Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nowy zakład przejmie produkcję z istniejącej fabryki w Piasecznie i Wrocławiu. W hali o powierzchni ponad jednego hektara znajdują się dwie suwnice, cztery stanowiska produkcyjne i dwa stanowiska testowania oraz biura. Docelowo znajdą się tu 4 suwnice i 8 stanowisk produkcyjnych. W Nadarzynie zatrudnienie znajdą m.in. monterzy, mechanicy czy elektrycy.
„25 lat obecności Alstom w Polsce to historia ciągłego, dynamicznego rozwoju i wprowadzania innowacji do polskiej kolei. Zaczynaliśmy od jednego zakładu i 500 pracowników, a obecnie możemy się pochwalić dziewięcioma lokalizacjami i ponad 4 tys. zatrudnionych specjalistów. Wprowadziliśmy do polski kolej dużych prędkości, 20 pociągów Pendolino i już dwukrotnie pokazaliśmy w Polsce pierwszy na świecie pociąg wodorowy – Coradię iLint. Nawet dziś, w tak niepewnych czasach, kiedy wiele firm ogranicza inwestycje, my otwieramy nową fabrykę” – powiedział Sławomir Cyza, prezes i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.
Na uroczystym otwarciu nowego zakładu produkcyjnego obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, ambasady Francji, instytucji kolejowych, krajowych i regionalnych operatorów oraz władz lokalnych gminy Nadarzyn. Wszyscy zgodnie podkreślali, że inwestycja stanowi istotny impuls rozwojowy dla regionu i całego kraju.
„Wiele zakładów Alstom w Polsce zlokalizowanych jest w budynkach i halach, których historia sięga pierwszej rewolucji przemysłowej – natomiast w Nadarzynie powstało zupełnie nowe, innowacyjne centrum produkcyjne. Łączycie więc tradycję z nowoczesnością. Dodatkowo – zainteresowanie czołowej, globalnej marki polskim rynkiem dowodzi, że posiada on znaczący potencjał” – zauważył Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, odpowiedzialny za transport kolejowy i realizację inwestycji na kolei.
Produkowane w Nadarzynie wózki są częścią elektrycznych zespołów trakcyjnych Coradia Stream, których montaż odbywa się m.in. w Chorzowie. Gotowe pociągi trafiają w znaczącej mierze na eksport – chociażby do Włoch czy krajów Beneluksu. Urządzenia z podwarszawskiej miejscowości eksportowane będą także do jednej z największych fabryk składających pociągi w Barcelonie. Wkrótce wózki z Nadarzyna pojawią się dosłownie na całym świecie, zainteresowanie nimi wyrazili m.in. producenci z Ameryki Południowej.
„Planujemy produkować tu 1800 wózków rocznie, czyli trzykrotnie więcej niż pozwalał nam na to zakład w Piasecznie. Docelowo, będziemy w stanie wyprodukować aż 3 tys. wózków rocznie” – tłumaczy Michał Guzek, dyrektor zarządzający serwisami Alstom w Polsce.
Wkrótce w Nadarzynie powstanie również pierwsze i jedyne w Polsce centrum serwisowe wózków dla pociągów dużych prędkości. Alstom ma bowiem w tym zakresie olbrzymie doświadczenie – to właśnie ta marka wyprodukowała dla PKP Intercity 20 składów Pendolino, docierających dziś do 34 polskich miast i od 2014 serwisuje te pociągi dla operatora PKP IC.
„Jesteśmy gotowi jeszcze bardziej angażować się w rozwój polskiej kolei w kierunku innowacyjnych i przyjaznych środowisku rozwiązań – Alstom jest przecież producentem Coradia iLint, czyli pierwszego na świecie pociągu wodorowego w ruchu komercyjnym już od 2018 r., to również Alstom ponad 40 lat temu wprowadził na tory pociągi dużych prędkości – TGV we Francji. Pozostajemy otwarci na współpracę z polskimi przewoźnikami, deklarując chęć utrzymania całej linii produkcyjnej w Polsce, w oparciu o współpracę z tysiącem krajowych dostawców i podwykonawców” – podkreślał Artur Fryczkowski, wiceprezes zarządu i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce i na Ukrainie.
Alstom jest największym producentem w branży kolejowej w Polsce. Portfolio firmy obejmuje kolej dużych prędkości, metro, pociągi jednoszynowe i tramwaje, a także zintegrowane systemy, dedykowane usługi, infrastrukturę, systemy sterowania ruchem oraz rozwiązania w zakresie mobilności cyfrowej. Spółka działa w 70 krajach na całym świecie zatrudniając ponad 74 tys. pracowników.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.10.2022, 08:37 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
T-Mobile burzy bariery i zaprasza na dowolną kawę gratis w Żabce
Choć przełamywanie barier międzyludzkich nie jest skomplikowane, to czasem najtrudniej jest zacząć. A przecież nic tak nie sprzyja rozmowom, jak kawa! Dlatego zapraszamy wszystkich klientów, nie tylko tych, będących abonentami T-Mobile, do skorzystania z okazji – codziennie w Żabce dowolna kawa gratis, którą możesz obdarować drugą osobę.- 18.04.2025, 14:28
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: T-Mobile
-
Image
Już za tydzień XVII Europejski Kongres Gospodarczy - w rolach głównych energia, technologie, twórczy dialog biznesu i decydentów
Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy (EEC - European Economic Congress) podąża agendą za dynamiką sytuacji geopolitycznej, która dostarcza wielu ważnych tematów do dyskusji. Co jest fundamentem bezpieczeństwa w zmieniającym się świecie i jak rozwijać się gospodarczo adekwatnie do nowych wyzwań? Od 23 do 25 kwietnia 2025 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach toczyć się będą dyskusje na szczycie, z mocną reprezentacją biznesu, w międzynarodowym gronie decydentów i praktyków. 1200 panelistów, ponad 200 sesji i rekordowe zainteresowanie uczestników - to wszystko zapowiada wyjątkową edycję największej tego typu imprezy w Europie Centralnej.- 18.04.2025, 12:18
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Biuro Prasowe EKG
-
Image
Prezes PSEW: dzisiaj wiatr wieje dla polskiej gospodarki PAP
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Fundacja Wind Industry Hub (WIH) zaprezentowały „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”. Janusz Gajowiecki, prezes zarządu PSEW, twierdzi, że kampania inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe nie jest porównywalna z żadnym innym przedsięwzięciem rozwojowym we współczesnej Polsce. Mówimy o skali 300 mld zł nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2040 roku.- 18.04.2025, 09:53
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ