Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PE powołał trzy nowe komisje: ds. Pegasusa, ingerencji zagranicznych i COVID-19

10.03.2022, 12:54aktualizacja: 10.03.2022, 13:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2019 - Source : EP
© European Union 2019 - Source : EP
Parlament Europejski powołał trzy nowe komisje, które zajmą się: wykorzystaniem oprogramowania szpiegowskiego przez rządy państw UE, wrogiej ingerencji z zewnątrz oraz wnioskami z pandemii.

Na wniosek Konferencji Przewodniczących (przewodnicząca Roberta Metsola i przewodniczący grup politycznych) zgromadzenie plenarne zatwierdziło zakres działania, liczbę członków i kadencję nowych komisji. Listy członków zostaną ogłoszone na następnej sesji plenarnej w Brukseli w dniach 23-24 marca.

Oprogramowanie szpiegowskie Pegasus

38-osobowa "Komisja śledcza do zbadania sprawy używania oprogramowania szpiegowskiego Pegasus i podobnego" zbada domniemane naruszenia prawa UE w związku z używaniem oprogramowania inwigilacyjnego m.in. przez Węgry i Polskę. Ponadto komisja przyjrzy się istniejącym przepisom krajowym regulującym inwigilację oraz temu, czy oprogramowanie szpiegowskie Pegasus było wykorzystywane do celów politycznych, np. przeciwko dziennikarzom, politykom i prawnikom. 

Ingerencje z zagranicy

Z kolei Komisja Specjalna ds. Ingerencji Zagranicznych we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji II opiera się na pracy wykonanej przez jej poprzedniczkę o tej samej nazwie, której kadencja kończy się 23 marca. Nowa komisja, licząca 33 członków, zajmie się sprawdzaniem istniejącego i planowanego prawodawstwa UE w wielu dziedzinach pod kątem luk, które mogłyby być wykorzystywane w złych intencjach przez państwa trzecie. Posłowie głosowali za stworzeniem komisji specjalnej 614 głosami do 42, przy 34 wstrzymujących się od głosu.

Pandemia COVID-19

Zadaniem "Komisji Specjalnej ds. Pandemii COVID-19: wnioski i zalecenia na przyszłość" będzie analiza europejskich działań w odpowiedzi na pandemię w dziedzinie zdrowia, demokracji i praw podstawowych, gospodarki i społeczeństwa oraz stosunków UE na świecie. Posłowie głosowali za stworzeniem komisji specjalnej 642 głosami do 10, przy 39 wstrzymujących się od głosu.

Począwszy od posiedzeń inauguracyjnych, każda z nowych komisji będzie miała dwanaście miesięcy na opracowanie swoich zaleceń.

Zgodnie z Regulaminem Parlamentu Europejskiego kadencja komisji specjalnej (art. 207) nie może przekraczać dwunastu miesięcy, chyba że Parlament przedłuży ją po jej zakończeniu. Kadencja komisji śledczej (art. 208) również wynosi dwanaście miesięcy i może być dwukrotnie przedłużona o okresy trzymiesięczne.

PE może tworzyć specjalne komisje zajmujące się określonymi zagadnieniami. Komisja śledcza bada przypadki domniemanego naruszenia lub niewłaściwego administrowania przy wdrażaniu prawa UE.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 10.03.2022, 12:54
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ