Newsletter

Nauka i technologie

Kongres 590: współdziałanie i dobre przygotowanie technologiczne to warunki sukcesu w wojnie cybernetycznej

23.06.2022, 11:42aktualizacja: 23.06.2022, 11:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
Wcześniejsze inwestycje w cyberbezpieczeństwo i dobre przygotowanie instytucji państwa do możliwych ataków ze strony Rosji sprawiły, że w momencie inwazji na Ukrainę, najważniejsze systemy informatyczne nadal działały i kraj nie został sparaliżowany - wskazywali uczestnicy zorganizowanego przez PAP panelu „Cyberbezpieczeństwo w zmieniającym się krajobrazie geopolitycznym”, który odbył się w ramach 7. Edycji Kongresu 590 w Nadarzynie.

Jak zapewnił Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, KPRMR, również Polska odrobiła tę lekcję i cyberataki nie doprowadziły do zaprzestania działania jakiegokolwiek ważnego systemu w naszym kraju.

„To, co się sprawdziło i pokazało, że jesteśmy w stanie odpowiadać na te zagrożenia - to fakt, że postawiliśmy mocno na koordynacje działań i współpracę – podkreślił wiceminister Cieszyński. - Trzeba powiedzieć sobie jasno, że za cyberbezpieczeństwo odpowiadamy wszyscy jako instytucje, które mają je wpisane jako element swoich działań. To instytucje ze wszystkich części państwa: cywilne, wojskowe, służby specjalne, które na co dzień się nie przenikają” – uzupełnił.

Według niego Polsce udało się wyjść z tego ostatniego największego wyzwania obronną ręką, ponieważ stopień alarmowy Charlie CRP 2 był wdrożony już na dwa dni przed rozpoczęciem działań wojennych, co sprawiło, że wszyscy operatorzy byli na miejscu i mogli skutecznie przeciwdziałać cybernetycznej agresji.

Jak wskazywał moderujący debatę Łukasz Świerżewski, członek zarządu Polskiej Agencji Prasowej, agresja Rosji na Ukrainę zmieniła obraz cyberbezpieczeństwa w naszym regionie. Jednak, jak zaznaczył, walka z cyberatakami ze strony rosyjskiego agresora nie była już dla Ukrainy i Polski zupełną nowością.

„Już wcześniej miało miejsce wiele ataków cybernetycznych, niejako przygotowując grunt do późniejszych wydarzeń – powiedział Łukasz Świerżewski. - Jednak po rozpoczęciu wojny ilość ataków dramatycznie się zwiększyła. Wzrósł też jednocześnie stopień świadomości dotyczący działań potrzebnych do zapewnienia cyberbezpieczeństwa” – dodał.

Wspomniał również, że PAP bardzo mocno zaangażowała się w zapobieganie dezinformacji, która jest również elementem wojny cybernetycznej, przykładem tego zaangażowania jest działanie serwisu - #FakeHunter, zwalczającego fake newsy.

„Przez blisko trzy miesiące mieliśmy do czynienia z setkami ataków. Ich celem były elementy naszej infrastruktury krytycznej” – mówił goszczący na panelu Mykhailo Fedorov, wicepremier, minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy i „mózg” udanej cybernetycznej ochrony tego państwa, dziękując jednocześnie za międzynarodowe wsparcie w tym obszarze.

W tej nowoczesnej wojnie Polska również niosła pomoc zaatakowanej Ukrainie. Za przykład może posłużyć przekazanie przez Orlen zestawów do łączności z internetem, działających w ramach systemu telekomunikacyjnego Starlink. Zestawy te zapewniają szybki przepływ informacji w sieci i stałą łączność. Polscy eksperci pomogli także w uruchomieniu infrastruktury Ukrainy.

Uczestnicy dyskusji podkreślali również wartość takich rozwiązań jak technologia chmurowa, dzięki której można zachować ciągłość działania takich kluczowych instytucji jak np. banki.

Nowe rozwiązania technologiczne w obszarze cyberprzestrzeni są więc nie do przecenienia i również państwo polskie jest zdecydowane wspierać ich rozwój.

„Minister cyfryzacji powinien dać ekspertom możliwości działania. I to robimy, w tym roku na cyberbezpieczeństwo wydamy w sferze cywilnej 800 mln więcej niż rok temu” – deklarował Janusz Cieszyński

„Pandemia i wojna pokazały, że cyberbezpieczeństwo to nie jest koszt, ale bardzo opłacalna inwestycja - zarówno dla sfery publicznej, jak i dla firm. Umożliwia zachowanie ciągłości działania, pozwala na mitygowanie skutków różnego rodzaju ataków ukierunkowanych zarówno na firmę i jej infrastrukturę, jak i jej klientów” – podkreślał Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej S.A.

„Sektor finansowy bardzo blisko współpracuje w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Wymiana informacji pomiędzy przedsiębiorstwami i agendami rządowymi pozwala na to, byśmy się z wyprzedzeniem przygotowali na ewentualne ataki – wskazywał Jakub Teska, dyrektor Biura Architektury i Usług Cyberbezpieczeństwa w PKO Banku Polskim. - W przyszłości należy myśleć o cyberbezpieczeństwie nie o jako dodatku, ale fundamencie stanowiącym wartość produktu, który oferujemy” – dodał.

Artur Józefiak, dyrektor Zespołu Bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej, Accenture, wyraził uznanie dla działań Ukrainy w zakresie ochrony przed niszczącymi cyberatakami agresora.

„Patrząc dziś na cyberodporność Ukrainy należy zauważyć, że w tle jest ogromna praca wykonana przez ostanie osiem lat w zakresie transformacji podejścia i infrastruktury” – powiedział.

Według niego obecnie należy na poważnie przygotować się na scenariusz na tzw. Godzinę W.

„Musimy odpowiedzieć sobie, czy jesteśmy w stanie utrzymać krytyczne dla funkcjonowania państwa procesy informatyczne w przypadku ataku rakietowego na infrastrukturę informatyczną” – stwierdził ekspert.

W jego opinii ogromnym źródłem wiedzy Ukrainy w obszarze technologii były partnerstwa strategiczne.

„Kiedy myślimy o bezpieczeństwie, nie możemy zakładać, że zapewnimy je sami” – zaznaczył.  

W panelu wzięli też udział: Petr Očko - wiceminister ds. nowych technologii w Ministerstwie Przemysłu i Handlu Czech, Georgii Dubinskiy - wiceminister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy oraz Dan Cimpean - dyrektor rumuńskiej Krajowej Dyrekcji Cyberbezpieczeństwa.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.06.2022, 11:42
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii