Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak zapewnił Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, KPRMR, również Polska odrobiła tę lekcję i cyberataki nie doprowadziły do zaprzestania działania jakiegokolwiek ważnego systemu w naszym kraju.
„To, co się sprawdziło i pokazało, że jesteśmy w stanie odpowiadać na te zagrożenia - to fakt, że postawiliśmy mocno na koordynacje działań i współpracę – podkreślił wiceminister Cieszyński. - Trzeba powiedzieć sobie jasno, że za cyberbezpieczeństwo odpowiadamy wszyscy jako instytucje, które mają je wpisane jako element swoich działań. To instytucje ze wszystkich części państwa: cywilne, wojskowe, służby specjalne, które na co dzień się nie przenikają” – uzupełnił.
Według niego Polsce udało się wyjść z tego ostatniego największego wyzwania obronną ręką, ponieważ stopień alarmowy Charlie CRP 2 był wdrożony już na dwa dni przed rozpoczęciem działań wojennych, co sprawiło, że wszyscy operatorzy byli na miejscu i mogli skutecznie przeciwdziałać cybernetycznej agresji.
Jak wskazywał moderujący debatę Łukasz Świerżewski, członek zarządu Polskiej Agencji Prasowej, agresja Rosji na Ukrainę zmieniła obraz cyberbezpieczeństwa w naszym regionie. Jednak, jak zaznaczył, walka z cyberatakami ze strony rosyjskiego agresora nie była już dla Ukrainy i Polski zupełną nowością.
„Już wcześniej miało miejsce wiele ataków cybernetycznych, niejako przygotowując grunt do późniejszych wydarzeń – powiedział Łukasz Świerżewski. - Jednak po rozpoczęciu wojny ilość ataków dramatycznie się zwiększyła. Wzrósł też jednocześnie stopień świadomości dotyczący działań potrzebnych do zapewnienia cyberbezpieczeństwa” – dodał.
Wspomniał również, że PAP bardzo mocno zaangażowała się w zapobieganie dezinformacji, która jest również elementem wojny cybernetycznej, przykładem tego zaangażowania jest działanie serwisu - #FakeHunter, zwalczającego fake newsy.
„Przez blisko trzy miesiące mieliśmy do czynienia z setkami ataków. Ich celem były elementy naszej infrastruktury krytycznej” – mówił goszczący na panelu Mykhailo Fedorov, wicepremier, minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy i „mózg” udanej cybernetycznej ochrony tego państwa, dziękując jednocześnie za międzynarodowe wsparcie w tym obszarze.
W tej nowoczesnej wojnie Polska również niosła pomoc zaatakowanej Ukrainie. Za przykład może posłużyć przekazanie przez Orlen zestawów do łączności z internetem, działających w ramach systemu telekomunikacyjnego Starlink. Zestawy te zapewniają szybki przepływ informacji w sieci i stałą łączność. Polscy eksperci pomogli także w uruchomieniu infrastruktury Ukrainy.
Uczestnicy dyskusji podkreślali również wartość takich rozwiązań jak technologia chmurowa, dzięki której można zachować ciągłość działania takich kluczowych instytucji jak np. banki.
Nowe rozwiązania technologiczne w obszarze cyberprzestrzeni są więc nie do przecenienia i również państwo polskie jest zdecydowane wspierać ich rozwój.
„Minister cyfryzacji powinien dać ekspertom możliwości działania. I to robimy, w tym roku na cyberbezpieczeństwo wydamy w sferze cywilnej 800 mln więcej niż rok temu” – deklarował Janusz Cieszyński
„Pandemia i wojna pokazały, że cyberbezpieczeństwo to nie jest koszt, ale bardzo opłacalna inwestycja - zarówno dla sfery publicznej, jak i dla firm. Umożliwia zachowanie ciągłości działania, pozwala na mitygowanie skutków różnego rodzaju ataków ukierunkowanych zarówno na firmę i jej infrastrukturę, jak i jej klientów” – podkreślał Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej S.A.
„Sektor finansowy bardzo blisko współpracuje w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Wymiana informacji pomiędzy przedsiębiorstwami i agendami rządowymi pozwala na to, byśmy się z wyprzedzeniem przygotowali na ewentualne ataki – wskazywał Jakub Teska, dyrektor Biura Architektury i Usług Cyberbezpieczeństwa w PKO Banku Polskim. - W przyszłości należy myśleć o cyberbezpieczeństwie nie o jako dodatku, ale fundamencie stanowiącym wartość produktu, który oferujemy” – dodał.
Artur Józefiak, dyrektor Zespołu Bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej, Accenture, wyraził uznanie dla działań Ukrainy w zakresie ochrony przed niszczącymi cyberatakami agresora.
„Patrząc dziś na cyberodporność Ukrainy należy zauważyć, że w tle jest ogromna praca wykonana przez ostanie osiem lat w zakresie transformacji podejścia i infrastruktury” – powiedział.
Według niego obecnie należy na poważnie przygotować się na scenariusz na tzw. Godzinę W.
„Musimy odpowiedzieć sobie, czy jesteśmy w stanie utrzymać krytyczne dla funkcjonowania państwa procesy informatyczne w przypadku ataku rakietowego na infrastrukturę informatyczną” – stwierdził ekspert.
W jego opinii ogromnym źródłem wiedzy Ukrainy w obszarze technologii były partnerstwa strategiczne.
„Kiedy myślimy o bezpieczeństwie, nie możemy zakładać, że zapewnimy je sami” – zaznaczył.
W panelu wzięli też udział: Petr Očko - wiceminister ds. nowych technologii w Ministerstwie Przemysłu i Handlu Czech, Georgii Dubinskiy - wiceminister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy oraz Dan Cimpean - dyrektor rumuńskiej Krajowej Dyrekcji Cyberbezpieczeństwa.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.06.2022, 11:42 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE
-
Dubai Future Forum 2024: A Vision of Tomorrow, from Brain Chips to Climate Solutions
- 21.11.2024, 12:57
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: APA-OTS
-
Image
GPB: chcemy, aby to polskie firmy napędzały morską transformację energetyczną PAP
„Dążymy do roli dostawcy kategorii Tier-1 w projektach morskiej energetyki wiatrowej, ale ambicje mamy znacznie większe. Wspólnie z ARP chcemy wspomóc odbudowę polskiego przemysłu na Pomorzu i uczynić z Gdańska, Gdyni i Szczecina przemysłowy hub dla projektów MEW. Grupa Przemysłowa Baltic ma tu do odegrania istotną rolę” - mówił Adam Kowalski, prezes zarządu Grupy Przemysłowej Baltic (GPB), podczas konferencji Offshore Wind Poland.- 21.11.2024, 10:31
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom