Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Debatę, która odbyła się podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, poprowadził Łukasz Świerżewski, członek zarządu Polskiej Agencji Prasowej. W jej trakcie eksperci - praktycy biznesu - dyskutowali na temat znaczenia technologii dla skuteczności biznesowych przedsięwzięć, nowych funkcji rozwiązań technologicznych oraz ich wpływie na modele biznesowe przedsiębiorstw.
„Technologia jest dzisiaj nie tylko narzędziem konkurowania, wygrywania na rynku, ale też bezpiecznikiem, jest niezbędna, aby firmy mogły nawet w najtrudniejszych sytuacjach bezpiecznie funkcjonować i aby zmienne warunki rynkowe, geopolityczne, higieniczne czy sanitarne nas nie zatrzymały” – podkreślał Łukasz Świerżewski.
Podał przykład Ukrinformu, ukraińskiej agencji informacyjnej, która nie zaprzestała działalności po rosyjskiej inwazji dlatego, że przeniosła infrastrukturę informatyczną do chmury poza granicami Ukrainy.
W opinii ekspertów ostatnie lata dowiodły skuteczności technologii jako narzędzia utrzymywania ciągłości biznesu. Dzięki rozwiązaniom technologicznym w czasie pandemii ludzie mogli pracować z domu, łączyć się z firmą, obsługiwać systemy informatyczne zdalnie. Przedsiębiorstwa działały, a gospodarka się kręciła, chociaż nie na takich obrotach jak zazwyczaj.
Zdaniem Wojciecha Pantkowskiego, wiceprezesa zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR) odpowiedzialnego za obszar usług internetowych i sprzedaży, transformacja zaczyna się w głowie. Trzeba myśleć o rozwiązaniach wspólnych, wykorzystać synergie i budować rozwiązania nie tylko dla sektora finansowego.
„Pandemia pokazała, że idziemy z >>kagankiem oświaty<< do innych sektorów, wdrażając podpisy elektroniczne, archiwizację, zieloną ekonomię. Nie trzeba wszystkiego budować od podstaw – można wykorzystać rozwiązania np. blockchainu czy chmury. My tworzymy rozwiązania od 30 lat, np. te, które pomagają w płatnościach natychmiastowych” – mówił Wojciech Pantkowski.
Uczestnicy debaty zastanawiali się, jak skutecznie zwiększać możliwości, umiejętności i zdolności firm w obszarze technologii, pomimo rosnących kosztów usług IT i wydrenowania rynku pracy z najlepszych informatyków, inżynierów czy deweloperów.
Paweł Bartusch, CIO w Santander Bank Polska S.A. wskazał na konieczność patrzenia z perspektywy klienta.
„Staramy się planować, wartościować z jego punktu widzenia. Klienci zostali wciągnięci w system interakcji, notujemy rekordy logowań, a kanał mobilny >>przebił<< kanał internetowy” – zaznaczył.
W opinii ekspertów, dzięki technologii niektóre firmy są w stanie rosnąć szybciej w kryzysach niż kiedykolwiek wcześniej. Przykładem jest e-commerce, czyli handel internetowy, który rozkwitł w czasie pandemii, bo siedzący w domach klienci kupowali dlatego, że mieli dostęp do tych sklepów za pośrednictwem stron internetowych.
Dlatego konieczne jest budowanie rozwiązań całościowych. Należy cyfryzować całe procesy, żeby dla klienta, który np. zaczyna kupować na stronie internetowej, wszystko odbyło się zdalnie.
Eksperci podkreślali również, że warto inwestować we wszystkie rozwiązania umożliwiające płynność działania firmy w wymiarze cyfrowym: sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, technologie chmurowe czy narzędzia znane dotąd tylko specjalistom, jak blockchain.
„Zastępujmy pracę ludzką tam, gdzie to możliwe, pracą sztucznej inteligencji. W coraz większej liczbie branż jest to możliwe. Dzisiaj nawet dziennikarza można czasami zastąpić przez maszynę” – powiedział Łukasz Świerżewski.
Europejski Kongres Finansowy odbywa się w dniach 6-8 czerwca w Sopocie.
Źródło informacji: PAP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.06.2022, 12:32 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu