Newsletter

Raport: 73 proc. Polaków wnioskujących o pożyczkę jej nie otrzyma

25.10.2022, 10:37aktualizacja: 25.10.2022, 12:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ponad połowa Polaków deklaruje, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się, jedna trzecia planuje wziąć kredyt lub pożyczkę na bieżące wydatki, a pośród nich 22 proc. planuje wydać uzyskane środki na zakup opału. Nowe regulacje mogą jednak sprawić, że 73 proc. wnioskujących nie otrzyma finansowania – mówią autorzy raportu „Dlaczego Polakom grozi wykluczenie finansowe”, którego prezentacja odbyła się 24 października w Centrum Prasowym PAP.

Raport „Dlaczego Polakom grozi wykluczenie finansowe” został sporządzony przez Federację Konsumentów (najstarsza polska organizacja konsumencka), CRIF (wiodący dostawca informacji kredytowej w Europie) oraz Fundację Rozwoju Rynku Finansowego (organizacja reprezentująca czołowe instytucje pożyczkowe w Polsce).

Na raport składają się: badanie dotyczące nastrojów i doświadczeń konsumentów, analiza wpływu zmian projektowanych w Ustawie o przeciwdziałaniu lichwie w zakresie limitu kosztów pozaodsetkowych na dostępność legalnego finansowania oraz analiza poziomu ochrony klientów branży finansowej.

Badanie nastrojów i doświadczeń konsumentów, które przeprowadziła istniejąca od 1991 r. Federacja Konsumentów pokazuje, że potrzeby pożyczkowe nie maleją, a nawet zaczną się zwiększać, co oznacza, że Polacy będą poszukiwali dodatkowego finansowania.

„Nasz raport jest oparty o skargi konsumentów. Dysponując bazą 100 tys. porad, jakich udzieliliśmy konsumentom, mamy szeroki pogląd na to, jakie są konsekwencje problemów, które mają konsumenci. Nasze doświadczenie uczy, że gdy ludzie nie znajdują finansowania w legalnym źródle, trafiają do szarej strefy. To z kolei sprawia, że ich poziom ochrony drastycznie spada” – mówi Michał Herde, prezes warszawskiego oddziału Federacji Konsumentów.

Przygotowana przez Fundację Rozwoju Rynku Finansowego analiza społeczno-ekonomiczna skutków wejścia w życie Ustawy o przeciwdziałaniu lichwie, przyjętej przez Sejm 6 października i obecnie procedowanej w Senacie, pokazuje, że obniżenie limitu kosztów pozaodsetkowych doliczanych do kredytów z 55 do 20 proc. może mieć dla konsumentów niekorzystny skutek.

„Z naszego raportu wynika, że wejście w życie tzw. ustawy antylichwiarskiej w proponowanym kształcie spowoduje w Polsce wykluczenie z rynku kredytów konsumenckich ok. 235 tys. osób miesięcznie, czyli niemal 3 mln konsumentów w skali roku” – zaznacza Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

CRIF, wiodący dostawca informacji kredytowej w Europie przeprowadził analizę wpływu zmian projektowanych w Ustawie o przeciwdziałaniu lichwie w zakresie limitu kosztów pozaodsetkowych na dostępność legalnego finansowania. Analiza została oparta na 7 mln weryfikacji dotyczących wniosków i pożyczek dla 900 tys. konsumentów, udzielonych przez instytucje reprezentujące ok. 90 proc. sektora pożyczkowego.

„Z analizy wynika, że zmniejszenie limitu kosztów pozaodsetkowych do poziomu poniżej 30 proc. oznacza drastyczny spadek dostępu klientów do finansowania, a po wejściu w życie nowych regulacji liczba Polaków obsługiwanych przez instytucje pożyczkowe zmniejszy się o ok. 60 proc. w porównaniu z liczbą klientów otrzymujących pożyczki na obecnych warunkach” – podkreślił Piotr Badura, wiceprezes zarządu CRIF Polska.

W jego opinii spowoduje to wzrost poziomu wykluczenia finansowego w polskim społeczeństwie z 35 do 73 proc. Spadnie również wielkość udzielanych pożyczek, ponieważ niski limit promuje małe kwoty z dużymi ratami.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.10.2022, 10:37
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii