Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Luty 1916 roku. Dwudziestoletnia Irena Kałuża wyjeżdża za chlebem z rodzinnego Pleschen do Westfalii. Zostawia córkę, trzyletnią Helenę, która jest owocem nieślubnego, zakazanego związku z pruskim oficerem. Dziewczynkę wychowuje babcia Adela, uboga prasowaczka bielizny, a tak właściwie to cała kamienica, którą zamieszkują osoby stanowiące przekrój ówczesnego społeczeństwa Wielkopolski: bogaci właściciele kamienicy, zubożała ziemianka, rodzina żydowska, aspirujący aplikant radcowski i szewc z rodziną.
Na świecie trwa krwawa wojna, a w kamienicy przy Gnieźnieńskiej 10 toczy się normalne życie, w którym trudy życia, sprzeciw wobec germanizacji, dramaty rozstań i choroby przeplatają się z codziennymi drobnymi radościami, miłością, przyjaźnią, ludzką życzliwością i rodzącymi się ruchami patriotycznymi.
To opowieść o zwykłych ludziach, którzy żyli w przededniu powstania wielkopolskiego, cierpieli, kochali i budowali podwaliny rodzącej się Drugiej Rzeczpospolitej.
„Adela pracowała od świtu do zmroku. Wnuczkę podrzucała niczym kukułcze jajo a to jednym, a to drugim sąsiadom. Odwdzięczała im się od czasu do czasu darmowym prasowaniem, a narzekać nawet za bardzo nie miała kiedy. Sama przecież widziała, jakie kolejki po miskę zupy ustawiają się w Towarzystwie Pań, założonym przez księdza w czasie wojny. Widziała, ile dzieciaków i matek ląduje w Stacji Opieki nad Matką i Dzieckiem, bo chłopy wyjechały na wojnę i pewnie nigdy nie wrócą. A pola nie było komu obrobić, dniówki wypracować, a ubezpieczenia nie mieli, bo kto by się takimi biednymi przejmował.
Adela miała jeszcze jako takie zdrowie, a praca – marna bo marna – ale była. Wnuczka nie chorowała, dach nad głową miały, właściciele kamienicy byli jej przychylni, a sąsiedzi pomagali, jak mogli. Zdawała sobie sprawę, że wcale jej w tym życiu nie jest najgorzej. Czasem zdawało jej się, że ta wielka brama prowadząca na Gnieźnieńską 10 z wiecznie obluzowaną metalową klamką zatrzymywała całe zło tego świata. Na Gnieźnieńskiej było dobrze. Jak w gnieździe”.
(fragment książki)
Dagmara Leszkowicz-Zaluska - dziennikarka i pisarka. Przez wiele lat pracowała jako korespondentka agencji Reuters, a od 2018 roku jest redaktor naczelną anglojęzycznych redakcji Polskiej Agencji Prasowej, w tym portalu The First News. Mama trzech synów, mieszka pod Warszawą. Pochodzi z Wielkopolski.
Wydawnictwo Słowne
Jest częścią koncernu medialnego Burda Media Polska i równocześnie jednym z liderów na polskim rynku wydawniczym. Od 20 lat książki – wcześniej pod marką Burda Książki – trafiają do rąk kolejnych pokoleń czytelników. Wydawnictwo oferuje1200 zróżnicowanych tytułów. W jego portfolio znajdują się obecnie: literatura obyczajowa i romansowa (w ramach imprintu Słowne z uczuciem), kryminały i thrillery (w ramach imprintu Słowne mroczne), książki dla dzieci i młodzieży (w ramach imprintu Słowne młode), literatura podróżnicza (pod marką National Geographic), a także biografie znanych postaci ze świata mediów, sztuki, sportu i poradniki. Autorzy Wydawnictwa Słownego byli wielokrotnie nagradzani. Nela Mała Reporterka cztery lata z rzędu zdobyła Bestseller Empiku, zostając najmłodszą laureatką tej nagrody (w latach 2016-2019).
KONTAKT:
Paula Sztark
specjalista ds. promocji
e-mail: paula.sztark@burdamedia.pl
tel. 600 207 179
Źródło informacji: Wydawnictwo Słowne
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.05.2022, 08:30 |
Źródło informacji | Wydawnictwo Słowne |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Polacy ruszyli wiosną do remontów elewacji i prac w ogrodzie. OLX podsumowuje zainteresowanie ogłoszeniami
W marcu i kwietniu Polacy rozpoczęli prace ogrodowo-remontowe – od porządków na działkach, przez pielęgnację ogrodów, po termomodernizację. Przy tych pracach coraz częściej korzystamy z pomocy wykonawców, co potwierdzają dane OLX. W marcu tego roku w serwisie opublikowano blisko 14 tysięcy ogłoszeń w kategorii „Usługi ogrodnicze”, a liczba interakcji między użytkownikami a ogłoszeniodawcami wzrosła aż o 34% w porównaniu do roku poprzedniego.- 28.05.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: OLX
-
Image
Jarocin Festiwal wraca w lipcu - zagrają Coma, Kult, Edyta Bartosiewicz, New Model Army i Kobranocka
- 28.05.2025, 08:30
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Good Taste Production
-
Image
GDDKiA: pingwin do zadań specjalnych
Oznakowanie poziome dróg usprawnia ruchu pojazdów, zapewnia bezpieczeństwo jego uczestnikom i osobom postronnym. Jest to szczególnie ważne np. po zmroku lub w warunkach ograniczonej widoczności. Nie wszyscy wiedzą, że przed laty w malowaniu takiego oznakowania na jezdni pomagał… pingwin, a dokładnie „Pingwin 04”, zbudowany na bazie popularnego fiata 126p.- 27.05.2025, 13:06
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: GDDKiA
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ