Newsletter

CIS: we wtorek zakończyło się VIII Polsko-Hiszpańskie Forum Parlamentarne w Burgos (komunikat)

12.07.2022, 13:03aktualizacja: 12.07.2022, 13:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Senatu informuje:

12 lipca br. w Burgos w Hiszpanii zakończyło się dwudniowe VIII Polsko-Hiszpańskie Forum Parlamentarne, w którym uczestniczył Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją. W jej składzie znaleźli się: Wicemarszałkini Senatu RP i przewodnicząca Senackiej Grupy Polsko-Hiszpańskiej Gabriela Morawska-Stanecka; wiceprzewodnicząca Senackiej Grupy Polsko-Hiszpańskiej Margareta Budner; członkowie Senackiej Grupy Polsko-Hiszpańskiej senatorowie: Halina Bieda, Danuta Jazłowiecka, Wojciech Konieczny, Ewa Matecka, a także senatorowie Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Władysław Komarnicki oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.

W dokumencie końcowym obrad polscy i hiszpańscy parlamentarzyści wzywają Rosję do natychmiastowego zaprzestania masowych ataków na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną oraz do natychmiastowego, całkowitego i bezwarunkowego wycofania się z uznanego przez społeczność międzynarodową terytorium Ukrainy. Parlamentarzyści popierają również wyrażone przez rządy swoich krajów zobowiązanie do wyjaśnienia zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez Rosję w Ukrainie oraz do postawienia sprawców tych zbrodni przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości. Uczestnicy Forum wyrażają uznanie dla odwagi i determinacji narodu oraz instytucji ukraińskich w obronie swojej suwerenności i wolności. Wzywają swoje rządy, Unię Europejską i NATO do niezłomnego i realnego zaangażowania w pomoc Ukrainie w jej prawie do obrony przed rosyjską agresją. W ocenie uczestników Forum przyjęcie sankcji przez Unię Europejską zwiększa presję na Rosję, by zakończyła wojnę w Ukrainie. Polscy i hiszpańscy parlamentarzyści zwracają uwagę na to, jak ważne jest przyłączenie się wszystkich krajów do unijnych sankcji oraz zapewnienie przez UE solidarności między państwami członkowskimi, równych szans na jednolitym rynku i bezpieczeństwa dostaw energii, w celu stopniowego wyeliminowania zależności od rosyjskich paliw kopalnych.

Uczestnicy Forum docenili hojne przyjęcie ukraińskich uchodźców przez Polaków i ich rząd, których zdecydowana reakcja zapobiegła wybuchowi bardzo poważnego kryzysu humanitarnego w Europie. Podkreślili też znaczenie wsparcia, jakiego będzie potrzebował naród ukraiński, aby odbudować swój kraj i podzielili potrzebę ciągłej pomocy, jakiej będzie potrzebowała Ukraina aby zaspokoić potrzeby humanitarne i płynność finansową. W konkluzjach Forum czytamy także o zagrożeniu dla bezpieczeństwa żywnościowego, jakie niesie ze sobą wojna w Ukrainie oraz o tym, że NATO i UE powinny odgrywać komplementarne i wzajemnie wzmacniające się role. „Polscy i hiszpańscy parlamentarzyści wzywają do jedności państw demokratycznych w obliczu zagrożeń bezpieczeństwa, przed którymi stoi świat i pokładają zaufanie w NATO” – czytamy we wnioskach końcowych.

Do sytuacji w Ukrainie nawiązał także w swoim podsumowującym obrady wystąpieniu Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. Jak mówił, niczym nieuzasadniona agresja Rosji na Ukrainę przybrała charakter bestialski. „Armia rosyjska zgodnie ze swoja okrutną doktryną z pełną premedytacją dopuszcza się coraz to okrutniejszych zbrodni, przede wszystkim na zupełnie niewinnej ludności cywilnej. I dlatego te wszystkie zbrodnie muszą zostać ukarane, a ich sprawcy pociągnięci do odpowiedzialności, tak jak to się działo po II wojnie światowej w Norymberdze” – podkreślił Marszałek Senatu. Zaznaczył, że nim do tego dojdzie, musimy utrzymać ciągłe, a nawet coraz większe dostawy uzbrojenia dla walczących żołnierzy ukraińskich. „Oni walczą za nas. Dzięki nim ten konflikt ten konflikt nie rozlewa się na inne państwa” – powiedział prof. Tomasz Grodzki. Wyraził jednocześnie nadzieję, że Polska i Hiszpania, wykorzystując cały swój potencjał militarny, ekonomiczny, finansowy, i humanitarny będą w sposób ciągły wspierać walczący bohaterski naród ukraiński „aż do wygnania okupanta z granic wolnej, niepodległej, suwerennej Ukrainy”. „Jeżeli nie skonsolidujemy działań poświęconych wspólnemu bezpieczeństwu, w przyszłości może nas czekać globalna katastrofa. Przypomnę, że wschodnia granica Polski jest granicą UE i NATO” – ostrzegał Marszałek Tomasz Grodzki. Jak mówił, chciałby, aby w czasie następnych polsko-hiszpańskich spotkań „nie trzeba było z trwogą dyskutować o zagrożonym bezpieczeństwie naszych narodów, granic, kontynentu i całego świata”. „Liczę, że gdy następnym razem spotkamy się – tym razem w Polsce, będziemy mogli cieszyć się ze spokojnego nieba nad głowami” – powiedział Marszałek Senatu RP.

Zakończenie obrad poprzedziła sesja poświęcona relacjom dwustronnym w zakresie edukacji, kultury i turystyki. Występująca w niej senator Halina Bieda podkreśliła, że na parlamentarzystach spoczywa odpowiedzialność wobec swoich narodów, by dbać nie tylko o rozwój gospodarczy czy bezpieczeństwo, ale też o dobro wspólne, jakim jest dziedzictwo kulturowe. W ocenie wiceprzewodniczącej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej do tego, by je poznać, docenić i szanować, potrzebna jest edukacja, w tym znajomość języków. Senator zwróciła uwagę na rolę nie tylko rządowych programów w tym zakresie, ale także inicjatyw na poziomie regionalnym. Halina Bieda odwołała się do dokumentu końcowego Forum, w którym jest między innymi mowa o tym, że relacje między państwami są szczególnie silne i istotne, gdy przekładają się na wzajemne poznanie i szacunek między narodami „Polska i Hiszpania to dwa kraje o ogromnej tradycji kulturowej, które powinny dokładać wszelkich starań, by pielęgnować te więzi” – podkreśliła senator Bieda, cytując fragment dokumentu. Zwróciła także uwagę na konkluzje Konferencji o przyszłości Europy, w których także zawarte zostały zalecenia dotyczące współpracy w zakresie kultury i edukacji na poziomie szkolnictwa wyższego i zawodowego, dziedzictwa kulturowego, czy edukacji dla klimatu. W ocenie senator Haliny Biedy Polska i Hiszpania mają w tym zakresie wiele wspólnego – w tym kontekście wymieniła ona wspólne projekty, realizowane przez Uniwersytet Śląski, Instytut Cervantesa oraz Instytut Polski w Madrycie. „Wszystko to, co realizujemy w dziedzinie kultury, edukacji, zwłaszcza uczenia się swoich języków, ma niezwykłe znaczenie dla budowania relacji i wzajemnego poznania się i wzmacniania wspólnoty europejskiej” – podkreśliła senator Bieda.

Obok przywołanych przez senator Halinę Biedę fragmentów dokumentu końcowego, polscy i hiszpańscy parlamentarzyści podkreślili w nim, że oba kraje, połączone silnymi więzami przyjaźni, utrzymują od 1992 roku strategiczne relacje, które przejawiają się we wszystkich dziedzinach. Wyrazili przekonanie, że regularne spotkania w ramach forów parlamentarnych przyczyniają się do zbliżenia między instytucjami i narodami. „Polscy i hiszpańscy parlamentarzyści zachęcają do kontynuowania dialogu politycznego i sektorowego między naszymi rządami oraz do dalszych działań na rzecz utrzymania szerokiej zbieżności stanowisk Polski i Hiszpanii w najważniejszych sprawach europejskich i międzynarodowych” – czytamy we wnioskach końcowych Forum.

W obradach VIII Forum Polsko-Hiszpańskiego uczestniczyła także delegacja Sejmu RP pod przewodnictwem Wicemarszałek Małgorzaty Gosiewskiej oraz delegacje obu izb parlamentu Hiszpanii na czele z przewodniczącą Kongresu Deputowanych Meritxell Batet Lamaña oraz przewodniczącym Senatu Hiszpanii Anderem Gil Garcíą.

Pozdrawiamy

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.07.2022, 13:03
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii