Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Raport PE: sztuczna inteligencja tak, ale z poszanowaniem praw podstawowych

04.05.2022, 09:23aktualizacja: 04.05.2022, 09:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot.PE
Fot.PE
Parlament Europejski przyjął we wtorek raport dotyczący rozwoju sztucznej inteligencji. Podkreśla w nim potencjał jak może mieć AI w zakresie medycyny, walki z głodem czy ochrony klimatu, ale przestrzega przed możliwością jej wykorzystywania przez autorytarne reżimy przeciwko demokracji.

W tekście, przyjętym 495 głosami za, przy 34 przeciw i 102 wstrzymujących się, PE zwraca uwagę, że publiczna debata na temat wykorzystania sztucznej inteligencji powinna koncentrować się na ogromnym potencjale technologii w zakresie uzupełniania ludzkiej pracy. Europosłowie zauważają, że Unia Europejska pozostała w tyle w globalnym wyścigu o przywództwo technologiczne. Istnieje więc ryzyko, że standardy AI zostaną opracowane gdzie indziej, byc może przez podmioty niedemokratyczne, a to UE powinna działać jako globalny twórca standardów opisujących sztuczną inteligencję.

Europosłowie uważają za konieczne osiągnięcie globalnego porozumienia w sprawie wspólnych standardów odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji i zachęcają podobnie myślące demokracje do współpracy w celu wspólnego kształtowania międzynarodowej debaty. Podkreślają również, że technologie sztucznej inteligencji mogą rodzić ważne pytania etyczne i prawne oraz wyrażają obawy dotyczące wojskowych badań i rozwoju technologicznego w zakresie śmiercionośnych autonomicznych systemów broni.

PE w dokumencie zwraca uwagę, że niektóre technologie sztucznej inteligencji umożliwiają automatyzację przetwarzania informacji na niespotykaną dotąd skalę, torując drogę potencjalnej masowej inwigilacji i innej bezprawnej ingerencji w prawa podstawowe. Europosłowie ostrzegają, że w sytuacji gdy dominujące platformy technologiczne wykorzystują sztuczną inteligencję do uzyskiwania większej ilości danych osobowych, autorytarne reżimy mogą stosować systemy sztucznej inteligencji do kontroli, masowego nadzoru i oceniania obywateli lub ograniczania swobody przemieszczania się. Oceniają, że takie profilowanie stanowi zagrożenie dla systemów demokratycznych.

UE powinna zatem, zdaniem Parlamentu, nadać priorytet międzynarodowej współpracy z partnerami o podobnych poglądach, aby chronić prawa podstawowe, a jednocześnie współpracować w celu minimalizacji nowych zagrożeń technologicznych.

Przewodniczący parlamentarnej komisji ds. sztucznej inteligencji Dragos Tudorache (Renew) ocenił, że przyszła globalna konkurencyjność w sektorze cyfrowym zależy od zasad, które wprowadzane są obecnie. "Zasady te muszą być zgodne z naszymi wartościami: demokracją, rządami prawa, fundamentalnymi praw i poszanowania porządku międzynarodowego. Powodzenie w tym zakresie jest najważniejsze, ponieważ walka między autorytaryzmem a demokracją staje się coraz ostrzejsza i niestety coraz bardziej zabójcza, jak to widzimy w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę" - dodał.

Raport zostanie wykorzystany w pracach parlamentarnych dotyczących technologii, w szczególności nad ustawą o sztucznej inteligencji, która jest obecnie przedmiotem dyskusji w komisjach Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) oraz Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Ustawa o sztucznej inteligencji ma być głosowana wspólnie przez obie komisje pod koniec września.

woj/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.05.2022, 09:23
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ