Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Debatę, która odbyła się podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, poprowadził Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej EKF. Wśród pytań, na które starano się odpowiedzieć znalazły się m.in. takie jak: czy jesteśmy na skraju III Wojny Światowej, czy kryzys związany z wojną na Ukrainie różni się od dotychczasowych kryzysów oraz jak wkomponować rzeczywistość w analizę sektora finansowego.
„Mamy zderzenie cywilizacji. Nie można dalej myśleć w kategoriach uniwersalnych reguł. Dla Zachodu to koniec złudzeń, że można oswoić Rosję, której społeczeństwo zostało uformowane na rzecz wspierania agresji” – mówił Janusz Lewandowski, poseł do Parlamentu Europejskiego.
W opinii Erika Berglofa, głównego ekonomisty Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych i dyrektora Instytutu Spraw Międzynarodowych na Londyńskim Uniwersytecie Ekonomicznym, świat, na który spadły kryzysy ostatnich lat: finansowy, migracyjny, covidowy, a teraz wojna na Ukrainie - wygląda obecnie inaczej.
„Rosyjska agresja przyczyniła się do wysokich cen paliwa i żywności, a w przypadku niektórych państw również braku dostaw żywności. To sprawiło, że obniżył się poziom fundamentalnego bezpieczeństwa ludzi, a państwa są zmuszone wydawać posiadane zasoby finansowe na zapewnienie bezpieczeństwa i swoim obywatelom, i gospodarce” – zaznaczył Erik Berglof.
Europoseł Marek Belka zastanawiał się, czy sytuacja na Ukrainie zmieni na trwałe europejską politykę energetyczną wobec Rosji, czy też zwycięży „chora niecierpliwość” międzynarodowego biznesu, wspierana przez niektórych eurodeputowanych.
„Musimy się także zastanowić, jaka będzie Ukraina w sensie międzynarodowym i wewnętrznym. Kraj trapi wiele plag, jak korupcja czy niemożliwość znalezienia wewnętrznego konsensusu. Czy Ukraina będzie w stanie zbudować silniejsze państwo? Współkierować proces odbudowy i modernizacji? – pytał Marek Belka.
W jego opinii ukraiński kryzys stanowi szansę dla Unii Europejskiej stworzenia, poprzez rynki kapitałowe, jednolitego podmiotu fiskalnego.
Wtórował mu Joshka Fischer, były wicekanclerz i minister Spraw Zagranicznych Niemiec, który wskazał, że UE znajduje się na drodze transformacji, stworzenia nowych zasad i ram prawnych jej funkcjonowania.
„Od tego nie ma ucieczki. Bo niby dokąd? – na Marsa? Musimy się zjednoczyć i razem stawić czoła wyzwaniom” – stwierdził Joshka Fisher i dodał, że Europa przesuwa się na wschód, rozważając przyjęcie do UE nie tylko Ukrainy, ale Gruzji czy Turcji.
Janusz Lewandowski podkreślił znaczenie suwerenności strategicznej, technologicznej i militarnej w UE.
„Suwerenność strategiczna ma wymiar handlowy. Uniezależnienie się od Gazpromu powoduje uzależnienie się od Chin. Minerały ziem rzadkich są w Chinach, jesteśmy zależni od dostaw krytycznych” – powiedział i dodał, że musimy budować armię europejską, która zapewni suwerenność militarną UE.
Zdaniem europosła Bogusława Liberadzkiego doszliśmy do momentu, w którym Unia nabyła świadomość swojego globalnego znaczenia.
„Jeżeli nie możemy użyć wobec Rosji siły argumentu, to musimy użyć argumentu siły, a w tym UE wykazała się wyjątkową sprawnością, ogłaszając już szósty pakiet sankcji w ciągu trzech miesięcy konfliktu na Ukrainie” - zaznaczył.
Europejski Kongres Finansowy odbywa się w dniach 6-8 czerwca w Sopocie.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.06.2022, 09:18 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE