Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zatwierdzony przez Komisję Europejską Budżet programu Erasmus+ wynosi 1 mld zł rocznie. W jego ramach Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zrealizowała ponad 500 projektów o łącznej wartości 23 mln EUR. Krakowskie centrum innowacji będzie promować korzystanie z oferty Programu Erasmus+ w województwach małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.
„Będziemy inspirować pomysły i pokazywać, co można zrobić za pomocą grantów Erasmusa na rzecz wyposażania młodych ludzi na rynku pracy w kompetencje, które zasilą nowoczesną gospodarkę 5.0” – powiedział dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności podczas podpisania trójstronnej umowy pomiędzy FRSE, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i województwem małopolskim.
INNHub Erasmus + będzie integrował potencjał 24 krakowskich uczelni wyższych, 337 szkół, 20 ośrodków kształcenia zawodowego, przedsiębiorców, organizacji społecznych oraz samorządu na rzecz budowania nowoczesnego systemu kształcenia i rozwijania kompetencji zawodowych.
„Z perspektywy uczelni program znacząco zwiększa atrakcyjność naszej oferty dydaktycznej. Dzięki tym środkom uczelnia może wysyłać studentów za granicę, a doskonale wiemy, że półroczny pobyt na świetnym uniwersytecie albo w świetnej firmie to bezcenne doświadczenie, które procentuje w karierze zawodowej” – zaznaczył prof. dr hab. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Rektor UE wskazał również na szczególnie istotną dla uczelni ekonomicznej kwestię współpracy z biznesem w zakresie badań i kształcenia oraz uruchamianie wspólnych, technologicznie zaawansowanych projektów rozwojowych.
„Kierunki biznesowe są bardzo kosztowne, dlatego że oczekiwania biznesu są wysokie. Dodatkowe środki umożliwiają inicjowanie drogich studiów, a to buduje naszą pozycję na rynku edukacyjnym i dostarcza lepszych absolwentów” – stwierdził.
Prof. Mazur podał przykład globalnej korporacji energetycznej, która zleciła krakowskiej uczelni opracowanie i wdrożenie planu wykształcenia w ciągu trzech lat stu menedżerów transformacji energetycznej, którzy pracowaliby w różnych miejscach na świecie.
„Zbudowaliśmy program, zobaczyliśmy, ile to kosztuje, złapaliśmy się za głowę i zapytaliśmy kolegów z Erasmusa – czy wyłożycie na przeprowadzenie tego programu kilka mln złotych? I to jest istota tej współpracy” – podkreślił rektor UE w Krakowie.
O wyborze Krakowa na siedzibę drugiego hubu, po hubie Erasmus+ na lubelskim KUL-u, zadecydowała specyfika stolicy Małopolski promującej kulturę innowacji, kreatywności, współdziałania i integrowania zasobów rozwojowych nauki, biznesu, sztuki, organizacji społecznych oraz władz publicznych.
„W strategii województwa do 2030 r. podstawą budowania konkurencyjności jest innowacyjność. INNHub to cenna inicjatywa w strategiczne cele Małopolski, wzmocnienie projektów proinnowacyjnych i prorozwojowych” – podkreślił Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.
Krakowski INNHub będzie skupiać się na promocji szczególnie innowacyjnych projektów, łączących rozwijanie gotowości do stosowania technologii cyfrowych, odporności cyfrowej i potencjału cyfrowego z zaangażowaniem obywatelskim.
„Skupiamy się na kuźni talentów – czyli tworzeniu takiego miejsca, gdzie liderzy innowacji z różnych branż: przedstawiciele uczelni, szkół, szkól zawodowych, a także sektora biznesu, będą mogli się spotykać. Chcemy, żeby oni się sieciowali, poznawali z partnerami zagranicznymi, współpracowali przy projektach na rzecz innowacji nie tylko w Małopolsce, ale w Europie” – zaznaczył Bartosz Stawiarz, dyrektor biura Erasmus+ INNHub ds. współpracy z regionami.
Następną inicjatywą będzie otwarcie w 2023 r. hubu w Katowicach, gdzie wsparcie finansowe otrzymają przede wszystkim projekty proekologiczne. Katowice za dwa lata będą europejską stolicą nauki, a już teraz w stolicy Śląska odbywają się różnego rodzaju festiwale o charakterze i randze europejskiej.
„Powstaje siatka miejsc, za pomocą których chcemy przybliżać ofertę Erasmusową: młodzież – Lublin, innowacyjna gospodarka – Kraków, ekologia i nauka – Katowice, no a potem, mam nadzieję, również Pomorze i inne miejsca w Polsce” – podsumował dr Paweł Poszytek.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.04.2022, 15:12 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE