Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Farma została zbudowana na terenie Oczyszczalni Ścieków Lewy Brzeg. Prace trwały około 1,5 roku. Zdaniem Tadeusza Rzepeckiego - przewodniczącego Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” konińskie przedsiębiorstwo ma największą farmę fotowoltaiczną w kraju spośród wszystkich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
Korzyści z budowy elektrowni słonecznej jest wiele. Jest ona dodatkowym, mocnym źródłem energii dla spółki PWiK, która chce być samowystarczalna energetycznie. Jest to też działanie o wymiarze ekologicznym. Dzięki instalacji emisja Co2 spadnie o ponad 1.500 ton rocznie. - Wszyscy będziemy mieli czystsze powietrze, zdrowsze płuca, dłuższe życie, a to bezcenne. Wszyscy będziemy mieli mniejsze opłaty za wodę i ścieki niż gdyby PWiK nie miał swojego tańszego prądu. Wszyscy będziemy mieli mniej awarii i prawie zawsze wodę w kranie. Bilans naszej inwestycji fotowoltaicznej jest z dnia na dzień coraz bardziej korzystny – mówił Zbigniew Szymczak, prezes zarządu PWiK w Koninie.
Prezes Szymczak, podczas oficjalnego otwarcia, wręczył instytucjom i osobom, które wspierały inwestycję podziękowania i pamiątkowe statuetki. Prezydent Konina Piotr Korytkowski uhonorował odznakami „Za zasługi dla Miasta Konina” pracowników spółki. - To co się tutaj stało, pokazuje, że decyzja z 2018 roku o uruchomieniu Klastra Zielona Energia Konin miało sens., Oby więcej takich inwestycji związanych z uniezależnieniem się od systemu energetycznego powstawało w naszym mieście. Taka jest idea klastra – wyjaśniał prezydent.
Całkowita wartość budowy farmy fotowoltaicznej to 8,3 miliona złotych, dofinansowanie z NFOŚiGW wynosi około 6 milionów. W ciągu ostatnich 10 lat PWiK na inwestycje w ramach OZE, takich jak pompy ciepła czy małe instalacje fotowoltaiczne, wydał około 37 milionów złotych.
W otwarciu konińskiej elektrowni słonecznej uczestniczyli m.in: posłowie Tomasz Piotr Nowak, Leszek Galemba, przewodniczący Rady Miasta Konina Tadeusz Wojdyński.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.04.2022, 15:39 |
Źródło informacji | UM Konin |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE
-
Dubai Future Forum 2024: A Vision of Tomorrow, from Brain Chips to Climate Solutions
- 21.11.2024, 12:57
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: APA-OTS
-
Image
GPB: chcemy, aby to polskie firmy napędzały morską transformację energetyczną PAP
„Dążymy do roli dostawcy kategorii Tier-1 w projektach morskiej energetyki wiatrowej, ale ambicje mamy znacznie większe. Wspólnie z ARP chcemy wspomóc odbudowę polskiego przemysłu na Pomorzu i uczynić z Gdańska, Gdyni i Szczecina przemysłowy hub dla projektów MEW. Grupa Przemysłowa Baltic ma tu do odegrania istotną rolę” - mówił Adam Kowalski, prezes zarządu Grupy Przemysłowej Baltic (GPB), podczas konferencji Offshore Wind Poland.- 21.11.2024, 10:31
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom