Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIS: Marszałek Senatu RP wraz z delegacją z wizytą w Brukseli (komunikat)

03.12.2021, 15:17aktualizacja: 03.12.2021, 16:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że 3 grudnia br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się w Brukseli z wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Wziął także udział w 7. Szczycie Przewodniczących Parlamentów Członkowskich Zgromadzenia Parlamentarnego Unii dla Śródziemnomorza, który odbywał się w Parlamencie Europejskim i poświęcony był działaniom na rzecz ochrony klimatu.

Podczas spotkania Marszałek Senatu RP i wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego omówili relacje Polski z Unią Europejską, stan praworządności w Polsce oraz sytuację na granicy zewnętrznej UE i raport Specjalnej Komisji Parlamentu Europejskiego ds. Walki z Rakiem.

Było to drugie spotkanie prof. Tomasza Grodzkiego i Roberty Metsoli. Po raz pierwszy rozmawiali oni w Warszawie 28 października br. Dyskutowali wówczas m.in. o kwestiach praworządności i sądownictwa w Polsce, sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz współpracy Parlamentu Europejskiego z parlamentami narodowymi.

Roberta Metsola jest kandydatką największej grupy politycznej w PE, Europejskiej Partii Ludowej, na stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego w związku z kończącą się kadencją obecnego przewodniczącego, Davida Sassolego.

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją wziął także udział w 7. Szczycie Przewodniczących Parlamentów Członkowskich Zgromadzenia Parlamentarnego Unii dla Śródziemnomorza, który odbywał się 3 grudnia br. w Parlamencie Europejskim w Brukseli i poświęcony był działaniom na rzecz ochrony klimatu. W obradach Marszałkowi Senatu RP towarzyszyła senator Halina Bieda, która jest przedstawicielką Senatu RP w Zgromadzeniu Parlamentarnym Unii dla Śródziemnomorza.

W swoim wystąpieniu prof. Tomasz Grodzki podkreślił, że warunkiem skutecznego stawienia czoła wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi w obszarze śródziemnomorskim jest solidarna, partnerska współpraca, ponieważ konsekwencje i skutki tych zmian dotyczą nas wszystkich. W ocenie Marszałka zmiany klimatu to zagadnienie, które powinno być jednym z priorytetowych tematów w Unii Europejskiej i jej sąsiedztwie. Prof. Tomasz Grodzki przywołał raporty ekspertów, z których wynika, że basen Morza Śródziemnego ociepla się o około 20% szybciej niż reszta świata, a dostępność wody słodkiej w tym regionie może spaść nawet o 15% do 2050 r. „W Morzu Śródziemnym, mocno naznaczonym nadmiernymi połowami, ruchem statków i postępującym zanieczyszczeniem, będzie w 2050 r. więcej plastiku niż ryb, jeśli degradacja środowiska naturalnego nie zostanie powstrzymana” – zauważył Marszałek Senatu. Zaznaczył, że zmiany temperatury, ale również zasolenia wody oraz występowanie i intensywność ekstremalnych zjawisk pogodowych będą wpływać m.in. na bezpieczeństwo żywnościowe, i to w wymiarze wykraczającym poza geograficzne granice basenu Morza Śródziemnego. „Sygnały alarmowe, jakimi są raporty eksperckie, muszą być poważnie traktowane przez gremia polityczne i tak też do nich podchodzimy w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej” – podkreślił Marszałek. Poinformował, że w Senacie powołana została Komisja Nadzwyczajnej do spraw Klimatu, która stanowi nie tylko forum powiązania polityki z opiniami naukowców w sprawie zmian klimatycznych, ale także jest platformą, umożliwiającą zbieranie opinii obywatelskich na ten temat. „W Senacie Rzeczypospolitej Polskiej znajdziecie Państwo partnerów do współpracy” – powiedział prof. Tomasz Grodzki do zgromadzonych delegatów.

Unia dla Śródziemnomorza to organizacja skupiająca 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz 15 państw Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Bałkanów. Jej celem jest nadawanie nowej dynamiki współpracy w basenie Morza Śródziemnego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

ero/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.12.2021, 15:17
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ