Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFIPR: Koncepcja Rozwoju Kraju 2050. Debata ekspercka „Społeczeństwo i jakość życia”

20.10.2021, 14:47aktualizacja: 20.10.2021, 14:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 (KRK) ma sformułować najważniejsze wyzwania stojące przed Polską oraz zarysować możliwe scenariusze rozwoju na najbliższe trzydzieści lat. Dzisiaj Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, otworzył ostatnie z cyklu spotkanie ekspertów oraz wysłuchanie publiczne w ramach prac nad KRK. Debata poświęcona była kwestiom rozwoju społecznego i jakości życia.

Z najnowszych badań wynika, że pogłębiają się różnice gospodarczo-społeczne pomiędzy poszczególnymi obszarami i między ludźmi. Zarówno na poziomie lokalnym, krajowym jak i europejskim – rozpoczął dyskusję wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. – Aby to zmienić musimy podejmować skoordynowane i przemyślane działania w ramach polityk publicznych, które będą uwzględniać różnorodność potencjałów i oczekiwań – dodał wiceminister Buda.

Podczas debaty ekspertów dedykowanej jakości życia i sprawom społecznym na pierwszy plan wysuwały się kluczowe wątki dotyczące demografii i światowych trendów związanych z malejącą populacją, zmniejszającą się dzietnością oraz postępującym starzeniem społeczeństwa, przy równocześnie wydłużającej się długości życia. Zwrócono też uwagę na kwestie edukacji, relacji społecznych i jakości życia.

Wiceminister podkreślił również, że zachodzące zmiany i postępująca automatyzacja i robotyzacja oraz rozwój rozwiązań cyfrowych wpływają na otaczającą rzeczywistość. Umożliwiają otwarcie na świat i kreują nawyki konsumentów. Zmiany wywołują także obawy związane m.in. z utratą pracy, koniecznością zmiany dotychczasowego stylu życia czy utratą prywatności. Wpływają na relacje międzypokoleniowe i społeczne.

Wszystko to, co dzieje się w sferze społecznej i gospodarczej będzie wpływało na otaczającą nas przestrzeń – wyludnianie się obszarów, punktową wzmożoną urbanizację, migracje, rosnącą mobilność. To wymaga odpowiedniej reakcji tak, by zapewnić funkcjonalną i przyjazną przestrzeń do życia. Wszystkie te zjawiska z pewnością nie pozostaną bez wpływu na sposób prowadzenia polityk publicznych w poszczególnych sferach życia – podkreślał wiceminister Waldemar Buda.

Czym jest Koncepcja Rozwoju Kraju 2050

Dokument KRK 2050 będzie:

• identyfikował kluczowe światowe i krajowe trendy kształtujące przyszłość w sferze społecznej, gospodarczej, środowiskowej i przestrzennej,

• wskazywał zestaw najważniejszych wyzwań rozwojowych, z jakimi już mierzy i mierzyć się będzie Polska,

• formułował możliwe scenariusze rozwojowe,

• rekomendował strategiczne wybory w ramach polityk publicznych w perspektywie roku 2050.

Wysłuchania publiczne, którym towarzyszyły debaty ekspertów trwały od 17 września. W ramach prac nad KRK 2050 odbyło się pięć spotkań dotyczących kluczowych dla przyszłości kraju tematów: „Świat, Europa i Polska”, „Transformacja gospodarki”, „Środowisko i zielona transformacja” oraz „Nowe technologie”. Dzisiejsze, ostatnie spotkanie poświęcone było kwestiom społecznym i jakości życia.

KRK 2050 ma być odzwierciedleniem aktualnej wiedzy eksperckiej i oczekiwań mieszkańców Polski co do przyszłości kraju, zwłaszcza młodego pokolenia.

KRK – co dalej

Kolejnym krokiem będzie sformułowanie wyzwań dla polityk publicznych niezbędnych do kierunkowania rozwoju Polski w kolejnych latach. KRK będzie prezentowała różne scenariusze rozwoju uwzględniające zmiany prognozowane w wymiarach: społecznym, gospodarczym, środowiskowym i przestrzennym.

Zachęcamy do udziału lub podzielenia się z nami swoimi przemyśleniami. Swoją opinię można przesłać do nas na adres: krk@mfipr.gov.pl. W tytule mejla należy wpisać temat debaty. Wszystkie pomysły przeanalizujemy i postaramy się wykorzystać w pracach nad KRK 2050.

Prace nad KRK 2050 prowadzimy w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów oraz Instytutem Ochrony Środowiska – w ramach projektu GOSPOSTRATEG.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.10.2021, 14:47
Źródło informacji MFIPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ