Newsletter

Nauka i technologie

Komitet Regionów: w projekcie porozumienia COP26 nie ma już odniesienia do władz lokalnych i regionalnych

11.11.2021, 10:00aktualizacja: 15.11.2021, 08:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Andries Gryffroy, poseł do Parlamentu Flamandzkiego i członek Europejskiego Komitetu Regionów; Fot. Serwis Samorządowy PAP
Andries Gryffroy, poseł do Parlamentu Flamandzkiego i członek Europejskiego Komitetu Regionów; Fot. Serwis Samorządowy PAP
Z niepokojem zauważamy, że w projekcie porozumienia nie ma już odniesienia do wielopoziomowego działania ani do władz lokalnych i regionalnych – powiedział w czwartek na sesji plenarnej COP26 Andries Gryffroy, poseł do Parlamentu Flamandzkiego i członek Europejskiego Komitetu Regionów. Czwartek jest dniem miast i regionów na COP26.

Samorządowiec wygłosił oświadczenie na sesji plenarnej w imieniu Okręgu Samorządów Lokalnych i Władz Miejskich (LGMA), reprezentującego miasta i regiony świata na szczycie klimatycznym ONZ (COP26) w szkockim Glasgow.

„Doceniamy wysiłki prezydencji i stron w dostarczaniu projektu tekstu (porozumienia  - red.), jako podstawy toczących się negocjacji. Jednak my – samorządy i władze gmin – chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka koniecznych usprawnień, ponieważ z niepokojem zauważamy, że w projekcie deklaracji nie ma już odniesienia do wielopoziomowego działania ani do władz lokalnych i regionalnych” – podkreślił Gryffroy.

Zaapelował przy tym, żeby dodać sformułowanie „wielopoziomowe i wspólne działanie” w ostatnim akapicie preambuły. Po drugie, w punkcie 75., miałoby się znaleźć sformułowanie „wielopoziomowy” przy wzmiance o znaczeniu współpracy międzynarodowej.

„Jesteśmy zaniepokojeni faktem, że w punkcie 76 odniesienie do miast i samorządu terytorialnego zostało całkowicie usunięte – podkreślił samorządowiec. - Złożymy to oświadczenie na piśmie” – zaznaczył.

Okręg Samorządów Lokalnych i Władz Miejskich (LGMA) reprezentuje sieci samorządów lokalnych i regionalnych w procesach prowadzonych w ramach Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) od pierwszej konferencji stron (COP). Gospodarzem tegorocznego szczytu klimatycznego, który planowo powinien zakończyć się w piątek, jest Wielka Brytania we współpracy z Włochami.

Z Glasgow Mateusz Kicka (PAP)

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.11.2021, 10:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ