Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Kongres Impact’21: wielkie nazwiska pytają o rolę człowieka w zmieniającym się świecie

28.10.2021, 14:20aktualizacja: 28.10.2021, 14:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński
PAP/M. Kmieciński
Najsłynniejsza polska trenerka personalna, prezydent Poznania i założycielka Head of Foresight infuture.institute - instytutu badań nad przyszłością wystąpili na panelu poświęconym wyzwaniom związanym z postępem cywilizacyjnym w XXI wieku. W Poznaniu trwa Impact’21 – wydarzenie stanowiące platformę wymiany poglądów oraz merytorycznych dyskusji toczonych na styku biznesu, polityki, nauki i nowoczesnych technologii.

„Czarny łabędź” – to określenie nieprzewidywalnego zdarzenia o ogromnej skali i potężnych konsekwencjach, mogącego naruszyć globalną strukturę gospodarczo-społeczną. Tę definicję spełnia trwająca wciąż pandemia koronawirusa, która diametralnie zmieniła wszystkie prognozy formułowane jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Jak przyznali wyjątkowi uczestnicy panelu „Obywatel XXI wieku - konsument, innowator, człowiek” podczas kongresu Impact’21 w Poznaniu, z wielkim prawdopodobieństwem koronawirus nie jest ostatnim „czarnym łabędziem”, z którym przyjdzie się zmierzyć ludzkości w obecnym stuleciu.

„Przyglądając się dynamicznemu rozwojowi technologii – robotyce, biotechnologii, inżynierii genetycznej, musimy zacząć przywiązywać większą wagę do kwestii natury etycznej. Jaka będzie rola człowieka w zmieniającym się świecie, możliwość zachowania przez niego prywatności w coraz bardziej cyfrowej rzeczywistości przenoszącej ludzką aktywność do aplikacji internetowych? Pojawiają się także pytania o charakterze utylitarnym – skoro już obecnie większość powtarzalnych czynności wykonują za nas maszyny, to czy pierwiastek ludzki w określonych zawodach nie stanie się niebawem zbędny?” – pytała Natalia Hatalska, analityczka, założycielka Head of Foresight infuture.institute i autorka głośnej książki pt. „Wiek Paradoksów. Czy technologia nas ocali?".

Na nabierający rozpędu postęp cywilizacyjny z perspektywy ośrodków miejskich spojrzał Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta-gospodarza kongresu. Samorządowiec przypomniał, że to właśnie procesy urbanizacyjne w znacznej mierze określą kierunki rozwoju społeczeństwa przyszłości – w kolejnej dekadzie w samych Chinach ponad 300 milionów ludzi przeniesie się ze wsi do miast, a trend ten będzie widoczny także w krajach wysoko rozwiniętych m.in. Polsce.

„Miasta zawsze się zmieniały. Teraz ta dynamika jest większa, bo pandemia bardzo przyspieszyła niektóre procesy. Od włodarzy wymaga to szybszych i bardziej zdecydowanych reakcji. Musimy w większym stopniu wsłuchiwać się w potrzeby mieszkańców, adaptując nasze miasta do tych zmian. Przykładem może być rekordowy wzrost sprzedaży e-commerce. Dla nas to wyzwanie, chociażby pod względem odbioru odpadów i zapewnienia większej przepustowości miast” – podkreślił Jacek Jaśkowiak.

Moderujący debatę Łukasz Grass, dziennikarz radiowy i telewizyjny, zwrócił uwagę na fakt, że automatyzacja szeregu czynności wiązać się będzie z radykalną zmianą stylu życia i nawyków zakupowych. Prognozowane skrócenie czasu pracy i możliwość natychmiastowego dostępu do usług i produktów z całego świata otwierają przed konsumentami zupełnie nowe ścieżki samorealizacji i rozwoju osobistego.

„Rosnące zainteresowanie klientów ofertą moich firm, sprzedających ekologiczne produkty z różnych asortymentów, wskazuje na wzrost świadomości i odpowiedzialności konsumentów. Coraz większą wagę przywiązujemy do jakości produktów, zwracamy także uwagę na sposób jego produkcji i wpływ, jaki wywiera na środowisko. Z drugiej strony gwałtowny rozwój e-commerce spowodował, że niemal wszystkie czynności – w pracy, urzędzie, banku, możemy załatwić bez potrzeby wychodzenia z domu, co negatywnie wpływa na poziom naszej aktywności fizycznej. Popularyzacja sportu, znalezienie dodatkowych funduszy na infrastrukturę sportową oraz promowanie prozdrowotnych postaw jest kluczowe w zahamowaniu rozwoju chorób cywilizacyjnych, z którymi już dziś zmagają się najzamożniejsze społeczeństwa Zachodu” – zaznaczyła Anna Lewandowska, trenerka personalna, dietetyczna i zarazem właścicielka pięciu, odnoszących sukces, przedsiębiorstw.

Uczestnicy panelu nie odpowiedzieli – bo i odpowiedzieć nie mogli – na kluczowe obawy związane z fundamentalnymi zmianami społecznymi i ekonomicznymi, które przyniosą kolejne dekady. Zachęcali jednak do refleksji na temat potrzeby znalezienia kompromisu pomiędzy rosnącym tempem robotyzacji i informatyzacji a koniecznością zachowania przez każdego człowieka swojej prywatności i indywidualności.

W odbywający się w dniach 27-28 października w Poznaniu kongresie Impact’21 uczestniczy szerokie grono ekspertów prowadzących wielopoziomową dyskusję i wypracowujących rozwiązania, które mogą okazać się kluczowe w budowie potencjału rozwojowego polskiej gospodarki. Wśród głównych tematów tegorocznej edycji wydarzenia znajdują się m.in. nowe technologie i ich wpływ na społeczeństwo, ochrona zdrowia w kontekście pandemii koronawirusa oraz transformacja energetyczna w ramach realizacji unijnych celów klimatycznych.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.10.2021, 14:20
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ