Newsletter

Polskie Towarzystwo Gospodarcze: plan kryzysowy Brukseli? Nowe rozwiązania na rynku energii

09.09.2022, 09:45aktualizacja: 09.09.2022, 09:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zbliżająca się zaplanowana na piątek w Brukseli nieformalna Rada Ministrów ds. Energii ma zająć się propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą kryzysu energetycznego. Komisja Europejska przygotowała zestaw 5 rozwiązań [1], które będą przedmiotem dyskusji:

- Pierwszym z nich jest inteligentne oszczędzanie energii elektrycznej, w ramach którego powstanie obowiązkowy cel zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu. Wiązać się to będzie z przeprojektowaniem procesu produkcyjnego na godziny nocne oraz weekendy, czyli czas, kiedy w ujęciu całościowym zużycie energii jest najniższe. Należy przy tym pamiętać, że jest szereg podmiotów gospodarczych, które działają w trybie ciągłym i zastosowanie tego rozwiązania będzie niemożliwe.

- Drugie będzie dotyczyć ograniczenia dochodów przedsiębiorstw, które produkują energię elektryczną niskim kosztem - głównie OZE, a z uwagi na wysokie ceny energii na rynku mają bardzo wysokie i nieoczekiwane dochody nieodzwierciedlające kosztów produkcji samej energii. Na tym rozwiązaniu w szczególności mają skorzystać konsumenci, a nieoczekiwane dochody mają zostać przekierowane na wsparcie potrzebujących gospodarstw domowych oraz przedsiębiorców.

- Kolejne rozwiązanie będzie podobne do poprzedniego, z tą różnicą, że będzie odnosić się do spółek paliw kopalnych ( przedsiębiorstwa naftowe i węglowe) i polegać będzie na wkładzie solidarnościowym od spółek paliw kopalnych. Również w tym przypadku nieoczekiwane zyski mają zostać przeznaczone na pomoc konsumentom oraz przedsiębiorcom.

- Czwarta kwestia dotyczy przedsiębiorstw użyteczności publicznej sektora energetycznego, które należy wspierać, aby były w stanie poradzić sobie ze zmiennością rynków. W tym przypadku chodzi o problem zabezpieczenia rynków kontraktów terminowych. To rozwiązanie polegać będzie na ułatwieniu wsparcia płynności spółek energetycznych.

- Ostatnia propozycja będzie dotyczyć obniżenia kosztów gazu poprzez wyznaczenie limitów cenowych na rosyjski gaz.

Polskie Towarzystwo Gospodarcze uważa, że Polska powinna przede wszystkim forsować odejście od schematu „merit order”, w którym to najwyższa cena produkcji energii determinuje ceny z pozostałych źródeł. W przypadku Polski i w wielu innych krajach są to elektrownie gazowe.

„Rząd powinien umożliwić dostawcom energii zawieranie umów z odbiorcami po cenach kontraktowych, wynikających z kosztów produkcji i marż, a nie przymuszać do ceny giełdowej” - uważa prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego Tomasz Janik.

Warto też pamiętać, że w przypadku Polski za niemal 60% kosztów wytworzenia energii elektrycznej odpowiada koszt uprawnień do emisji CO2, który jest bardzo zmienny i w sierpniu osiągał niemal 90 euro z tonę [2]. Zatem ustalenie limitu cenowego uprawnień do emisji CO2 powinno być priorytetem. Pytanie co z windfall tax? Wyliczenia Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) wskazują, że taki podatek mógłby przynieść do budżetu niemal 200 mld euro [3], które można by przeznaczyć na ratowanie gospodarki. Duże opory powinien budzić obowiązek tzw. inteligentnego oszczędzania energii, czyli poniekąd odgórne narzucenie trybu pracy naszej gospodarki.

[1] https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/speech_22_5389

[2] https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-rb/raporty-dobowe-z-funkcjonowania-rb/podstawowe-wskazniki-cenowe-i-kosztowe/rozliczeniowa-cena-uprawnien-do-emisji-co2-rcco2

[3] https://www.iea.org/reports/a-10-point-plan-to-reduce-the-european-unions-reliance-on-russian-natural-gas

Autor:

Jaromir Ćwikła

dyrektor ds. prawno-gospodarczych

Polskie Towarzystwo Gospodarcze

Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Gospodarcze

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.09.2022, 09:45
Źródło informacji Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ