Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Białystok: Renowacja cmentarza

04.11.2022, 15:02aktualizacja: 04.11.2022, 15:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Białystok
Fot. UM Białystok
Zakończyły się prace renowacyjne na terenie cmentarza ofiar terroru z II wojny światowej w Lesie Bacieczki w Białymstoku. Miejsce pamięci powstało w 1980 roku według projektu prof. Jerzego Grygorczuka. W latach 1941–1944 w Lesie Bacieczki – leżącym na granicy Starosielc, Leśnej Doliny i Bacieczek – hitlerowcy zamordowali ponad 3 tysiące osób.

Podczas zakończonego trzeciego etapu remontu cmentarza ofiar terroru z II wojny światowej w Lesie Bacieczki w Białymstoku wykonano renowację betonowej kompozycji pomnikowej wraz ze stalowym krzyżem, betonowych murków, granitowej płyty z napisami, symbolicznych betonowych kamieni oraz punktu informacyjnego przy drodze dojazdowej do obiektu.

Zakończone działania są kontynuacją prac remontowych i renowacyjnych realizowanych w poprzednich latach. W 2020 roku wyremontowano ogrodzenia i maszty flagowe. W 2021 roku zostały przeprowadzone prace renowacyjne rzeźby przedstawiającej udręczonego człowieka, znajdującej się na terenie cmentarza. Wykonał je autor całego założenia pomnikowego – białostocki rzeźbiarz Jerzy Grygorczuk, współautor m.in. Reduty Białegostoku na Wysokim Stoczku.

W związku ze śmiercią Jerzego Grygorczuka, podczas tegorocznego etapu renowacji cmentarza nie udało się odtworzyć dwóch rzeźb będących autorskimi pracami białostockiego artysty – mieczy w płonącym zniczu oraz tablicy z napisem: „Wołam cię obcy człowieku co kości odkopiesz białe kiedy wystygną już boje szkielet mój będzie miał w ręku sztandar ojczyzny mojej”.

Koszt trzeciego etapu remontu wykonanego na zlecenie Miasta Białystok wyniósł prawie 48,5 tys. zł. Ponieważ jest to obiekt cmentarnictwa wojennego, remont i renowacja cmentarza finansowane są ze środków wojewody podlaskiego w ramach porozumień zawieranych corocznie pomiędzy wojewodą a prezydentem Białegostoku w sprawie powierzenia obowiązku utrzymania grobów i cmentarzy wojennych położonych na terenie Miasta Białystok.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.11.2022, 15:02
Źródło informacji UM Białystok
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ