Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Eurobarometr: ochrona demokracji najwyższym priorytetem Parlamentu Europejskiego

09.02.2022, 08:33aktualizacja: 09.02.2022, 08:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP
Z nowego badania Eurobarometru, który opublikowano we wtorek, wynika, że podczas pandemii Covid-19, poparcie obywateli względem UE, szczególnie dla Parlamentu, znacznie wzrosło.

Zgodnie z nowym badaniem Eurobarometru, niemal jedna trzecia respondentów (32 proc.) wskazała demokrację jako najważniejszą europejską wartość, którą należy chronić. Niemal równie cennymi wartościami dla mieszkańców Wspólnoty okazały się wolność słowa i myśli (27 proc.) oraz ochrona praw człowieka w UE i na świecie (25 proc.). Z kolei największy niepokój obywateli europejskich budzą rosnący ekstremizm, rozprzestrzenianie się dezinformacji oraz osłabienie praworządności.

Niniejsze dane odzwierciedlają wyniki ostatniego badania „Przyszłość Europy”, opublikowanego przez Parlament Europejski i Komisję w połowie stycznia 2022 r., w którym dziewięciu na dziesięciu Europejczyków zgadza się, że wciąż pozostaje wiele do zrobienia, aby wzmocnić demokrację w UE.

Ochrona demokracji stanowi najwyższy priorytet dla obywateli jedenastu państw członkowskich: Szwecji, Niemiec, Finlandii, Włoch, Danii, Austrii, Luksemburga, Malty, Polski, Czech i Węgier. Respondenci w Czechach i na Węgrzech stawiają jednocześnie na pierwszym miejscu ochronę praw człowieka.

Zdaniem obywateli Polski, najważniejszą wartością, której Parlament Europejski powinien chronić jest demokracja (29 proc.). Według Polek i Polaków niemal równie ważna jest ochrona praworządności (24 proc.) oraz swobody przemieszczania się (24 proc.).

„Jak słusznie podkreślają obywatele, ochrona demokracji jest najważniejszą europejską wartością [...] Nie możemy uznawać demokracji za pewnik, ponieważ zjawiska, takie jak ekstremizm, autorytaryzm i nacjonalizm stanowią dziś rosnące zagrożenia względem naszego wspólnego projektu europejskiego” - powiedziała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, przyjmując wyniki ankiety.

Obywatele Europy nadal uznają kwestię zdrowia publicznego (42 proc.) za najważniejszy priorytet polityki Parlamentu. Tuż za nim plasują się walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym (40 proc.) oraz działania przeciwko zmianom klimatu (39 proc.). Zgodnie z unijną średnią, najwyższym priorytetem w Parlamencie według młodego pokolenia jest walka ze zmianami klimatycznymi.

Polki i Polacy chcieliby, żeby Parlament Europejski nadał priorytet zdrowiu publicznemu (43 proc.), demokracji i praworządności (33 proc.) oraz wsparciu gospodarki i tworzeniu miejsc pracy (33 proc.).

Europejczycy wyrażają ciągłe zainteresowanie szczegółami na temat działań UE. Według badania najważniejsze dla 43 proc. respondentów byłyby informacje o tym, jak konkretnie wydawane są fundusze unijne. Obywatele chcą również dowiedzieć się więcej o konsekwencjach, jakie niesie za sobą prawodawstwo europejskie względem państw członkowskich (30 proc.), jak i o działaniach posłów do PE z ich krajów (29 proc.) oraz o tym, co robi UE, aby przezwyciężyć pandemię COVID-19 ( 29 proc.).

„Obywatele chcą i zasługują na więcej informacji na temat konkretnego wpływu polityk i decyzji UE na ich codzienne życie” – skomentowała te wyniki Roberta Metsola.

Parlament Europejski jasno stwierdził, że wypłata unijnych funduszy odbudowy powinna opierać się na jasnych i zatwierdzonych planach, podlegać stałej kontroli, być przejrzysta oraz odbywać się z poszanowaniem podstawowych wartości demokratycznych.

Poparcie obywateli dla UE, a zwłaszcza dla PE, znacznie wzrosło podczas pandemii Covid-19. Zdecydowana większość obywateli państw europejskich (58 proc.) popiera zwiększenie roli Parlamentu Europejskiego w przyszłości. Odsetek respondentów oceniających wizerunek Parlamentu pozytywnie wzrósł o 12 punktów od 2015 r. do 36 proc. Neutralne zdanie na temat Parlamentu Europejskiego ma 45 proc. respondentów, a tylko 17 proc. ocenia PE negatywnie. Niniejsze wyniki znajdują również odzwierciedlenie w ostatnim Standardowym Badaniu Eurobarometru Komisji Europejskiej 95.1, potwierdzającym, że spośród wszystkich instytucji UE, obywatele najbardziej ufają Parlamentowi Europejskiemu.

Większość obywateli UE (62 proc.) uważa członkostwo ich kraju w UE za dobrą rzecz, a tylko 9 proc. jest innego zdania. Prawie trzy czwarte respondentów (72 proc.) twierdzi, że ich państwo skorzystało z członkostwa w UE. Większość respondentów (63 proc.) wyraża też optymizm co do przyszłości UE.

Badanie Eurobarometru Parlamentu Europejskiego z jesieni 2021 r. zostało przeprowadzone między 2 listopada a 3 grudnia 2021 r. we wszystkich 27 państwach członkowskich UE. Łącznie przeprowadzono 26 510 wywiadów, przy czym wyniki UE były ważone według wielkości populacji w każdym kraju.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.02.2022, 08:33
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ