Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Otwierając debatę na temat kondycji małych i średnich firm, prezes PFR przypomniał, że jeszcze przed pandemią sektor MŚP posiadał mniejsze bufory finansowe i był słabszy finansowo.
„Biorąc pod uwagę, że gospodarka była zamknięta, mierzyliśmy się z wyzwaniem, że firmy masowo stracą płynność. To najprostsze uzasadnienie Tarczy Finansowej, której celem było stworzenie dodatkowego buforu płynnościowego w sektorze przedsiębiorstw” - mówił Borys.
Prezes PFR zwrócił uwagę, że na 350 tys. firm, które otrzymały wsparcie z Tarczy Finansowej PFR, mniej niż 200 miało problemy. Dodał przy tym, że przedsiębiorstwa te w okresie pandemii zwiększyły zatrudnienie o 4 proc.
„Jeżeli do tego dodamy, że na koniec ubiegłego roku bufor płynnościowy zwiększył się z 6 tygodni do prawie 3 miesięcy i firmy mają nadwyżkę depozytów nad kredytami, a jednocześnie w 2021 r. sektor przedsiębiorstw miał 200 mld zł zysku netto. To pomimo wyzwań, które się nie kończą, możemy powiedzieć, że mamy zdrowy sektor przedsiębiorstw przy wyjściu z kryzysu pandemicznego” - mówił szef PFR.
Zdaniem Borysa Tarcze Finansowe, których łączna wartość wyniosła 45 mld zł to inwestycja, która się zwróciła m.in. w postaci podatków i składek wpłaconych przez firmy i pracowników, którzy mieli zatrudnienie.
„Stworzyliśmy gigantyczny bufor bezpieczeństwa dla firm, bez którego teraz jakbyśmy weszli w okres wojny i kolejnych turbulencji, to naprawdę mielibyśmy poważną sytuację gospodarczą. A w tej chwili możemy trochę spokojniej patrzeć na sytuację finansową w sektorze przedsiębiorstw, chociaż wyzwań nie brakuje” - ocenił Borys.
Odpowiadając na pytanie o najważniejsze wyzwania stojące przed sektorem MŚP, Borys powiedział, że z perspektywy utrwalenia się inflacji w Polsce kluczowe będą: dostępność pracowników i presja płacowa, a także ceny energii. Zauważył jednak, że sektor MŚP nie musi się obawiać spowolnienia gospodarczego, bo będzie ono miało łagodny przebieg, „chociaż niższy popyt w niektórych branżach może być dostrzegalny”.
Panel „Polskie Małe i Średnie przedsiębiorstwa. Krajobraz po pandemii. Czy są powody do optymizmu” odbył się podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Forum jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, gdzie nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.09.2022, 14:52 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Eksperci MIWO: Polacy spędzają w budynkach 90 proc. swojego życia, powinni tam mieć komfortowe warunki PAP
Polacy spędzają w budynkach nawet 90 proc. swojego życia, ale także 90 proc. wszystkich pożarów ma miejsce w budynkach mieszkalnych. 71 proc. osób odczuwa problem hałasu w swoich domach, a budynki zużywają ok. 40 proc. energii w skali całej gospodarki - wynika z raportu „Przyjazne mieszkanie. Jak zapewniać Polakom oszczędne, bezpieczne i komfortowe mieszkania na lata” opracowanego przez ekspertów MIWO. Raport zawiera także diagnozę, w jaki sposób zapewnić w nich oczekiwany komfort.- 16.01.2025, 16:06
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
Konsumenci, pracownicy, inwestorzy, a także instytucje regulacyjne zwracają coraz większą uwagę na wskaźniki środowiskowe, zaangażowanie społeczne i transparentność w biznesie. Zrównoważony rozwój powinien być elementem strategii firmy i wyznaczać długoterminowy kierunek działania. Pokazuje to przykład Opella, jednostki biznesowej Consumer Healthcare w Sanofi, która realizując konsekwentnie cele ESG, uzyskała niedawno certyfikat B Corp w Europie Środkowo-Wschodniej.- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom