Newsletter

Jak eksponować dzieła sztuki i projektować przestrzeń – na przykładzie przygotowań do wystawy w Zamku Królewskim w Warszawie pt. „Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z Fundacji Roberta Longhiego”

20.10.2021, 08:20aktualizacja: 20.10.2021, 08:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Caravaggio - „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę”
Caravaggio - „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę”
To pierwsze tego typu spotkanie, które ma odkryć kulisy przygotowań do otwarcia w Zamku Królewskim w Warszawie wystawy „Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z Fundacji Roberta Longhiego” (wernisaż – 10 listopada 2021 r.). Hitem prezentacji będzie niewątpliwie obraz Caravaggia „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę”, któremu towarzyszyć ma 40 płócien artystów z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII w.

Spotkanie koncentrować się będzie na kilku podstawowych dla scenografii pokazu wątkach: aranżacji przestrzeni, oświetleniu, miejscu i kolorystyce.

„(...) Działamy w zabytkowej przestrzeni, którą musimy przygotować do odpowiedniej ekspozycji największych dzieł sztuki” – mówi Paweł Martosz, kierownik Działu Organizacji Wystaw Zamku Królewskiego w Warszawie.

„Architektura sal zamkowych wymagała wprowadzenia dodatkowych, wolnostojących ścian, które dzieląc przestrzeń, tworzą odpowiedni nastrój, umożliwiają bliższy kontakt z obrazami i wzajemne relacje między nimi (…). Zaproponowana scenografia, ściśle powiązana z odpowiednim prowadzeniem światła, pozwoli widzom na zanurzenie się w świecie malarstwa Caravaggia i innych mistrzów baroku” – zdradza Żaneta Govenlock, autorka scenografii wystawy.

Jednym z największych wyzwań prezentacji jest odpowiednie wyeksponowanie bohatera wystawy – obrazu Caravaggia „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę”. Poprzez umiejętne umieszczenie i precyzyjne oświetlenie dzieła, jego obecność będzie zauważalna już od chwili wejścia na ekspozycję. Obraz ma być pokazany w osobnej, poświęconej mu sali, co dodatkowo ułatwi do niego dostęp wszystkim widzom.

Dzieło Caravaggia otaczać będą ściany i sufit w kolorze zgaszonego granatu oraz podłoga w czerni. Zastosowane kolory podkreślą walory wyjątkowego malarstwa; poprowadzenie koloru we wnętrzach wyznaczy także obszary tematyczne na wystawie.

Prezentowane dzieła pochodzą z kolekcji zgromadzonej przez Roberta Longhiego (1890-1970), włoskiego historyka sztuki, autora fundamentalnych opracowań na temat twórczości Caravaggia i kuratora wystaw jej poświęconych, jednego z najwybitniejszych znawców tematu. Obecnie kolekcja jest własnością Fundacji Historii Sztuki Roberta Longhiego (Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi) z siedzibą we Florencji.

Spotkanie prasowe w Zamku Królewskim w Warszawie - 22 października 2021 r., godz. 11:00

Akredytacja na spotkanie prasowe do 21.10.2021 do godz. 16:00 pod adresem: iwitkowska@zamek-krolewski.pl

Źródło informacji: Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 20.10.2021, 08:20
Źródło informacji Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ