Newsletter

CIS: „Ukraina zasługuje na przyspieszoną ścieżkę wejścia do UE”. Wideokonferencja kobiet – przewodniczących parlamentów (komunikat)

25.05.2022, 22:42aktualizacja: 25.05.2022, 22:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Informacyjne Sejmu przekazuje:

O wsparciu szybkiej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej, formach pomocy dla ukraińskich uchodźców i potrzebie uruchomienia unijnych środków dla milionów z nich w krajach takich jak Polska dyskutowano na spotkaniu kobiet – przewodniczących parlamentów państw UE. Gościem specjalnym była wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk. W obradach pod przewodnictwem marszałek Sejmu Elżbiety Witek uczestniczyły przewodniczące: Rady Federalnej Austrii – Christine Schwarz-Fuchs, Izby Reprezentantów Cypru – Annita Demetriou, Kongresu Deputowanych Hiszpanii – Meritxell Batet Lamańa oraz Seimasu Litwy – Viktorija Čmilytë-Nielsen.

Wideokonferencja odbyła się w środę, 25 maja. Stanowiła kontynuację kwietniowej wizyty w Polsce, podczas której przewodniczące odwiedziły przejście graniczne w Dorohusku, spotkały się z ukraińskimi uchodźcami w punkcie recepcyjnym w Chełmie i centrum pomocy humanitarnej w Nadarzynie oraz odbyły konsultacje w Sejmie.

Marszałek Sejmu przedstawiła propozycje inicjatyw na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. Mówiła m.in. o pomocy psychologicznej – w szczególności o koncepcji organizacji w Polsce konferencji naukowej i szkoleniowej, by opracować poradnik dla osób współpracujących z uchodźcami. Inne z zaproponowanych pomysłów dotyczyły przygotowania ulotek informacyjnych zawierających ofertę danego państwa dla przybyszów z Ukrainy uciekających przed wojną, a także pomocy w przełamywaniu bariery językowej poprzez m.in. specjalne aplikacje w telefonie, czy bezpłatne kursy językowe online.

Ponadto podczas spotkania Marszałek Sejmu skierowała apel o solidarne poparcie wniosku strony polskiej o wsparcie finansowe z Unii Europejskiej. – Do Polski przybyło ponad 3 mln Ukraińców. Staramy się im zapewnić jak najlepszą opiekę. Wszyscy przyjeżdzający do Polski chwalą nas i są pełni podziwu – mówiła. Jednak, jak podkreśliła, „podziwem na dłuższą metę nasz kraj nie jest w stanie pomóc przybyszom z Ukrainy”. Elżbieta Witek dodała, że do dzisiaj Polska nie dostała ani eurocenta i finansuje wsparcie dla tych osób z własnego budżetu.

Elżbieta Witek wsparła także wysiłki ukraińskich władz, by przekonać kraje Unii Europejskiej do wspólnej, solidarnej decyzji o wyrażeniu zgody na przyspieszoną ścieżkę wejścia Ukrainy do UE. – Jestem przekonana, że Ukraina zasługuje na to jak żaden inny kraj, by przyspieszoną ścieżkę wobec niej uruchomić, ponieważ udowadnia swoje przywiązanie do wartości takich jak wolność, demokracja, prawa człowieka, walka o niepodległość ojczyzny, gotowość do poświęceń, czyli wszystkich wartości, o których mówi UE – tłumaczyła. Marszałek Sejmu zaznaczyła, że Ukraina płaci cenę za wyrażenie gotowości do przystąpienia do Unii i na oczach całego świata pokazuje, że powinna być w rodzinie europejskiej.

Gość specjalny wideokonferencji, wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk mówiła o konsultacjach ukraińskich władz z europejskimi państwami. Powiedziała, że na szczycie unijnym (25 czerwca) Ukraina chce uzyskać status kandydata do UE. Zaznaczyła, że bardzo ważne jest poparcie parlamentów. – Ukraina broni nie tylko własnej granicy, ale i granic Europy. Solidarne stanowisko wszystkich parlamentów byłoby dla nas bardzo cenne – podkreśliła Ołena Kondratiuk. Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej oceniła, że zwycięstwo Ukrainy nastąpi, ale rozciągnie się w czasie. Wskazała, że oprócz wsparcia humanitarnego strona ukraińska potrzebuje broni ofensywnej. Mówiła również m.in. o odbudowie Ukrainy.

Przewodnicząca Seimasu Litwy Viktorija Čmilytë-Nielsen wskazywała na potrzebę kontynuacji pomocy Ukrainie. – Wszystko, co zostało zrobione dotychczas, również wsparcie militarne, sankcje, które zaczynają działać, jest bardzo ważne – stwierdziła. Wyraziła zaniepokojenie głosami mówiącymi o tym, że Ukraina jest zmuszana do zawarcia pokoju za cenę oddania Rosji części terytorium. – To bardzo niebezpieczne, ponieważ wysłałoby błędny sygnał Putinowi, że takie zachowanie pozostaje bezkarne – podkreśliła. Przewodnicząca mówiła też o pomocy uchodźcom, m.in. ofiarom gwałtów. W kwestii przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE powiedziała, że należy przekonać najbardziej wahające się kraje. Akcentowała też konieczność wsparcia finansowego dla krajów goszczących najwięcej uchodźców, w szczególności dla Polski.

O wsparciu dla uchodźców z Ukrainy, m.in. o edukacji dzieci ukraińskich mówiła przewodnicząca Rady Federalnej Austrii Christine Schwarz-Fuchs. Podkreśliła, że dobrym pomysłem jest organizacja wypoczynku dla małych uchodźców dotkniętych traumą wojny. Zreferowała swoje rozmowy z przedstawicielami austriackiego rządu. Omówiła m.in. jak wygląda włączenie dzieci z Ukrainy w system szkolnictwa w Austrii. Poinformowała także o swojej wizycie w ONZ w Nowym Jorku, gdzie rozmawiała o wojnie na Ukrainie oraz o sytuacji uchodźców wojennych, zwłaszcza dzieci i kobiet, m.in. w kontekście doświadczeń zebranych w Polsce, na granicy z Ukrainą.

Annita Demetriou, szefowa Izby Reprezentantów Cypru z uznaniem odniosła się do propozycji przedstawionych przez Marszałek Sejmu, m.in. organizacji w Polsce konferencji poświęconej pomocy psychologicznej dla dotkniętych traumą ukraińskich uchodźców. Przewodnicząca zwróciła także uwagę na potrzebę pokazywania prawdy o wojnie na Ukrainie, by powstrzymywać rosyjską propagandę. Przekazała też silne przesłanie solidarności. – Chciałabym pokazać, że kwietniowa wizyta w Polsce nie była jednorazową sytuacją, że będziemy kontynuować nasze działania – podkreśliła. Annita Demetriou zadeklarowała również, że Cypr będzie wspierać Ukrainę w dążeniach do UE i wnioskach do instytucji unijnych.

Przewodnicząca Kongresu Deputowanych Hiszpanii Meritxell Batet Lamańa podkreślała, że hiszpańskie władze wykorzystują wszystkie możliwości do bezwarunkowego wsparcia Ukrainy, m.in., odpowiadają na prośby o przesyłanie pomocy militarnej. - Bardzo ważne jest żeby ten temat był cały czas żywy i stale obecny we wszystkich kalendarzach instytucjonalnych, ale również w życiu codziennym ludzi. Bardzo popieramy sankcje i ich zaostrzanie, aby Rosja poczuła presję z naszej strony - powiedziała Meritxell Batet Lamańa.

Podczas rozmów dwustronnych przed wideokonferencją Marszałek Sejmu i Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej rozmawiały m.in. o potrzebie międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy w procesie kandydowania do Unii Europejskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mok/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.05.2022, 22:42
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ