Newsletter

CIS: Senacka komisja pozytywnie o kandydaturach Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka do RPP (komunikat)

04.01.2022, 15:46aktualizacja: 04.01.2022, 15:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Informacyjne Senatu informuje:

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych na posiedzeniu we wtorek, 5 stycznia br., pozytywnie zaopiniowała kandydatury Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka do Rady Polityki Pieniężnej.

W głosowaniu kandydaturę Ludwika Koteckiego poparło 5 senatorów, 2 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Za kandydaturą Przemysława Litwiniuka opowiedziało się 7 senatorów, przeciw był 1, 1 wstrzymał się od głosu.

Ludwik Kotecki jest doradcą Marszałka Senatu RP do spraw ekonomicznych. W przeszłości był m.in. wiceministrem finansów, pełnomocnikiem rządu do spraw wejścia Polski do strefy euro, współpracował z Bankiem Światowym, Międzynarodowym Funduszem Walutowym, doradzał także krajom b. ZSRR oraz państwom w Ameryce Południowej i Afryce.

Przemysław Litwiniuk jest radcą prawnym oraz nauczycielem akademickim w Instytucie Ekonomii i Finansów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Wcześniej pracował m.in. w Ministerstwie Rolnictwa oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jest ekspertem w Komisji Zasobów Naturalnych w Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli oraz radnym w sejmiku województwa lubelskiego.

Podczas prezentacji przed senacką komisją Ludwik Kotecki zwrócił uwagę, że Rada Polityki Pieniężnej ma odpowiadać za stabilność cen w Polsce, która to stabilność została w ostatnim czasie naruszona. „Wydaje się, że nowa Rada będzie miała bardzo duże zadanie, by powrócić do celu inflacyjnego na poziomie 2,5 %” – podkreślił. Zaznaczył jednak, że będzie to bardzo trudne i nie wystąpi szybko. W jego ocenie dochodząca obecnie do 8% inflacja nie jest ostateczną, jakiej można się spodziewać. Ludwik Kotecki ocenił także, że Polski Ład będzie miał działanie proinflacyjne w gospodarce, ponieważ spowoduje wzrost kosztów. Społeczeństwo odczuwać będzie swoisty „podatek inflacyjny”, którzy uderzy w najuboższych, wydających cały dochód na bieżącą drogą konsumpcję.

Przemysław Litwiniuk podkreślił, że jest zwolennikiem niezależności NBP i RPP „w ujęciu funkcjonalnym, a nie dogmatycznym”, jednocześnie opowiedział się za współpracą tych organów z rządem i innymi instytucjami, które mają wpływ na sytuację gospodarczą w Polsce. „Hołduję zasadzie współdziałania władz”- zaznaczył. „Postrzegam pieniądz przede wszystkim jako konstrukcję prawną i ekonomiczną, a założenia polityki pieniężnej jako środek ochrony ustroju pieniężnego Rzeczypospolitej Polskiej” – podkreślił. Wyraził także opinię, że we współczesnym świecie instrumenty służące stabilności cen mają niejednolity charakter.

Obaj kandydaci odpowiadali także na pytania senatorów, związane między innymi z inflacją, podwyżką stóp procentowych, oraz wejściem Polski do strefy euro. W tej ostatniej kwestii obaj byli zgodni, że jest to odległa perspektywa, ponieważ nasz kraj nie spełnia kryteriów konwergencji, a ponadto nie ma zgody politycznej w tej sprawie, wymaganej choćby do zmiany konstytucji.

Głosowanie nad kandydaturami Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka odbędzie się w Senacie w przyszłym tygodniu, podczas zaplanowanego w dniach 11-13 stycznia br. 35. posiedzenia Izby.

Senat wskazuje trzech z dziewięciu członków Rady Polityki Pieniężnej. 25 stycznia br. upływa kadencja wybranych w 2016 r. Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego, a w listopadzie br. - Rafała Sury.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wkr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.01.2022, 15:46
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ