Newsletter

Spacer po galerii sztuki bez wychodzenia z domu – nowa inicjatywa Banku Pekao S.A.

17.11.2021, 14:07aktualizacja: 17.11.2021, 14:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak – to tylko niektórzy z twórców ponad 1200 dzieł sztuki tworzących wirtualną Galerię Pekao S.A., którą można już zwiedzać na stronie internetowej banku. Symbolicznemu otwarciu galerii towarzyszyło przekazanie dwóch eksponatów z kolekcji do zbiorów Muzeum na Zamku Królewskim oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.

Sięgający tradycją 1929 r. Bank Pekao S.A. znany jest z otwartości na innowacyjne rozwiązania. To właśnie Pekao S.A. uruchomił pierwszy w Polsce bankomat, wydał pierwszą kartę kredytową i zastosował w praktyce techniki biometrii. Podczas wczorajszej uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano kolejny, prekursorski pomysł związany z aktywnością banku, tym razem jako czołowego mecenasa polskiej kultury – wirtualną Galerię Sztuki Banku Pekao S.A.

„W wyniku szeregu fuzji i inwestycji poczynionych przez bank na przestrzeni ostatnich dekad, w naszym posiadaniu znalazło się wiele unikalnych dzieł sztuki. Poza obrazami tak wybitnych malarzy jak Matejko czy Kossak, w naszej kolekcji znajdują się również rzeźby, meble, lampy czy zegary z XIX i XX wieku. Stanowią one część polskiego dziedzictwa narodowego, dlatego postanowiliśmy udostępnić je bezpłatnie wszystkim zainteresowanym poprzez naszą stronę internetową” – tłumaczył Leszek Skiba, prezes zarządu Banku Pekao S.A.

W wirtualnej galerii, poza zdjęciami eksponatów, znajdują się również sylwetki poszczególnych twórców. Na stronie internetowej pojawią się też informacje na temat bieżących wydarzeń kulturalnych, w które Bank Pekao jest zaangażowany.

Na Zamku Królewskim obecni byli również przedstawiciele polskiego rządu. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że Bank Polska Kasa Opieki, z którego wywodzi się Bank Pekao S.A., już od lat dwudziestych ubiegłego wieku angażował się w liczne inicjatywy prospołeczne.

„Otwarcie wirtualnej galerii sztuki to kontynuacja tej tradycji i wspaniały pomysł wychodzący naprzeciw oczekiwaniom i możliwościom technicznym współczesnego świata, a także narzędzie promocji naszej kultury. A to właśnie ona decyduje o szansach rozwojowych każdej wspólnoty” – podkreślił Piotr Gliński.

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, zwrócił uwagę na prekursorski charakter inicjatywy Banku Pekao S.A. W jego ocenie decyzja o udostępnieniu szerokiemu gronu odbiorców skarbów polskiej kultury i sztuki powinna stanowić wzór dla innych instytucji.

„Będę zachęcał pozostałe spółki, aby się do tej inicjatywy przyłączyły w celu stworzenia wirtualnego muzeum narodowego spółek Skarbu Państwa, gdzie będziemy mogli te wszystkie ukryte w sejfach, skarbcach czy gabinetach prezesów dzieła pokazać całemu światu” – zadeklarował Jacek Sasin.

Wicepremier zaznaczył, że obecnie rozwój kultury w coraz większej mierze zależy od zaangażowania i mecenatu państwa, dlatego w ciągu ostatnich lat nakłady przeznaczone na ten cel wzrosły o 65 proc.

„Chcielibyśmy, aby nasza polska kultura była czymś, co nas wyróżnia na tle świata, czymś, z czego możemy być dumni, co również wśród wielu czynników powoduje, że możemy powiedzieć, że jesteśmy Polakami” – dodał.

Wydarzeniu towarzyszyło również uroczyste przekazanie Zamkowi Królewskiemu przez Bank Pekao S.A. tapiserii „Porwanie Heleny przez Parysa” autorstwa Cornelisa de Ronde, powstałej w Brukseli ok. 1560 roku oraz srebrnej szkatuły na biżuterię autorstwa Daniela Friedricha von Mylius – na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie.

„Poprzez dary chcemy wesprzeć te dwie, bardzo ważne dla polskiej kultury, instytucje. Utworzenie wirtualnej galerii przy jednoczesnym urozmaiceniu tradycyjnych ekspozycji Zamku Królewskiego i Muzeum Narodowego tworzy spójną strategię popularyzacji naszego narodowego dziedzictwa. Warto również przypomnieć, że Bank Pekao S.A. promuje polską kulturę również poza granicami kraju, czego przykładem jest wystawa w londyńskiej William Morris Gallery. Na tej właśnie ekspozycji zaprezentowano „Bratki” Stanisława Wyspiańskiego z kolekcji banku” – podkreślił Leszek Skiba.

Wirtualną Galerię Sztuki Banku Pekao S.A. można zwiedzić tutaj.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 17.11.2021, 14:07
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ