Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Alpinistka na kilka dni przyjechała do Piły, na urodziny swojej mamy.
- Cieszę się, że znalazła Pani czas, aby mnie odwiedzić i podzielić się swoimi wrażeniami z wyprawy – mówił starosta, gratulując Marcie Misztal sukcesu.
Pilanka weszła na szczyt 15 maja tego roku. Zrobiła to jako 18. Polka w historii polskiego alpinizmu.
- Byłem niezwykle dumny, kiedy na szczycie zrobiła Pani zdjęcie nie tylko z flagą Polski, ale również z flagą powiatu pilskiego. Pamiętała Pani o nas, mieszkańcach, o tym skąd pochodzi – dodał starosta.
- Dziękuje za pamięć, za docenienie mojego sukcesu. Miło jest wracać do domu. Czuję się Polką i pilanką – wyznała Marta Misztal.
Marta Misztal w Pile ukończyła Szkołę Podstawową nr 6 i I LO przy Pola. Potem wyjechała na studia do Londynu, gdzie mieszka już od 17 lat. Tam ułożyła sobie życie i od ponad 5 lat pracuje w japońskim banku. Od 10 lat wspina się po najwyższych górach świata. To jej pasja. Na wyprawy odkłada wszystkie zarobione pieniądze. Jak przyznaje, żyje skromnie.
Dzięki sile charakteru i ciężkim treningom realizuje plan zdobycia najwyższych szczytów wszystkich kontynentów tzw. Korony Ziemi. Zaczęła od Kilimandżaro w Afryce, zdobyła szczyt Aconcagua w Ameryce Pd i . Mount McKinley (Denali) na Alasce w Ameryce Płn., Mount Blanc w Alpach i Elbrus na Kaukazie. Teraz został jej jeszcze najwyższy szczyt Indonezji Piramida Carstensz.
Pierwszą próbę zdobycia Mount Everestu podjęła wiosną ubiegłego roku. Spędziła w Himalajach ponad miesiąc, niestety wyprawa została przerwana z powodu panującej wtedy pandemii Covid.
W tym roku podjęła kolejną próbę i 6 kwietnia wyleciała do Nepalu. Grupie przewodził niezwykle charyzmatyczny i wybitny nepalski alpinista Nirmal 'Nims' Purja, który zdobył już 14 najwyższych szczytów Himalajów i to w niecałe 7 miesięcy, czym pobił poprzedni rekord aż o 7 lat!
- To wyjątkowa osoba – przyznała Marta - Wiele osób z całego świata właśnie z nim chce zdobyć Mount Everest.
Na sam szczyt wchodziła z nepalskim Szerpem o imieniu Karma. To on pomógł jej gdy miała kryzys.
- Będąc w drugim obozie dopadły mnie kłopoty żołądkowe, opadłam z sił. Straciłam wiarę, że dam radę pójść dalej. Był 13 maja, a zdobycie szczytu zaplanowaliśmy dwa dni później. Kiedy z trudem doszliśmy do 3 obozu, Karma podał mi tlen. To postawiło mnie na nogi.
Rano wstali i ruszyli do obozu czwartego. Ostateczny atak miał miejsce 14 maja, o godz. 21.30. Ruszyli, gdy było już ciemno. Z 50 kg ekwipunku, z którym Marta ruszyła na wyprawę, miała przy sobie jedynie 8 kg, a najwięcej ważyła butla tlenowa.
- Karma wspinał się przede mną, słychać było tylko silny wiatr i przesuwanie liny. Niesamowite wrażenie robił księżyc, była pełnia. Patrzyliśmy na niego z góry… To bezcenne przeżycie.
Szczyt zdobyli o 6.25 15 maja. Temperatura sięgała – 30 stopni C. Pilance trudno opisać co czuła, na pewno radość i satysfakcję. Na „Dachu Świata” spędzili 40 minut. A potem zejście, tą samą drogą. Po 22 godzinach doszli dopiero do drugiej bazy, tam drzemka i na drugi dzień rano dotarli do głównego obozu na wysokości 5 300 m. Tam było już bezpiecznie. Odetchnęła i wysłała wiadomości z telefonu satelitarnego do rodziny, przyjaciół, znajomych.
18 maja wróciła do domu. Wspomnienie wyprawy jest w niej cięgle intensywne. Himalaje ją zauroczyły. Planuje tu wrócić i wejść na szczyt Ama Dablam, wysokości 6 812 m. To wprawdzie nie ośmiotysięcznik, ale uważana jest za jedną z najpiękniejszych gór świata.
Co później, jak już zdobędzie Koronę Ziemi i kolejny himalajski szczyt?
- Chciałabym wybrać się na dwa bieguny, potem wejść na wszystkie najwyższe szczyty Europy… już 23 zdobyłam – wyznała.
Jakie doświadczenie wyniosła Marta Misztal z ostatniej wyprawy?
- Najważniejsze jest zdrowie i dobra kondycja fizyczna. Każde niedomaganie na takiej wysokości się potęguje i może przekreślić całą wyprawę i marzenia – stwierdziła.
Pilanka snuje plany o założeniu własnego biznesu. Już projektuje odzież trekkingową, na początek - dla pań.
- Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć pani powodzenia. Ktoś, kto zdobył najwyższy szczyt ziemi z pewnością zrealizuje kolejne plany – dodał starosta.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.06.2022, 20:59 |
Źródło informacji | Powiat Pilski |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
NCCN przyłącza się do światowych organizacji na rzecz walki z rakiem na pierwszym międzynarodowym spotkaniu szkoleniowo-mentorskim w sprawie planów leczenia onkologicznego
Stowarzyszenie National Comprehensive Cancer Network z siedzibą w USA znalazło się wśród przedstawicieli nawet 75 krajów biorących udział w Cancer Planners Forum w Genewie w Szwajcarii.- 14.05.2025, 13:46
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PR Newswire
-
Eksperci wskazują, że szczepienia ochronne dorosłych to sposób na zdrowsze i dłuższe życie PAP
Populacja w Europie szybko się starzeje, a osoby dorosłe, szczególnie po pięćdziesiątce są grupą narażoną na choroby zakaźnie i wywołane przez nie powikłania. Poprawę ich bezpieczeństwa ma zapewnić opracowywany w UE program szczepień ochronnych. Pierre Van Damme z Uniwersytetu w Antwerpii (Belgia) i prof. Paolo Bonanni z Uniwersytetu we Florencji (Włochy), założyciele Adult Immunization Board (AIB), mówią w rozmowie z PAP, jak i dlaczego powinno się zachęcać dorosłych do szczepień.- 14.05.2025, 09:11
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Diagnostyka onkologiczna nadal kuleje. Eksperci alarmują: „Rozwiązania potrzebne na wczoraj”
„Już po pierwszym miesiącu funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej widzimy konkretne bariery, szczególnie w obszarze diagnostyki. Ale wiemy też, co można i trzeba zmienić” - mówił prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, otwierając konferencję online poświęconą najpilniejszym potrzebom systemowym. Brak możliwości rozliczania badań molekularnych z krwi w trybie ambulatoryjnym, niepełne rozpoznania w SOLO-3, przesadna biurokracja i zbyt długie ścieżki decyzyjne - to tylko niektóre z problemów wskazanych przez ekspertów. Kluczowe jest odblokowanie finansowania, uproszczenie procedur, wprowadzenie jednoczasowego skierowania na badania patomorfologiczne i molekularne (warunkowego) oraz przywrócenie akredytacji dla zakładów patomorfologii. „Nie możemy dłużej udawać, że diagnostyka molekularna to dodatek. To warunek skutecznej diagnostyki i leczenia” - podkreśli wielokrotnie eksperci.- 13.05.2025, 16:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Polskie Towarzystwo Onkologiczne
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ