzie ma miliony obserwujących, osiągnął międzynarodowy rozgłos organizując demonstracje, ubiegając się o urząd prezydenta i opowiadając się za reformami przeciwko korupcji w Rosji, prezydenta Władimira Putina i jego rządu.

W sierpniu 2020 r. został otruty podczas podróży na Syberię. Po miesiącach rekonwalescencji w Berlinie wrócił do Moskwy w styczniu 2021 r. i został aresztowany. W lutym skazano go na 2,5 roku więzienia i osadzono w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. W kwietniu rozpoczął 23-dniowy strajk głodowy w proteście przeciwko brakowi opieki medycznej. W czerwcu 2021 r. rosyjski sąd zdelegalizował biura regionalne Nawalnego i jego Fundację Walki z Korupcją.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.10.2021, 11:49
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ