Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Czy ekonomiści będą w przyszłości jeszcze potrzebni. Odpowiem: tak. Dlaczego? Ekonomia to nauka społeczna, zajmuje się w gruncie rzeczy człowiekiem. My przytłoczeni równaniami, skomplikowanymi finansami , często zapominamy, że w centrum rozważań ekonomii jest człowiek. Żeby dobrze zrozumieć człowieka potrzebny jest drugi człowiek” – powiedział dr Piotr Maszczyk.
Ekspert dodał, że można sobie wyobrazić sytuację kiedy algorytmy i sztuczna inteligencja będą w stanie symulować działanie człowieka. Jego zdaniem nie nastąpi to jednak w perspektywie najbliższych 10 lat.
„Natomiast jeśli chodzi o to w jaki sposób ekonomiści będą pracować, to myślę, że będzie bardziej interdyscyplinarne podejście do problemów ekonomicznych. To znaczy, że będziemy silniej uwzględniać perspektywę socjologów i psychologii społecznej w badaniach ekonomicznych. Będziemy przewartościowywać nasze utarte poglądy i schematy na temat tego jak ludzie się zachowują i do czego dążą” – ocenił dr Maszczyk.
Jak dodał, już w tej chwili mnóstwo przedmiotów wykładanych na uniwersytetach ma komponent behawioralny, czyli uwzględniający rzeczywisty sposób postepowania człowieka.
Więcej na temat najważniejszych metod pracy ekonomistów można się dowiedzieć ze szkoleń Prasowa Akademia Pieniądza, które są dostępne dla zarejestrowanych uczestników pod adresem https://akademia.pap.pl.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 31.03.2022, 10:23 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |