Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PCK: udzieliliśmy pomocy ponad 800 tysiącom uchodźców z Ukrainy

13.10.2022, 12:37aktualizacja: 13.10.2022, 12:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Polski Czerwony Krzyż od pierwszego dnia konfliktu zbrojnego świadczy pomoc na rzecz poszkodowanych z Ukrainy i do dziś udzielił jej ponad 800 tys. uchodźców. W pracę zostało zaangażowanych 8200 wolontariuszy i pracowników PCK, w tym 505 osób z Ukrainy. PCK wysłał również ponad 600 transportów na Ukrainę – ponad 5 tys. ton pomocy humanitarnej, w tym wyposażenie szpitali i ambulatoriów, leki, środki opatrunkowe, żywność, koce i ubrania.

Raport „Na pomoc Ukrainie” zaprezentowany 11 października w trakcie konferencji w Centrum Prasowym PAP pokazuje zaangażowanie PCK na rzecz poszkodowanych przez wojnę, w wyniku którego pomoc humanitarna w postaci żywności, wody, artykułów higienicznych, a także wsparcie medyczne, psychologiczne i finansowe dociera do najbardziej potrzebujących.

„Rankiem 24 lutego ruszyliśmy do działań, nasze zasoby magazynowe zostały zadysponowane na rzecz przygranicznych Oddziałów Okręgowych. Uruchomiliśmy też błyskawicznie nasze zasoby ratownicze i Grupę Pomocy Humanitarnej, które udzielały pomocy humanitarnej, medycznej i wsparcia psychologicznego w punktach tymczasowego pobytu przy granicy. Tylko tam przez kilka tygodni pomogliśmy blisko 10 tys. osób” – podkreślił Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża i prezes Mazowieckiego Oddziału Okręgowego PCK.

Wskazał również, że niemal równocześnie – w porozumieniu z Ukraińskim Czerwonym Krzyżem - ruszyły pierwsze transporty z pomocą humanitarną do Ukrainy.

„Zadzwonili do nas z Polskiego Czerwonego Krzyża i zapytali: >>Walentyna, co możemy zrobić, aby ci pomóc?<<. Chcieli wiedzieć, czego dokładnie potrzebujemy. I pomogli nam. Pytali: >>Walentyna, a żywność?<<. Odpowiadałam: potrzebujemy. Woda? Potrzebujemy. Leki? Potrzebujemy” – mówiła Walentyna Pryshko, wiceprezes Towarzystwa Czerwonego Krzyża Ukrainy, prezes Wołyńskiej Obwodowej Organizacji TCKU.

Dodała, że w początkowej fazie wojny Polski Czerwony Krzyż miał większe zasoby i możliwości skutecznego działania niż Ukraiński Czerwony Krzyż, a praca zorganizowana przez PCK przyciągnęła również wielu ukraińskojęzycznych wolontariuszy, dając im w ten sposób możliwość pomagania uchodźcom.

Punkty pomocy humanitarnej uruchomione w kolejnych tygodniach przez PCK na terenie całej Polski, w wielu miejscach funkcjonują do dzisiaj. Wolontariusze PCK rozdystrybuowali w nich 7892 tony produktów w ramach pomocy humanitarnej – w tym 286107 pakietów higienicznych i 333668 pakietów żywnościowych.

„Uruchomiliśmy także projekty, które mają na celu pomoc w postaci gotówkowej do wykorzystania w konkretnych sklepach, a także pomoc, dzięki której osoby spełniające kryteria mogą samodzielnie zadysponować, na co zostaną przekazane te środki, np. na wynajem mieszkania. Wartość tej pomocy to ponad 100 mln zł” – wyjaśnił Michał Mikołajczyk.

Dodał, że PCK uruchomił również programy wsparcia psychologicznego oraz programy integracyjne, w których wzięło udział już ok. 100 tys. osób, a także projekty mające na celu podnoszenie kwalifikacji językowych w celu zdobycia pracy.

W opinii Michała Mikołajczyka tak szeroki zakres pomocy niesionej osobom poszkodowanym w wyniku wojny, nie byłby możliwy bez współpracy i zaangażowania 48 Stowarzyszeń Krajowych, a także Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (ICRC) oraz Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), działających w 192 krajach i zrzeszających ponad 15 mln wolontariuszy.

„Wiemy, jak pomagać w obliczu wypadku komunikacyjnego, niesienia pierwszej pomocy, klęski żywiołowej, katastrofy, jednak wojna, w wyniku której 13 mln osób musiało opuścić swoje domy - to zupełnie coś innego, także pod kątem zabezpieczenia wolontariuszy i ratowników. Dlatego błyskawicznie pojawili się zagraniczni eksperci Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, którzy mają doświadczenie w pracy z uchodźcami z pogranicza turecko-syryjskiego, pojawiły się konkretne projekty” – zaznaczył.

Walentyna Pryshko jest dobrej myśli.

„Jesteśmy silnym narodem. Bóg silnych ludzi wystawia na próbę. I to jest nasza próba. Ale nigdy nie zapominamy i nigdy nie zapomnimy, że nie jesteśmy w tym sami. Są z nami Polacy, są z nami Niemcy. A jeśli będziemy trzymali się razem, to wygramy. I zapanuje pokój” - powiedziała.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 13.10.2022, 12:37
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ