Newsletter

PKN Orlen na Krynica Forum: robimy wszystko, aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne

24.10.2022, 17:00aktualizacja: 24.10.2022, 17:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Konsekwencjami agresji Rosji na Ukrainę w dziedzinie energetyki są: przyspieszenie w poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii oraz konieczność zawierania dużych sojuszy gospodarczych dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego – wskazywał Piotr Sabat, członek zarządu ds. rozwoju PKN ORLEN podczas Krynica Forum’22.

Zdaniem Piotra Sabata, który uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Odwrót od Rosji i nowa koncepcja bezpieczeństwa energetycznego w regionie Trójmorza i Europie”, wojna w Ukrainie „wywróciła w sposób gwałtowny stolik do góry nogami” w sferze europejskiej energetyki.

„Obecnie mamy do czynienia z trzema głównymi nurtami, które są konsekwencjami wydarzeń, do których doszło po 24 lutego. Po pierwsze – jest mocne przyspieszenie, jeśli chodzi o alternatywne źródła energii, w tym OZE. Z drugiej strony obserwujemy chwilowy renesans węgla, z którego musimy korzystać jeszcze przez jakiś czas – wyjaśniał członek zarządu ds. Rozwoju PKN ORLEN.

„Trzeci wątek dotyczy zawierania dużych sojuszy gospodarczych w sektorze energetycznym. Mam tu na myśli przede wszystkim akwizycje i fuzje, które pozwalają nam zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne. W ten ostatni nurt doskonale wpisuje się działalność PKN ORLEN” – uzupełnił.

Piotr Sabat przypomniał, że już od kilku lat w PKN ORLEN następuje mocne odejście od rosyjskiej ropy, dywersyfikacja dostaw, koncentracja na stabilnych dostawach, czego przykładem jest współpraca nawiązana z Saudi Aramco.

„Ten strategiczny sojusz zapewnia nam w tym momencie bezpieczeństwo energetyczne, które jest kluczowe dla stabilności całej gospodarki i mieszkańców naszego kraju” – podkreślił.

Dodał także, że jednym z kroków, które PKN ORLEN podejmuje, aby ograniczyć jakiekolwiek niedogodności związane z dostępnością energii, jest rozwój dwóch gałęzi.  

„Pierwsza gałąź to oczywiście OZE, druga – rozwój technologii wodorowych. To wpisuje się zarówno w strategię PKN ORLEN, jak i wynika z zaleceń i obowiązków nakładanych przez regulacje unijne dotyczące klimatu. A zatem konsekwentnie zmierzamy w kierunku >>zielonego Orlenu<<” – tłumaczył Piotr Sabat.

„Krynica Forum ’22 – Wzrost i Odbudowa” to międzynarodowe wydarzenie łączące biznes, politykę i świat nauki. Jego celem jest wzmacnianie bezpieczeństwa, dobrobytu, społecznej spójności oraz pozycji gospodarczej Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.10.2022, 17:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii