Newsletter

„Najlepsze programy rozwoju inicjatyw pracowniczych” – PARP wyłonił zwycięzców konkursu

23.11.2021, 12:46aktualizacja: 23.11.2021, 12:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W nowym konkursie, organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, wyłoniono aż 29 laureatów. Są to najlepsze programy inicjatyw pracowniczych oraz gotowe narzędzia informatyczne, dzięki którym pracownicy mogą zgłaszać pomysły na usprawnienia w swoich przedsiębiorstwach. Konkurs organizowany jest w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Patronat nad Konkursem sprawuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Konkurs „Najlepsze programy rozwoju inicjatyw pracowniczych” organizowany był w tym roku po raz pierwszy w historii PARP. Inicjatywa ta miała na celu popularyzację w polskich przedsiębiorstwach idei systematycznego włączania pracowników w działania rozwojowe i innowacyjne w firmie.

Do konkursu zgłoszonych zostało łącznie 47 wniosków. W kategorii „Program rozwoju inicjatyw pracowniczych” złożono 37 wniosków, a w kategorii „Rozwiązanie ICT” złożono 10 wniosków.

Wyłonione w konkursie najlepsze przedsięwzięcia i narzędzia otrzymają nagrody finansowe i promocję. Nagrodę finansową o wartości 20 tys. zł otrzymuje każdy z 5 laureatów nagrody głównej. 24 wyróżnionych – nagrody finansowe o wartości 10 tys. zł. Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie konkursu.

„Nagrodzone i wyróżnione programy to przedsięwzięcia kierowane zwykle do wszystkich pracowników firmy, opracowane i działające w sposób kompleksowy, w których jasno określony został sposób wyboru inicjatyw/pomysłów do wdrożenia. Programy te zapewniają rozwój zgłoszonych pomysłów i wsparcie zespołu projektowego, grupy roboczej lub specjalistów w danej dziedzinie, ponadto kładą nacisk na komunikację z pracownikami w procesie i włączanie ich we wdrażanie projektów. Uwzględniają także finansowanie wdrożeń pomysłów przez pracodawcę oraz monitorowanie przebiegu realizacji całego procesu. Niemniej istotne jest także motywowanie pracowników do udziału w programach inicjatyw pracowniczych. Motywacja materialna obejmuje najczęściej nagrody, premie uznaniowe, nagrody rzeczowe. Oferowana jest też możliwość rozwoju, udział w szkoleniach, możliwość awansu” – komentuje Izabela Banaś, zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Strategii, PARP.

„Wprowadzone w firmach programy wsparcia inicjatyw pracowniczych przyczyniają się do aktywizacji pracowników, wzrostu zaangażowania i satysfakcji z wykonywanej pracy, wzmacniają odpowiedzialność wśród pracowników. Pracownicy chętnie angażują się w działania związane z programem, ponieważ widzą realne przełożenie ich pomysłów na działanie firmy. Realizowane programy poprzez wprowadzanie usprawnień i nowych rozwiązań oraz poprawę efektywności pracy, wpływają też na wzmocnienie działalności przedsiębiorstw w czasie pandemii COVID-19 oraz przyczyniają się do zwiększenia ich odporności na inne kryzysy w przyszłości” – podkreśla Mikołaj Różycki, p. o. prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wyłonieni laureaci

W ramach kategorii „Program rozwoju inicjatyw pracowniczych” wyłoniono najlepsze programy w trzech podkategoriach:

  • „Przedsiębiorcy zatrudniający od 250 pracowników” - „Mój Pomysł” wdrożony w Werner Kenkel Sp. z o.o. Założeniem programu jest aktywizacja pracowników w zakresie udoskonalania procesów w firmie specjalizującej się w produkcji opakowań z tektury falistej;
  • „Przedsiębiorcy zatrudniający od 50, ale mniej niż 250 pracowników” – „Program wsparcia inicjatyw pracowniczych TSL Silesia Sp. z o.o. – Krok naprzód” wdrożony w TSL Silesia Sp. z o.o. działającej na rynku usług spedycyjno-celnych;
  • „Przedsiębiorcy zatrudniający do 50 pracowników” – „Program Inicjatyw Pracowniczych Wymyśl-Ugotuj-Wygraj” wdrożony w firmie Kucharski Sp. z o.o. działającej w obszarze gastronomii i produkcji wyrobów garmażeryjnych. Program powstał podczas pandemii COVID-19, celem dywersyfikacji oferowanych produktów i niwelowania dużych spadków przychodów ze sprzedaży.

W ramach kategorii „Rozwiązanie ICT” wyłoniono najlepsze programy w dwóch podkategoriach:

  • „Przedsiębiorcy funkcjonujący na rynku nie dłużej niż 3 lata” – „Hinter.ai – platformę do rozwijania organizacji (firmy) na podstawie informacji od pracowników” opracowaną przez Hinter.ai Sp. z o.o. Jest to platforma do rozwijania organizacji, dzięki wykorzystaniu zaawansowanej analizy informacji, sugestii, inicjatyw od pracowników;
  • „Przedsiębiorcy funkcjonujący na rynku dłużej niż 3 lata” – „PulseBOT – narzędzie monitorujące nastroje pracowników poprzez regularne, zautomatyzowane badanie ich poziomu zadowolenia z pracy” opracowane przez Scalac Sp. z o.o. Nadrzędnym zadaniem PulseBot’a jest monitorowanie nastrojów pracowników.

Źródło informacji: PARP

Image
PARP - belka
Image
Najlepsze Programy Rozwoju Inicjatyw Pracowniczych - belka
Image
Ministerstwo Rozwoju i Technologii - belka

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.11.2021, 12:46
Źródło informacji PARP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii