Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Komisja Kontroli Budżetowej PE: coraz większa obecność struktur oligarchicznych w UE stwarza ryzyko nadużyć

23.06.2022, 13:13aktualizacja: 23.06.2022, 13:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Communities, 2001
European Communities, 2001
Komisja Kontroli Budżetowej Parlamentu (CONT) Parlamentu Europejskiego w sprawozdaniu z działalności podkreśliła, że coraz większa obecność struktur oligarchicznych w UE stwarza ryzyko konfliktu interesów i nadużyć finansowych. Jednak, jak poinformowało Biuro Analiz PE, dzięki lepszej kontroli udaje się osiągać cele założone w wieloletnich ramach finansowych oraz instrumentach odbudowy.

Komisja Kontroli Budżetowej Parlamentu w sprawozdaniu z działalności wskazała, że obecność struktur oligarchicznych w UE stwarza ryzyko nadużyć finansowych w realizacji wieloletnich ram finansowych UE oraz instrumentów odbudowy Next Generation EU, których budżet szacowany jest na 1,8 bln EUR.

 „W niektórych państwach członkowskich członkowie rządów krajowych i inne osoby na stanowiskach politycznych są częścią oligarchii i podejmują aktywne próby wykorzystania funduszy UE do osiągnięcia własnych korzyści finansowych” - wskazała CONT.

Najczęściej nieprawidłowości dotyczyły wydatkowania środków na rolnictwo. CONT przytoczyła przykład wykorzystania funduszy rolnych w latach 2016–2018 w Czechach, z których około 75 proc. trafiło do gospodarstw korporacyjnych. „Andrej Babiš, pełniąc funkcję premiera, wywierał wpływ na przyznawanie dotacji UE konglomeratowi rolno-chemicznemu [...], którego jest założycielem” – poinformowała komisja.

Problemy w prawidłowym wydawaniem funduszy dotyczyły również środków przeznaczonych na politykę spójności i politykę regionalną. Jak poinformowało Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego „liczba nieprawidłowości związanych z nadużyciami finansowymi wzrosła w latach 2014–2020”. Zwiększyło się również ryzyko nadużyć ze względu na stosowanie uproszczonych procedur podczas pandemii covid-19.

Aby lepiej chronić wydatkowanie funduszy uruchomiono Prokuraturę Europejską (EPPO). Natomiast Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) poddano reformie, aby zapewnić współpracę z Prokuraturą Europejską.  Komisja Europejska zaleciła też, aby państwa członkowskie UE przyjęły krajowe strategie zwalczania nadużyć finansowych.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.06.2022, 13:13
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ