Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Prawo.pl podaje, że od 30 czerwca 2022 r. wejdzie w życie nowelizacja kodeksu cywilnego oraz kodeksu postępowania cywilnego z grudnia 2021 roku. Nowe przepisy zmienią zasady zawieszania i przerywania biegu terminu przedawnienia. Zgodnie z nimi bieg przedawnienia nie rozpocznie się, a rozpoczęty ulegnie zawieszeniu w przypadku roszczeń objętych: umową o mediację (przez czas trwania mediacji) lub wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej (przez czas trwania postępowania pojednawczego).
Celem noweli jest ukrócenie praktyki m.in. firm windykacyjnych, które mogą niemal bez ograniczeń, poprzez składanie kolejnych wniosków o zawezwanie do próby ugodowej, przerwać bieg przedawnienia roszczeń.
Cytowana przez Prawo.pl dr Aleksandra Krawczyk, adwokat, partner w Eco Legal, jest zdania, że zmiana jest potrzebna, bo instytucja zawezwania do ugody już praktycznie nie działa.
„Instytucja zawezwania do próby ugodowej utraciła swój pierwotny sens i niemal nie było, nawet po podwyższeniu opłat za wniosek, takich postępowań, w których faktycznie chodziło o zawarcie ugody. Instytucja była i jest nadużywana jako środek służący wyłącznie do przerwania biegu przedawnienia” – wyjaśnia Aleksandra Krawczyk.
Ekspertka wskazuje, że obecnie wnioski są składane nawet po kilka razy i zawsze w tym celu, żeby przerwać bieg przedawnienia. Po zmianach nie będzie to możliwe, ponieważ po okresie zawieszenia biegu przedawnienia termin nie biegnie od nowa, jak przy przerwaniu, a biegnie dalej.
Inni eksperci wypowiadający się dla Prawo.pl zauważają jednak, że w wyniku nowelizacji przepisów ucierpią alternatywne sposoby rozwiązywania sporów, m.in. mediacja.
„Z punktu widzenia promowania mediacji i rozwiązywania sporów na drogach alternatywnych to nie jest dobre rozwiązanie. Teraz to, że mediacja, tak jak i inne postępowania polubowne, czy też zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg przedawnienia, czyli on biegnie na nowo, zachęca strony, by sięgały po te rozwiązania” - mówi sędzia Olimpia Barańska-Małuszek z Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim.
Eksperci portalu Prawo.pl wyrażają również obawę, iż nowe przepisy uderzą w kredytobiorców frankowych i spowodują, że do sądów trafi kolejna fala pozwów.
„Obawiam się, że banki, które jak dotąd nie pozywały klientów o zwrot kapitału kredytu czy wynagrodzenie za korzystanie z niego, a ograniczały się do wniosków o zawezwanie do próby ugodowej, niebawem zaczną składać od razu pozwy o zapłatę, skoro wszczynanie postępowania pojednawczego nie będzie prowadziło do przerwania biegu terminu przedawnienia”- twierdzi Tomasz Konieczny, radca prawny, partner w kancelarii Konieczny, Polak Radcowie Prawni.
Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/jak-zmiany-w-przedawnieniu-wplyna-na-kredyty-frankowe,514448.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.04.2022, 13:25 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |