Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFIPR: Program „Rozwój lokalny” – wsparcie z Funduszy Norweskich dla miast (komunikat)

29.12.2021, 17:02aktualizacja: 29.12.2021, 17:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej:

Łomża, Hajnówka, Stalowa Wola i Przemyśl otrzymają po około 15 milionów złotych wsparcia z Funduszy Norweskich i EOG. Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podpisał cztery umowy dla miast w województwach podlaskim i podkarpackim na inwestycje z programu „Rozwój lokalny”.

– Program „Rozwój lokalny” jest praktycznym wyrazem realizacji działań rządu z zakresu polityki miejskiej – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. – Prowadzona przez MFiPR polityka zrównoważonego rozwoju ma na celu między innymi eliminację różnic społecznych i gospodarczych między regionami. Dzięki naszym wspólnym działaniom wypracowane zostaną ważne modele w zakresie rozwiązywania problemów rozwojowych, które dotyczą nas wszystkich. Wiedza i zdobyte doświadczenia będą mogły zostać wykorzystane przez wszystkie samorządy, co w efekcie wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców polskich miast – zaznaczył minister.

W województwie podlaskim dwa miasta: Łomża i Hajnówka uzyskały finansowanie i znalazły się w ścisłym gronie miast zwycięskich w konkursie o granty norweskie z Programu „Rozwój lokalny”. W województwie podkarpackim finansowanie inwestycji uzyskały Przemyśl i Stalowa Wola. Granty z funduszy norweskich opiewają na ponad 15 mln zł, przeznaczone są na wsparcie miast tracących swoje funkcje społeczno-gospodarcze.

Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja

Projekt zakłada przemianę - z miasta poprzemysłowego, w zielone, ekologiczne - stawiające na turystykę i walory przyrodnicze. W projekcie zaplanowano działania m.in. w obszarach: przedsiębiorczości, środowiska, odnawialnych źródeł energii, edukacji, przestrzeni, wizerunku, promocji i turystyki czy społeczeństwa obywatelskiego – a wszystko dla pobudzenia rozwoju gospodarczego i poprawy jakości życia. W Hajnówce zaplanowano działania w zakresie ładu przestrzennego – powstanie nowe centrum miasta oraz strefa sportu, pawilon miejski, zieleńce i murale. Samorząd będzie promować lokalnych przedsiębiorców, podpowiadać, jak korzystać z odnawialnych źródeł energii oraz organizować wydarzenia integrujące mieszkańców. Celem projektu jest także lepsze dostosowanie administracji lokalnej do potrzeb swoich obywateli.

Łomża– miasto, w którym żyję i pracuję

Przedsięwzięcie swoim zakresem obejmie działania w 4 obszarach: środowiskowym, społecznym, gospodarczym i kulturowym.

Fundusze pomogą wzmocnić spójność społeczną i gospodarczą oraz podnieść jakość środowiska i standard życia mieszkańców miasta. Głównym działaniem w ramach realizacji projektu będzie budowa drugiego odcinka bulwarów nad rzeką Narew wraz z zagospodarowaniem plaży miejskiej. W ramach projektu oprócz plaży miejskiej ma być też budowany np. plac zabaw, ciąg pieszy i ścieżka rowerowa.

Działania samorządu w ramach przedsięwzięcia nakierowane są na podniesienie komfortu życia mieszkańców i wykorzystanie nowoczesnych technologii w życiu miasta, wzrost gospodarczy Łomży, poprawę stanu oraz ochrona środowiska, a także podniesienie poziomu kompetencji i jakości świadczonych usług administracji publicznej.

Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania

Miasto przeznaczy fundusze na inwestycje, które poprawią rozwój lokalny i instytucjonalny Stalowej Woli. Efektem realizacji dofinansowanego projektu będzie zbudowanie marki miasta SMART oraz wytworzenie dobrego klimatu do rozwoju przedsiębiorczości i gospodarki 4.0 opartej na wiedzy. Miasto stawia na rozwój oferty dla młodych i współpracy na linii nauka-biznes. Stalowa Wola planuje wspierać seniorów, rozwijać usługi społeczne oraz aktywność lokalną.

Razem zmieniamy Przemyśl

Przemyśl fundusze z programu przeznaczy przede wszystkim na rozwijanie potencjału turystycznego oraz rekreacyjnego. Miasto ma plan na zwiększenie swojej dostępności, wykorzystując różnorodność i wielokulturowość do budowania społeczeństwa dialogu, otwartości oraz integracji społecznej. Przemyśl zamierza wykorzystać wsparcie na rozwój inteligentnego miasta współtworzonego przez mieszkańców z atrakcyjną ofertą edukacyjną, zróżnicowanym zasobem mieszkaniowym i bogatą ofertą usług społecznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.12.2021, 17:02
Źródło informacji MFIPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ