Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Krótkie filmy poświęcone osobom, które doświadczyły totalitarnej przemocy, okolicznościowe przypinki z czarną wstążką, kampania plakatowa w Warszawie, a także artykuł na temat współczesnych kontrowersji wokół paktu Ribbentrop-Mołotow autorstwa znanego brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse’a – to tylko niektóre elementy kampanii ENRS.
Do wspólnej akcji zaproszone zostały wybrane muzea i miejsca pamięci w Europie. Przypinkę z napisem „Remember. August 23” („Pamiętaj. 23 sierpnia”) będzie można otrzymać m.in. w Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz w Domu Historii Europy w Brukseli.
Filmowe spoty prezentowane będą w mediach społecznościowych oraz w kanałach telewizji publicznych w Rumunii, Czechach i Polsce. Trzy tegoroczne premiery przedstawiają sylwetki: rumuńskiej dysydentki Doiny Cornei (1929-2018), łotewskiej tłumaczki i romanistki Ievy Lase (1916-2002) oraz polskiego męża stanu, Władysława Bartoszewskiego (1922-2015). Ich losy stanowią punkt wyjścia do refleksji na temat wartości moralnych, postaw obywatelskich i różnych form oporu. Bohaterowie kampanii „Pamiętaj. 23 sierpnia” uczą, że trzeba nazywać kłamstwo po imieniu, bo uświadomienie sobie prawdy przynosi wyzwolenie (Doina Cornea). Tłumaczą, że wolność można znaleźć także w czytaniu i wyobraźni (Ieva Lase) oraz że w dążeniu do pojednania kluczowa jest rozmowa, także rozmowa o traumie (Władysław Bartoszewski).
W ramach kampanii na ulicach Warszawy pojawią się plakaty z bohaterami spotów z poprzednich lat: Kazimierzem Moczarskim oraz Malą Zimetbaum i Edwardem Galińskim.
Ponadto 23 sierpnia na stronie internetowej www.enrs.eu zostanie opublikowany tekst Rogera Moorhouse’a, w którym autor analizuje, dlaczego Europa Zachodnia niechętnie przypomina sobie o pakcie Ribbentrop-Mołotow.
Tegoroczna kampania „Pamiętaj. 23 sierpnia” odbywa się w cieniu wojny na Ukrainie, tragedii dotykającej setki tysięcy osób. W dniu kolejnej rocznicy podpisania zbrodniczego paktu Ribbentrop-Mołotow powinniśmy pamiętać nie tylko o milionach ofiar totalitaryzmów XX wieku, lecz także o mieszkańcach Irpienia, Borodianki, Buczy, Mariupola.
Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie: www.enrs.eu/August23.
Wszystkie filmy dostępne są także na profilu ENRS na YouTubie: https://cutt.ly/Remember-23August.
Kampania współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu kształtowanie dyskursu o historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia.
KONTAKT:
Polska:
Małgorzata Feusette-Czyżewska
e-mail: malgorzata.feusette@enrs.eu
tel. +48 502 320 146
-
Zagranica:
Maciej Kidawa
e-mail: maciej.kidawa@enrs.eu
tel. +48 501 334 885
Źródło informacji: Europejska Sieć „Pamięć i Solidarność”
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.08.2022, 08:00 |
Źródło informacji | Europejska Sieć „Pamięć i Solidarność” |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |