Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: „Klimaton dla Miast” – rusza pierwszy hackathon odpowiadający na wyzwania klimatyczne polskich miast (komunikat)

19.10.2021, 16:25aktualizacja: 19.10.2021, 16:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Jak wspólnie przeciwdziałać zmianom klimatycznym i sprawić, aby lokalnym społecznościom żyło się lepiej? Rusza nabór do hackathonu „Klimaton dla Miast”, wspólnego projektu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polskiego Funduszu Rozwoju. Samorządy mogą zgłaszać swoje wyzwania klimatyczne do 3 listopada. Zespoły programistyczne, które chcą podjąć wyzwanie i zawalczyć o nagrodę – 30 000 zł, mogą aplikować do 24 listopada. 48-godzinny maraton programowania odbędzie się w dniach 3-5 grudnia.

Neutralność klimatyczna w samorządach to nieuchronna przyszłość. Z jednej strony wymuszają to regulacje, z drugiej – konkurencja, bo miasta, które najsprawniej poradzą sobie z wyzwaniami klimatycznymi zyskają zadowolenie mieszkańców, bazę specjalistów i zaplecze technologiczne, a co za tym idzie, zwiększą swoją atrakcyjność inwestycyjną.

„Klimaton dla Miast” daje samorządom szansę na dokonanie ważnego kroku w kierunku odnalezienia i wdrożenia rozwiązania „szytego na miarę”. Każde miasto lub miejski obszar funkcjonalny może zgłosić swoje wyzwanie klimatyczne w jednym z czterech obszarów tematycznych: retencja wód opadowych, mobilność zeroemisyjna, efektywność energetyczna, czyste powietrze.

To proste. Wystarczy wejść na stronę www.klimatondlamiast.pl i do 3 listopada wysłać formularz zgłoszeniowy. Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonione zostaną cztery najciekawsze wyzwania, z którymi w dniach 3-5 grudnia zmierzą się zespoły programistów. Wyróżnione miasta zostaną jednocześnie partnerami Klimatonu, zyskując dodatkowe wsparcie ekspertów.

Tematyka „Klimatonu dla Miast” silnie wpisuje się w prace nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej, a także założenia przyszłorocznej 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum – WUF11) organizowanej przez MFiPR, UN-Habitat i Miasto Katowice. Przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych, a także ograniczenie wpływu na środowisko jest jednym z kluczowych elementów podejmowanych przez resort inicjatyw.

"Zagadnienia jakości środowiska miejskiego koncentrują się w celu „Miasto zielone” projektu Krajowej Polityki Miejskiej. Zależy nam, aby miasta aktywnie uczestniczyły w walce z globalnym ociepleniem, odbudowie zagrożonych ekosystemów i promowały wykorzystanie odnawialnych źródeł energii" – zaznacza Waldemar Buda, sekretarz stanu w MFiPR.

"Dokonując systematycznej transformacji miast w kierunku bardziej przyjaznych środowiskowo musimy brać pod uwagę potrzeby grup najwrażliwszych i narażonych na przykład na ubóstwo energetyczne czy zmiany klimatyczne. Zasada ta wpisuje się w opublikowaną przez Komisję Europejską politykę „Europejskiego Zielonego Ładu” i dążenie do neutralności klimatycznej, w tym oczekiwania skierowane do miast w kontekście zarządzania rozwojem wynikające ze „Strategii Różnorodności Biologicznej 2030” – dodaje wiceminister.

Innowacje w polskich miastach

Wdrożenie technologii cyfrowych takich jak Sztuczna Inteligencja i Internet Rzeczy daje samorządom lokalnym duże szanse na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i ograniczenie negatywnych zjawisk związanych ze zmianami klimatu. Przykłady takich rozwiązań są już obecne na polskim podwórku: Kraków dzięki innowacyjnemu systemowi zarządzania zużyciem mediów znacząco obniżył zapotrzebowanie na energię, z kolei wprowadzenie cyfrowego monitoringu poziomu rzek zmniejszyło ryzyko występowania powodzi w Przemyślu. Także aplikacje z ubiegłorocznego Hackathonu dla Miast organizowanego przez PFR i Centrum GovTech, działające przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, udowadniają, że język programowania jest świetną bronią przeciwko zmianom klimatu. Agregator Miejskiej Mobilności, oparty o algorytmy uczenia maszynowego, pomaga Świdnikowi lepiej planować zrównoważony transport publiczny, natomiast kalkulator kosztów wymiany pieców węglowych Stop Smog opracowany dla Zduńskiej Woli wspiera miasto w walce ze smogiem.

"W ciągu pół roku zduńskowolanie wykonali w aplikacji aż 1160 kalkulacji. Symulacje pozwalają przygotować się do inwestycji w ekologiczne źródło ciepła, program podpowiada też jak zdobyć na nie dofinansowanie" – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

"Udział w Hackathonie dla Miast pozwolił nam zdobyć nowe doświadczenia i nawiązać współpracę z informatykami z całej Polski. Po imprezie zaprosiliśmy ich do naszego miasta, by opowiedzieć o kolejnych wyzwaniach, w których mogą pomóc nowe technologie. Zduńska Wola to miasto otwarte na innowacje" – dodaje.

Razem dla klimatu

Zespoły złożone z programistów, projektantów UX oraz specjalistów biznesowych mogą zgłaszać się do 24 listopada. Zakwalifikowane zespoły wezmą udział w maratonie programowania, który odbędzie się w dniach 3-5 grudnia. 48 godzin to czas, jaki będą miały na zaproponowanie rozwiązań technologicznych dla wybranego wyzwania. Aby tworzyć je w komfortowych warunkach otrzymają pakiety startowe, a zwycięzcy każdej z czterech kategorii otrzymają nagrodę pieniężną w wartości 30 000 zł oraz szansę na wdrożenie rozwiązania przy wsparciu merytorycznym ekspertów PFR.

"Osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej jest dużym wyzwaniem, które jest możliwe do osiągnięcia dzięki zacieśnianiu współpracy między instytucjami państwowymi, samorządami, biznesem i społeczeństwem oraz dzięki tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. W Polsce są środki finansowe na wsparcie we wdrożeniach nowych technologii sprzyjających środowisku, ale wciąż za mało jest projektów, w które warto zainwestować" – mówi Paweł Borys, prezes PFR.

"Poprzez „Klimaton dla Miast” oraz program PFR dla Miast chcemy tworzyć platformę łączącą potrzeby technologiczne samorządów z ludźmi, którzy mają odpowiednią wiedzę i pomysły. Zachęcam włodarzy miast do zgłaszania swoich klimatycznych wyzwań, bo to dobry moment, aby uzyskać właściwe wsparcie w ich rozwiązaniu" – dodaje Paweł Borys.

Niezbędne informacje oraz formularze zgłoszeniowe dla samorządów oraz zespołów znajdują się na stronie www.klimatondlamiast.pl.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ rkj/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.10.2021, 16:25
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ