Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak podkreślał Alain Piloux, wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Ukraina ma ogromny potencjał gospodarczy i przed wojną zmierzała w dobrym kierunku, ale było jeszcze dużo do zrobienia w dziedzinie ładu zarządzania krajem i przeciwdziałaniu takim negatywnym zjawiskom jak m.in. korupcja.
„Jest to dłuższy proces i ten proces należy wznowić jak najszybciej, jak tylko rozpocznie się rekonstrukcja” - mówił wiceprezes EBOR-u. „Odbudowa Ukrainy nie może polegać tylko na finansowaniu, to powinno być połączenie finansów i reform” - zaznaczył.
Dodał, że mimo trwającej wojny EBOR przekaże Ukrainie w tym roku 1 mld euro na utrzymanie gospodarki i infrastruktury handlowej - kolei, transportu lotniczego.
Marcus Bernhard Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie, powiedział, że Ukraina jest ważnym krajem w wielu dziedzinach, jeśli chodzi o łańcuchy dostaw.
„Można powiedzieć, że obecnie Bank Światowy jest jakby w fazie triażu. Przygotowuje się do planu odbudowy Ukrainy, ale na razie są to dopiero początki. Dla nas liczy się sektor społeczny, rolnictwo, transport” - wyjaśniał Marcus Heinz.
Roman Sulzhyk, Member of Supervisory Board, Privatbank, podkreślał, że przy odbudowie bardzo istotne jest obranie odpowiedniej strategii. „Chcemy zbudować Ukrainę, która będzie zdolna odnosić sukcesy i wejść do Unii Europejskiej. W tym celu potrzebne nam jest przestrzeganie wartości europejskich i wsparcie instytucji europejskich” - mówił Sulzhyk.
„Bardzo ważne jest zbudowanie zdecentralizowanych, niezależnych instytucji w Ukrainie” - uzupełnił.
„Warto opracować system zachęt dla sektora prywatnego, aby zechciał włączyć się w odbudowę Ukrainy. Jeśli stworzymy dobre przepisy dla działania prywatnych firm, również polskich, oraz damy im wsparcie w postaci pomocy kapitałowej, z pewnością wezmą czynny udział w rekonstrukcji kraju zniszczonego w wyniku działań wojennych” - wskazywał Volodymyr Lytvyn z OschadBank.
Zdaniem Wiktora Pynzenyka, profesora nauk ekonomicznych, byłego wicepremiera i byłego ministra Gospodarki oraz Finansów Ukrainy wszystkie podmioty biorące udział w odbudowie muszą działać w sposób skoordynowany.
„Potrzebny jest plan odbudowy, należy też powołać radę, która by nim zarządzała. To nie tylko pieniądze na odbudowę, trzeba zreformować cały kraj, by osiągnąć niezależność i stabilną równowagę finansów publicznych, przezwyciężyć korupcję” - zwrócił uwagę ekspert.
Wszyscy uczestnicy dyskusji byli przekonani, że to Ukraina powinna przewodniczyć realizacji planu odbudowy, „być właścicielem tych działań”, które musi cechować efektywność i transparentność.
Po panelu wystąpił również Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy w latach 2014-2019.
„Razem stworzymy plan odbudowy mojego kraju. Obecnie pieniądze kochają transparentność i zaufanie. Nasza współpraca może sprawić, że nie tylko odbudujemy gospodarkę, ale tez zmodernizujemy cały kraj” - przekonywał prezydent Poroszenko, zwracając się do państw wspierających walczącą Ukrainę. „Jesteśmy teraz gotowi, by kontynuować rozpoczęte przed wojną reformy. Pokazaliśmy światu, że jesteśmy zjednoczeni i demokratyczni. Trzeba stworzyć dla Ukrainy projekt wsparcia na wzór Planu Marshalla” - podsumował.
Amerykański Plan Marshalla, realizowany po II wojnie światowej, miał na celu celem przywrócenie do życia zrujnowanej europejskiej gospodarki dzięki udzieleniu przez USA finansowej pomocy w postaci bezzwrotnych pożyczek oraz pożyczek niskooprocentowanych
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.06.2022, 08:43 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ