Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PE: europosłowie ocenią w Polsce przestrzeganie wartości UE

21.02.2022, 09:50aktualizacja: 21.02.2022, 10:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union, 2021
European Union, 2021
Delegacja PE przyjeżdża do Polski, aby przyjrzeć się sytuacji w zakresie praworządności w ramach toczącej się procedury z artykułu 7 - poinformowały służby prasowe europarlamentu.

Dziesięcioro europosłów z Komisji Wolności Obywatelskich oraz Komisji Spraw Konstytucyjnych, będzie przebywać w Polsce od poniedziałku 21 do środy 23 lutego.

Jak podały służby prasowe PE, w trakcie wizyty, oprócz kwestii związanych z praworządnością, eurodeputowani zajmą się również kwestiami instytucjonalnymi wynikającymi z niedawnej decyzji polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że krajowe prawo konstytucyjne ma pierwszeństwo przed traktatami UE.

Członkowie delegacji wyrazili chęć spotkania z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro. Zaplanowano także wymianę poglądów z przedstawicielami partii politycznych zarówno w Sejmie, jak i w Senacie, a także z Krajową Radą Sądownictwa.

Jak podkreślono w komunikacie PE, ponieważ niezależność sądownictwa jest jednym z głównych problemów dotyczących praworządności w kraju, europosłowie spotkają się również ze stowarzyszeniami zawodowymi sędziów, prokuratorów i adwokatów, poszczególnymi sędziami i prokuratorami, wobec których toczy się postępowanie dyscyplinarne lub karne, a także z byłymi członkami Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego.

„Aby zebrać opinie społeczeństwa obywatelskiego na temat stanu demokracji oraz poszanowania praw podstawowych i mniejszości, delegacja spotka się z przedstawicielami wielu organizacji pozarządowych działających w dziedzinie praworządności, sprawiedliwości, praw kobiet, migracji oraz praw osób LGBTI. Wreszcie, w związku z domniemanymi zagrożeniami dla wolności mediów, posłowie wysłuchają opinii kilku przedstawicieli mediów. Przeanalizują również najnowsze doniesienia na temat stosowania oprogramowania szpiegowskiego Pegasus” – poformowano.

W skład delegacji wchodzą europosłowie Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych: Juan Fernando López Aguilar (S&D), Konstantinos Arvanitis (Lewica), Lukas Mandl (EPL), Terry Reintke (Zieloni/EFA), Róża Thun und Hohenstein (Renew) oraz Beata Kempa (EKR). Z kolei delegację Komisji Spraw Konstytucyjnych tworzą: Othmar Karas (EPL), Gabriel Bischoff (S&D), Gerolf Annemans (ID) oraz Daniel Freund (Zieloni/EFA).

Na zakończenie wizyty, w środę 23 lutego o godz. 14.15, w Biurze Parlamentu Europejskiego w Warszawie, odbędzie się konferencja prasowa z udziałem współprzewodniczących.

Służby prasowe PE zaznaczyły, że w związku z możliwym zagrożeniem demokracji w Polsce, a w szczególności ze względu na zagrożenie dla niezawisłości sądów, Komisja Europejska wszczęła w grudniu 2017 r. procedurę na podstawie art. 7 ze względu na możliwe ryzyko naruszenia wspólnych wartości UE. Parlament od tego czasu wielokrotnie zwracał się do Rady UE o podjęcie działań, a we wrześniu 2020 r. ostrzegł o ciągłym pogarszaniu się sytuacji w kraju, wskazując na "przytłaczające dowody" tych naruszeń.

Jak podano, po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z października 2021 roku, do długiej listy obaw PE dołączyło podważanie przez polski rząd ustalonego prymatu prawa UE. Wskazano, że obawy te związane są z działaniami prowadzącymi do zmiany Konstytucji podejmowanymi przez polski parlament od 2015 roku, przyspieszonymi procedurami legislacyjnymi i zmianami w prawie wyborczym; szerokimi zmianami w krajowym sądownictwie, w tym w zakresie nominacji i procedur dyscyplinarnych; sytuacją w zakresie wolności słowa, wolności mediów i pluralizmu; a także kryminalizacją edukacji seksualnej i faktycznego zakazu aborcji.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.02.2022, 09:50
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ