Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Samorządowe korporacje apelują do Komisji Europejskiej o dotacje na inwestycje w OZE i wymianę źródeł ciepła

30.09.2022, 20:00aktualizacja: 03.10.2022, 14:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union, 2021
European Union, 2021
Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych podjęło stanowisko w sprawie propozycji przedstawicieli Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania wsparcia zwrotnego dla JST w obszarach termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w budynkach komunalnych. Samorządowcy chcą, by zadania te były realizowane w formie dotacji.

Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych zaapelowało do Komisji Europejskiej, by przy realizacji zadań z zakresu termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w budynkach komunalnych, wymiany oświetlenia publicznego oraz wprowadzania farm fotowoltaicznych samorządy, w przeciwieństwie do przedsiębiorców mogły korzystać z bezzwrotnego dofinansowania.

OPOS zaznacza, że „w uzgodnionej Umowie Partnerstwa przewidziano na działania w zakresie Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej wsparcie zwrotne lub bezzwrotne. Na działania Odnawialne źródła energii wsparcie zwrotne z możliwością odstępstw. W KPO działania takie jak Inwestycje w źródła ciepła w systemach ciepłowniczych, Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół, Zwiększenie efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności są zapisane w części grantowej. W przypadku szkół mają to być obiekty z listy rezerwowej Mechanizmu EOG. 3”

Przedstawiciele organizacji samorządowych wskazują też, że „każda jednostka samorządu terytorialnego ma ustawowo określone obowiązki, z których realizacji nie może zrezygnować” i są to m.in. zadania z zakresu zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz, gminnego budownictwa mieszkaniowego, utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych.

„W przeciwieństwie do przedsiębiorcy, który w zarysowanej sytuacji może podjąć decyzję o zawieszeniu lub zaniechaniu działalności, gmina swoje zadania w obszarze świadczenia usług publicznych musi realizować bez względu na okoliczności” – wskazują samorządowcy.

W stanowisku czytamy też, że w ostatnich latach samorządy odnotowują spadek dochodów własnych oraz udziału w PIT i CIT przy jednoczesnym wzroście kosztów bieżących, w tym energii cieplnej i elektrycznej, co wpływa na możliwość zaangażowania środków własnych w projekty infrastrukturalne.

„Aktualne dane wskazują, że gminy podejmując się realizacji inwestycji w zakresie zmniejszania emisyjności świadczonych usług publicznych, będą musiały przedsięwziąć duży wysiłek finansowy, a biorąc pod uwagę wskazany szybki wzrost cen w tym obszarze, ewentualne wygenerowane oszczędności będą miały charakter jedynie statystyczny” – wskazuje OPOS.

Stanowisko OPOS zostało przyjęte przez: Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, Stowarzyszenie Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Śląski Związek Gmin i Powiatów, Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego, Związek Gmin Pomorskich, Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.09.2022, 20:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ