Newsletter

Enea jako pierwsza będzie mogła odzyskiwać węgiel z hałd kopalnianych

22.09.2022, 17:15aktualizacja: 22.09.2022, 17:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Grupa Enea jako pierwsza uruchamia prace nad instalacją infrastruktury, która pozwoli na uzyskanie węgla z hałd kopalnianych już na początku 2023 roku i umożliwi rewitalizację terenów pogórniczych i wykorzystanie ich dla rozwoju OZE.

Podpisana 22 września pilotażowa umowa o współpracy pomiędzy należącą do Grupy Enea spółką Lubelski Węgiel Bogdanka i Grupą CZH – polską firmą, która dysponuje technologią modułowych instalacji służących do odzyskiwania węgla oraz kruszyw i innych surowców z hałd. Współpraca ta rozpoczyna realizację Programu Rewitalizacji i Eksploatacji Hałd Kopalnianych, przygotowanego przez Zespół Ekspertów Gospodarczych w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

„Program zakłada uruchomienie instalacji odzysku węgla z wielu hałd kopalnianych. LW Bogdanka jest pierwsza. Każda instalacja to minimum 100 tys. ton węgla rocznie, zalegającego w hałdach kopalnianych. Dodatkowo projekt zakłada odzyskanie terenów pogórniczych - czyli są same korzyści: ekonomiczne, środowiskowe i związane z kwestią bezpieczeństwa energetycznego” – mówił Paweł Majewski, prezes zarządu Enea SA.

Na terenie kraju zidentyfikowano ok. 150 hałd o średniej wielkości ok. 10 mln ton, w których składowane są odpady wydobywcze. W każdej z nich zawartość węgla może wynosić od 8 do 15 proc., występują także inne surowce strategiczne dla gospodarki, jak np. kruszywo czy minerały ziem rzadkich.

Technologie pozwalające na odzysk węgla ze zwałowisk opierają się na procesach wykorzystywanych w zakładach przeróbki mechanicznej węgla kamiennego. Modułowa instalacja proponowana przez CZH zapewnia pełną linię technologiczną (od klasyfikacji, przez wzbogacanie po odwadnianie) i może być skalowana w zależności od potrzeb poprzez budowę dodatkowych modułów.

CZH planuje, że pierwszy z modułów do odzysku powstanie na terenie LWB na przełomie 2022/2023 roku. Jeden moduł ma zdolności produkcyjne na poziomie około 100 tys. ton węgla rocznie.

„Wykorzystanie potencjału hałd górniczych i zgromadzonego w nich węgla oraz innych przydatnych materiałów jest jednym ze sposobów dywersyfikacji źródeł pozyskiwania surowców. Ma również bardzo istotną wartość ekologiczną - likwidacja hałd pozytywnie wpłynie na środowisko i uruchomi nowe możliwości rozwoju energetyki odnawialnej” – podkreślił wicepremier Jasek Sasin, minister aktywów państwowych.

Hałdy kopalniane zajmują łącznie powierzchnię ponad 11 tys. ha, a znaczna część ich obszaru może zostać wykorzystana jako teren do budowy farm fotowoltaicznych, farm wiatrowych czy instalacji do produkcji zielonego wodoru, wspierając rozwój OZE w Polsce.

„Zostaliśmy zarażeni pomysłem rewitalizacji hałd. Projekt wpisuje się w strategię odpowiedzialnego rozwoju i gospodarki w obiegu zamkniętym i dodatkowo poprawi jakość powietrza, a tym samym jakość życia mieszkańców, przede wszystkim na Śląsku, gdzie hałd jest najwięcej” – zaznaczył Marek Dietl, przewodniczący Zespołu Ekspertów Gospodarczych w MAP.

Marek Dietl dodał, że ponieważ do zadań zespołu, któremu przewodzi, należy m.in. definiowanie i ocena projektów gospodarczych, a także identyfikacja ciekawych przedsięwzięć w spółkach Skarbu Państwa, apeluje do pozostałych spółek o zainteresowanie się tym programem.

W opinii prezesa Enei projekt odzysku węgla i innych surowców z hałd bardzo dobrze wpisuje się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego.

„Jest to podejście sukcesywnie rozwijane w branży energetycznej, bo od lat elektrownie sprzedają tzw. UPS-y (uboczne produkty spalania) - cenny surowiec wykorzystywany m.in. w drogownictwie. A zastosowanie technologii odzysku węgla i minerałów z hałd będzie najlepszym przykładem wypełnienia założeń gospodarki obiegu zamkniętego” - dodał Paweł Majewski.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.09.2022, 17:15
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ